ОЦИФОВАНА КНИГА – ЗВ'ЯЗОК ПОКОЛІНЬ. ДО СТОЛІТТЯ З ДНЯ ВИДАННЯ «МАТЕРІАЛЬНИХ ОСНОВ СПАДКОВОСТІ» ГРИГОРІЯ АНДРІЙОВИЧА ЛЕВИТСЬКОГО

ЗаявникБукорос Тетяна Олександрівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 2. Цифрові ресурси та сервіси наукової бібліотеки
Назва доповідіОЦИФОВАНА КНИГА – ЗВ'ЯЗОК ПОКОЛІНЬ. ДО СТОЛІТТЯ З ДНЯ ВИДАННЯ «МАТЕРІАЛЬНИХ ОСНОВ СПАДКОВОСТІ» ГРИГОРІЯ АНДРІЙОВИЧА ЛЕВИТСЬКОГО
Інформація про співдоповідачівЩербатюк Тетяна Григорівна, ORCID ID https://orcid.org/0000-0003-1144-8006 докторка біологічних наук, професорка, професорка кафедри біотехнології, шкіри та хутра, Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, Україна e-mail: shcherbatiuk.th@knutd.edu.ua Букорос Тетяна Олександрівна, ORCID ID https://orcid.org/ 0000-0002-4059-2632 Кандидатка політичних наук, доцентка, директор науково-технічної бібліотеки, Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, Україна e-mail: bukoros.t@knutd.edu.ua
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

ОЦИФОВАНА КНИГА – ЗВ'ЯЗОК ПОКОЛІНЬ. ДО СТОЛІТТЯ З ДНЯ ВИДАННЯ «МАТЕРІАЛЬНИХ ОСНОВ СПАДКОВОСТІ» ГРИГОРІЯ АНДРІЙОВИЧА ЛЕВИТСЬКОГО.

Розглянуто питання необхідності цифровізації та пошуку сучасних методів популяліризації фундаментальних робіт з цитогенетики видатного українського вченого Г. А. Левитського.

Ключові слова: Григорій Андрійович Левитський, цитогенетика, цифровізація фундаментальних наукових робіт.


2023 – рік 145-річчя від дня народження Левитського Григорія Андрійовича (07(19). 11. 1878, село Білки Сквирського повіту Київської губернії (нині – Коростенський район Житомирської області) – 20. 05. 1942р. в’язниця м. Златоуста Челябінської області) видатного земляка, громадянина, вченого, чиє ім'я навіки в пантеоні основоположників генетики.
У липні 1923 року в Цитологічній лабораторії Наукового інституту селекції у Києві Григорій Андрійович завершив свою працю «Матеріальні основи спадковості», фактично увічнивши своє ім'я в історії пізнання природи спадковості та мінливості. 2024 рік стане роком 100-річчя від дня видання цієї 165 сторінкової праці Державним видавництвом України, екземпляри якого зберігаються у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського і Національної наукової медичної бібліотеки України (ННМБУ).
Ця праця Г. А. Левитського стала логічним узагальненням результатів власних досліджень, аналізу світової літератури та систематизації даних про основи спадковості як самостійної дисципліни. Одна з мотивацій створення «Матеріальних основ спадковості»  необхідність підготовки підручників, які узагальнювали б досягнення науки і практики та відрізнялися простотою і ясністю викладеного матеріалу. «Г. А. Левитський приділяє багато уваги просвітницькій і організаторській діяльності: у 1918-1920 рр. він читає лекції в Народному університеті при політтехнікумі, у 1920-1925 рр. – організатор і завідувач кафедрою морфології і систематики рослин в Київському інституті народного господарства, у 1920 р. – організатор вищих курсів по селекції сільськогосподарських рослин при Сахаротресті, у 1922 р. – один із організаторів Київського наукового інституту селекції (Інститут цукрового буряку УААН), де вчений створює лабораторію морфології і систематики рослин» (Величко, Стефаник, 2010).
Академічна доброчесність, яка необхідна для виховання вчених, педагогів та просвітителів вимагає доступності звернення до першоджерел. У зв'язку з цим ми вбачаємо за доцільне модернізацію взаємодій науково-дослідних інститутів та закладів освіти України, за якої стало б можливим проведення адресної цифровізації архівів; створення нових арт-об’єктів, які привертають увагу широких верств співгромадян до справ видатних земляків, а молодь  до вибору професій.
Поєднання генетиків країни у науковій колисці цитогенетика Г. А. Левитського через вихід з архівів у сучасність науки, привернення уваги до першого підручника з цитогенетики «Матеріальні основи спадковості», цінність якого важко переоцінити, чи це не виклик нам, його спадкоємцям.
Талановите студентство Київського національного університету технологій та дизайну, натхнене пізнаннями співробітників бібліотек та викладачів, змогло б сучасною мовою дизайнерської майстерності розповісти новим поколінням світу про Григорія Андрійовича Левитського.