Реакція президентів світу на агресію росії проти України: моніторинг іноземних ресурсів мережі
Заявник | Федорчук Артур Григорович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Круглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід |
Назва доповіді | Реакція президентів світу на агресію росії проти України: моніторинг іноземних ресурсів мережі |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 004.042:070 + 32.019.52 + 321 + 311.2:930.25
Федорчук Артур Григорович,
ORCID 0000-0002-1141-1812,
науковий співробітник,
відділ формування інформаційних ресурсів,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: fedorchuk.arthur@gmail.com
РЕАКЦІЯ ПРЕЗИДЕНТІВ СВІТУ НА АГРЕСІЮ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ: МОНІТОРИНГ ІНОЗЕМНИХ РЕСУРСІВ МЕРЕЖІ
В доповіді представлено принципи аналізу реакції президентів світу на агресію росії проти України на основі моніторингу іноземних ресурсів мережі Інтернет.
Ключові слова: моніторинг, інститут президентства, контент-аналіз, інформаційні ресурси мережі, інформаційні потоки.
Існує нагальна потреба осмислення сприйняття України лідерами країн світу в умовах повномасштабної агресії росії в Україні та потреба в аналізі відображення цього сприйняття світовими ЗМІ, які в сучасному світі перетворилися у важливого учасника внутрішнього та зовнішнього життя суспільства і не тільки чітко відображують настрої громадян та політику влади конкретної країни, але й в більшості випадків створюють ці настрої і політику. Увага науковців до дослідження інформації в ресурсах мережі щодо актуальних подій в світі, підвищує свою актуальність у ситуації війни, як загальносвітової людської трагедії.
Актуальність моніторингу змісту інформаційних потоків мережі Інтернет полягає в зростаючій ролі інформаційних ресурсів світової мережі та необхідності використання іноземного досвіду. Існує нагальна потреба використання вже достатньо апробованих інструментів моніторингу інформаційних ресурсів мережі Інтернет для наукових досліджень, зокрема тенденцій розвитку інститут президентства в світі.
Методом дослідження інформаційних потоків, що породжують різноманітні медіа світу, ми обрали широко розповсюджений моніторинг Інтернету, під яким ми розуміємо комплекс досліджень з пошуку, аналізу, класифікації, обробки та зберігання інформації з Інтернету за тематикою конкретного аналізу. Основою методу моніторингу Інтернету виступає контент-аналіз. В нашому випадку ми розглядаємо його, як аналіз змісту широкого кола публікацій в мережі Інтернет. Перевагами моніторингу Інтернету є динамічність висвітлення проблем та подій в мережі, а також можливість охопити велику кількість публікацій зарубіжних ЗМІ. Моніторинг інформації про інститут президентства ефективно проводити на матеріалах мережевих варіантів авторитетних у світі періодичних видань та інформаційно-аналітичних агентств.
Основою розробленої технології моніторингу Інтернету виступає метод контент-аналізу. Ми розглядаємо його як аналіз змісту широкого кола публікацій у мережі Інтернет. В процесі моніторингу проводиться пошук та виявлення в публікаціях мережевих видань матеріалів тематично відповідних напряму дослідження – діяльності інституту президентства в різних країнах світу, іміджу інституту президентства і самих президентів в сучасному суспільстві. Цей етап включає осмисленням аналітиками змісту інформації та визначенням доцільності й ефективності її використання у дослідженні, до якого доречно включати новостійні замітки, аналітичні статті, аналітичні огляди та тематичні есе.
Технологія моніторингу передбачає, що виявлені публікації, відповідні тематиці дослідження, копіюються та оформлюються згідно з вимогами аналізу, повністю перекладаються з мови оригіналу на українську з метою виявлення всіх аспектів та змістовного навантаження конкретної публікації, доповнюються коротким рефератом на державній мові, індексуються згідно поточного тематичного класифікатора та вводяться у бази даних.
База даних „Інститут президентства в зарубіжних ЗМІ”, розробка та експлуатація якої була розпочата у відділі формування інформаційних ресурсів Фонду Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського з початку 2019 року, призначена для збереження результатів моніторингу публікацій ЗМІ у вигляді бібліографічної, реферативної та повнотекстової інформації, надання доступу до неї користувачам та створення на основі внесених матеріалів аналітичних та інформаційно-реферативних оглядів досліджуваної проблеми за різні періоди часу.
Метою дослідження є якісний та кількісний аналіз висвітлення теми вторгнення росії в Україну та реакції президентів світу на російську військову агресію проти України.
При проведенні конкретного контент-аналітичного дослідження за темою доповіді було проаналізовано 864 відібрані публікації, розміщені на сайтах найбільшого інформаційного агентства США «Associated Press», однієї з провідних телерадіокомпаній світу «CNN» та польського тижневика «Rzeczpospolita» за період з квітня 2022 року по серпень 2023 року. Технологія моніторингу передбачала, що виявлені публікації, що відповідають тематиці дослідження, копіюються та оформлюються згідно із внутрішніми вимогами дослідження, повністю перекладаються з мови оригіналу українською мовою з метою виявлення всіх аспектів та змістовного навантаження конкретної публікації, доповнюються анотацією (коротким рефератом) державною мовою, індексуються згідно з поточним тематичним класифікатором і вводяться до бази даних із повним бібліографічним описом публікації у відповідні поля. Відповідно сформований масив інформації і був проаналізований.
UDC 004.042:070 + 32.019.52 + 321 + 311.2:930.25,
Arthur Fedorchuk,
ORCID 0000-0002-1141-1812,
Research Associate,
Department of information resources formation,
Foundation of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: fedorchuk_arthur@ukr.net
REACTION OF WORLD PRESIDENTS TO RUSSIA'S AGGRESSION AGAINST UKRAINE: MONITORING OF FOREIGN NETWORK RESOURCES
The report presents the principles of analyzing the reaction of world presidents to Russia's aggression against Ukraine based on the monitoring of foreign Internet resources.
Key words: Internet monitoring, institution of the presidency, content analysis, network information resources, information flows.
Ми в соціальних мережах