ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ КОРОЛІВСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ БЕЛЬГІЇ

ЗаявникГригоревська Олена Вікторівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління
Назва доповідіДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ КОРОЛІВСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ БЕЛЬГІЇ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.021(493)

Григоревська Олена Вікторівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-2099-0000,
докторка наук із соціальних комунікацій,
старша наукова співробітниця,
професорка,
кафедра інформаційних комунікацій,
факультет української філології, культури та мистецтва,
Київський університет імені Бориса Грінченка,
Київ, Україна
е-mail: o.hryhorevska@kubg.edu.ua

ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ КОРОЛІВСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ БЕЛЬГІЇ

Розглянуто основні напрями дослідницької діяльності Королівської бібліотеки Бельгії як федеральної наукової установи. Серед яких: вивчення та популяризація найбільш цінних колекцій бібліотеки; співпраця з різними дослідницькими установами у межах вироблення та реалізації федеральної наукової політики.
Ключові слова: Королівська бібліотека Бельгії, культура, комунікація, музей книги, наукова діяльність.

Королівська бібліотека Бельгії (далі КББ), відома також як Альбертина, національна наукова бібліотека Бельгії. Історичні зібрання КББ ведуть хронологічний відлік з ХV ст., а саме бібліотеку було утворено наказом уряду у 1837 р. Її основою стала книжкова збірка Гентського бібліофіла Карла Ван Гултема, яка налічувала 70 тис. книжок. На сьогодні фонди КББ нараховують близько 5 млн книжок. Спеціальна колекція, яка включає цінні та рідкісні видання, містить 45 тис. од. зберігання, у тому числі 3000 інкунабул.
Королівська бібліотека Бельгії є федеральною науковою установою, яка здійснює багатовекторну дослідницьку діяльність. Дослідження визначаються як одна з ключових місій КББ, а основним вектором є вивчення та популяризація найбільш цінних колекцій бібліотеки та їхньої історії. До найбільш цінних колекцій КББ відносяться й рукописи бібліотеки герцогів Бургундських (213 документів), саме ця колекція активно досліджується науковцями і лягла в основу музейного зібрання КББ. Музей КББ – це особливий простір, де перетинаються дослідження й просвітництво. Команда музею запрошує досліджувати середньовічне культурного життя Європи через зображення, історії та персонажів з бібліотеки герцогів Бургундських (https://www.kbr.be/en/museum). Результати досліджень цієї колекції популяризуються на сторінках блогу музею, де кожен допис містить науковий опис історії походження документа, встановлення його унікальності, розкриває соціокультурну цінність для європейської та світової історії.
Багато історико-книгознавчих досліджень здійснюються у співпраці з іншими науковими інституціями. Прикладом міждисциплінарного дослідження, яке знаходиться на перетині історії видавничої справи, історії книги та бібліофілії, історії літератури та історії мистецтва Бельгії слугує проєкт «Книжкове мистецтво Бельгії після 1945 р.». КББ має вагому колекцію бібліофільських книжок, книжок художників (арт-буків), книжок – мистецьких об’єктів, виданих від другої половини ХХ ст. до сьогодні, і яка поповнюється завдяки отриманню бібліотекою обов’язкового примірника документів. Об’єктом дослідження стало вивчення мистецтва книги, починаючи з бібліофільських видань ХІХ ст. до сучасних книг як об’єктів мистецтва.
Прикладом колаборативного наукового проєкту є заснований у 2020 р. дослідницький центр та цифровий архів CAMille (Centre d’archives sur les medias et l’information), присвячений історії журналістики в Бельгії. Проєкт є спільним дослідженням КББ та Брюссельського вільного університету. Одночасно виконує дві мети. По-перше, CAMille є цифровою платформою для дослідників, зацікавлених у вивченні або використанні бельгійських архівів преси та архівів, пов’язаних із журналістикою та засобами масової інформації у Бельгії. По-друге, це дослідницький центр, присвячений історії бельгійської журналістики, який ініціює дослідницькі проєкти, відкритий до партнерства у поточних та майбутніх розвідках. Так CAMille співпрацює із Лабораторією цифрових досліджень (спільний проєкт КББ та Гентського центру цифрових гуманітарних наук, Гентського університету) для використання інструментів цифрової гуманітаристики. На цей час у центрі виконуються два проєкти: розробка бази даних бельгійських журналістів та засобів масової інформації з 1830 р. та написання історії бельгійської журналістики з кінця ХІХст. до сьогодні. А безпосередньо Лабораторія (www.kbr.be/en/projects/digital-research-lab/) сприяє дослідженням текстового та інтелектуального аналізу даних у різноманітних багатомовних колекціях КББ.
Сайт КББ містить концентровану інформацію щодо вже реалізованих та поточних проєктів. Серед останніх пріоритетними є проєкти з оцифрування, зокрема такі, як Artpress - інтермедійне дослідження бельгійського мистецтва як структурованої мережі через призму журналів 1920-1930-х рр., які зберігаються у КББ. Проєкт має на меті вивчення та оцифрування репрезентативної частини цього оригінального матеріалу. Таким чином розширюючи онлайн оцифровану пропозицію КББ, презентовану у цифровій бібліотеці Belgica.
Іншим вектором наукової діяльності є співпраця КББ з різними дослідницькими програмами, зокрема у межах вироблення та реалізації федеральної наукової політики. Королівська бібліотека, так само як Генеральний архів Королівства Бельгія та державні архіви, Королівський музей мистецтва та історії, Королівський музей витончених мистецтв, є одним з ключових підписантів стратегічного плану розвитку федеральної наукової політики (Politique scientifique féderale. Plan stratégique. 2022-2024). Стратегічний план містить зобов’язання Федеральної державної служби з програмування наукової політики (BELSPO) та Федерального уряду, визначає цілі та ресурси для розвитку досліджень та доступності результатів для суспільства, демонструє розвиток партерства між політичною владою та державними службами. У стратегічному плані КББ, так само як королівські музеї та архіви, позиціонується як особливо важливий об’єкт для забезпечення доступу до культури та науки через федеральні наукові установи, що безпосередньо контактують з громадянами. Одночасно КББ є відкритою платформою для наукових дискусій, проведення виставок, симпозіумів, конференції тощо. Результати досліджень оприлюднюються на сторінках щорічника Il Monte Artium, що видається бібліотекою.
Королівська бібліотека Бельгії як федеральна наукова установа у співпраці з іншими науковими закладами та установами культурної спадщини здійснює цілу низку дослідницьких проєктів, спрямованих на розкриття змісту її цінних і рідкісних фондів, оцифрування колекцій, створення та використання інструментів цифрової гуманітаристики.

UDC 027.021(493)

Olena Hryhorevska,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-2099-0000,
Doctor of Science in Social Communications,
Senior Researcher, Professor,
Department of Information Communications,
Faculty of Ukrainian Philology, Culture and Arts,
Borys Grinchenko Kyiv University,
Kyiv, Ukraine
e-mail: o.hryhorevska@kubg.edu.ua

RESEARCH ACTIVITIES OF THE ROYAL LIBRARY OF BELGIUM

The main directions of research activity of the Royal Library of Belgium as a federal scientific institution are considered. Among them: study and popularization of the most valuable collections of the library; cooperation with various research institutions within the framework of the development and implementation of federal scientific policy.
Keywords: Royal Library of Belgium, culture, communication, book museum, scientific activity.