ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ІНСТИТУТУ ПРЕЗИДЕНТСТВА У ЗМІ З ПОЧАТКОМ ПОВНОМАСШТАБНОЇ РОСІЙСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ

ЗаявникСтепченко Мирослава Миколаївна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідКруглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід
Назва доповідіВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ІНСТИТУТУ ПРЕЗИДЕНТСТВА У ЗМІ З ПОЧАТКОМ ПОВНОМАСШТАБНОЇ РОСІЙСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК
Степченко Мирослава Миколаївна,
ORCID0000-0001-8104-0167
молодша наукова співробітниця,
інформаційно-аналітичного відділу Фонду Президентів України,
Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Київ, Україна
e-mail: mirastepchenko@gmail.com

ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ІНСТИТУТУ ПРЕЗИДЕНТСТВА У ЗМІ З ПОЧАТКОМ ПОВНОМАСШТАБНОЇ РОСІЙСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ

У статті розглянуто роль ЗМІ у висвітленні діяльності інституту президентства з початком повномасштабної російської агресії. Розглянуто та обґрунтовано офіційні джерела інформування населення про стан ситуаціїв країні.
Ключові слова: інститут президентства, російсько-українська війна, ЗМІ, органи державної влади, В.Зеленський

Повномасштабний збройний напад росії на Україну став значним викликом для українського суспільства і його демократичних механізмів. Продовження роботи інституту президентства під час війни є рішучим та демонстративним кроком задля утвердження політичної незалежності нашої держави. В цей період зросла роль медіа в напрямі посилення підтримки суспільством дій політичних інститутів держави, зокрема для консолідації нації в боротьбі проти агресії. Важливим кроком стало забезпечення не лише доступу до об’єктивної та неупередженої інформації, а й оперативність інформування громадян про поточні події по всій території держави, зокрема й на непідконтрольних територіях.
Висвітлення діяльності органів державної влади – один з основних факторів довіри до влади. Тому роль ЗМІ, як посередника в діалозі між владою і суспільством, є дуже важливою. Основне завдання медіа полягає в інформуванні людей про різні питання життєдіяльності держави й суспільства, що зумовлено потребою забезпечення сталості влади.
Під час війни доступ до перевіреної правдивої інформації є особливо актуальним. Тому необхідно використовувати офіційні джерела інформації. Це інформація від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, з їх офіційних сторінок, записів посадових осіб державної влади та органів місцевого самоврядування, звернення президента, відповіді на запити, коментарі тощо.
З початком повномасштабної російської військової агресіїу медійній сфері відбулися централізація виробництва телевізійних новин, занепад друкованих медій і зростання кількості інформаційних каналів у соціальних мережах. Після початку вторгнення український уряд вирішив об’єднати мовлення більшості основних телеканалів у єдиний політичний і військовий телемарафон«Єдині новини». Метоютакогорішення є забезпечення щоденного інформування населення про стан ситуації з безпекою та діяльність державних органів. Цей телемарафон доступний для всіх каналів у будь-якійформі. Нова уніфікована цілодобова програма поєднує часті інтерв’ю з офіційними посадовими особами, військовими й іншими експертами, а також іноземними коментаторами.Відбувається інформування населення про поточні події та перебіг бойових дій з перших вуст (щоденні відеозвернення Президента України Володимира Зеленського, голів військових адміністрацій, мерів міст та інших офіційних осіб).Нагляд за організацією і наповненням нового телерадіомовного конгломерату здійснюєМіністерство культури та інформаційної політики.
Така ситуація сприяла підвищенню ступеня довіри громадян до центральних органів влади до рівня, який суттєво відрізняється від попередніх років.За даними Національної ради з питань телебачення і радіомовлення у квітні 2022 року «Єдиним новинам» довіряло 76 % українців. Єдиний телемарафон потрібен для формуванняспільного інформаційного поля у країні, яка веде війну, при цьому альтернативні джерелаінформації вільно доступні в інтернеті.Завдяки реалізації єдиної інформаційної політики в ефірі зменшиласьнаявністьфейкової інформації. Іноді спростування окремих фейків можна почути навіть увідеозверненнях Президента України.
Але сьогодні людей цікавлять швидкі заголовки, бажано, щоб вони були оптимістичними і не забирали багато часу. Тому підвищилась рольінтернет-комунікацій у створенні, поширенні, відборі та фільтрації інформаційних потоків, ефективності взаємодії влади, зокрема Президента та громадянського суспільства.У мережі з’явилисьінформаційніканали органів державної влади та управлінських структур усіх рівнів, зокремау телеграм, фейсбук, вайбер, які висвітлюють суспільно-важливі події.Громадяни цілодобово отримують інформацію в онлайн-режимі.
Саме завдяки соцмережам робота органів державної влади стала більш помітною та доступною для громадян. Оперативний і прямий доступ влади до своїхцільовихаудиторійдозволяєдоноситибільшактуальнуінформаціюаніж через офіційні веб-сайтичитрадиційнімедіа,що особливо важливо під час російської агресії. Адже потрібно не тільки доносити інформацію в широкий суспільний обіг, а й, за потреби,коригуватипопередньовипущеніповідомлення, реагувати на спроби поширеннядезінформації та дискредитації.Отже, в умовах російсько-української війни та подолання наслідків українсько-російського протистояння робота органів державної влади спрямована на оперативне забезпечення громадян реальною інформацією з метою запобігання розповсюдження фейкової інформації.
За даними Київського міжнародного інституту соціології,59% українців в умовах війни дізнаються новини із соціальних мереж.
Суттєво змінилася і роль інституту президентства та уряду в інформаційному полі країни в умовах війни.Володимир Зеленський, ставши президентом воєнного часу, зробив ставку на комунікацію. Він з'являється у коротких відеороликах-звітах, які записує то в офісі, то у бомбосховищі на телефон і викладає у соцмережі.Кожна промова президента, як главидержави, стала показовою, оскількиздобуваєнайширшупубліку та найбільшуувагу. Цьому сприяли рівеньпрозорості, продемонстрованийвладоюпід час війни.За підрахунками Forbes, В.Зеленський з початку повномасштабного російського вторгнення і до березня 2023 р. публічно виступав близько 560 разів. У своїх щоденних вечірніх зверненняхглава держави інформуєпро головні події дня, зокрема про міжнародні перемовинита забезпечення армії, про санкції щодо росії, про нагородження бійців та подяки за захист держави кожному. Всі виступи Президента України можна знайти на сайті https://www.president.gov.ua у розділі «Промови та звернення», а також «Відеотека».Як показало опитування, українськомулідеру станом на лютий-березень 2023 року довіряли 82,9% жителівкраїни.Тому з поміж усіх політичних інститутів саме інститут президентства продовжує вирізняється високим рівнем довіри серед українців під час російсько-української війни.
Отже, від лютого 2022 року медіапростір України зазнав фундаментальної реструктуризації, яка призвела до централізації телевізійних новин, занепаду друкованих медій і зростання інформаційних каналів на базі соціальних мереж. ЗМІ для громадян є основним джерелом інформації про політичну сферу, зокрема про діяльність органів державної влади, Президента України, військових успіхів чи невдач імає вирішальне значення для надання громадськості повної, правдивоїта неупередженої інформації. Передусім це цілодобове інформування населення країни про нагальний стан речей.

UDC
StepchenkoMyroslava,
ORCID0000-0001-8104-0167
Junior Researcher,
Information and Analytical Department, Foundation of Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine
Kyiv, Ukraine
Е-mail: mirastepchenko@gmail.com

COVERAGE OF THE ACTIVITIES OF THE PRESIDENTIAL INSTITUTE IN THE MEDIA WITH THE BEGINNING OF FULL-SCALE RUSSIAN MILITARY AGGRESSION

The article researches the role of the mass media in covering the activities of aninstitution of the presidency since the beginning of full-scale russian aggression in Ukraine. The official sources of informing the population about the state of the situation in the country have been country have been considered and substantiated.
Key words:the institution of the presidency, the Russian-Ukrainian war, mass media, state authorities, V. Zelenskyi