DIAMAS: ДІАМАНТОВІ СТАНДАРТИ В ІНСТИТУЦІЙНОМУ ВИДАВНИЦТВІ ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ
Заявник | Кудименко Лілія Григорівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Секція 2. Цифрові ресурси та сервіси наукової бібліотеки |
Назва доповіді | DIAMAS: ДІАМАНТОВІ СТАНДАРТИ В ІНСТИТУЦІЙНОМУ ВИДАВНИЦТВІ ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
DIAMAS: ДІАМАНТОВІ СТАНДАРТИ В ІНСТИТУЦІЙНОМУ ВИДАВНИЦТВІ ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ
Ознайомлено з новим проєктом щодо підвищення стандартів якості в інституційному видавництві відкритого доступу – DIAMAS. Зазначено його цілі та способи досягнення. Названо основні компоненти Diamond OA Action Plan. Обгрунтовано переваги Diamond Open Access.
Ключові слова: DIAMAS, Diamond Open Access, EQSIP, кращі видавничі практики, наукова комунікація.
Відкритий доступ до наукових публікацій – важливий аспект комунікації у сучасному академічному середовищі. Це дає змогу не тільки знайомити світову спільноту з результатами досліджень, а також і обмінюватися досвідом та підвищувати індекси цитування.
Але під час переходу до цієї моделі іноді виникають проблеми фрагментації, видимості та якості послуг. З метою усунення таких недоліків та розбудови потенціалу для інституційної публікації з відкритим доступом по всій Європі було створено консорціум DIAMAS (Developing Institutional Open Access Publishing Models to Advance Scholarly Communication). Трирічний проєкт, запущений 1 вересня 2022 року, об’єднує 23 організації з 12 європейських країн. Ці організації визначать ландшафт видавничої справи Diamond Open Access у Європейському дослідницькому просторі та розроблять загальні стандарти, рекомендації та практики для видавничого сектора Diamond. Партнери проєкту також сформулюють рекомендації для науково-дослідних установ щодо координації сталої підтримки видавничої діяльності Diamond.
Основним завданням DIAMAS є порівняння існуючих стандартів якості в інституційному видавництві OA (Open Access) та встановлення розширених, які будуть прийняті у всьому ERA (European Research Area). Для досягнення цієї мети залучаються досвідчені фахівці у сфері академічних публікацій та наукової комунікації OA. Таким чином, встановивши нові стандарти, розроблені спільно з усіма зацікавленими сторонами, за 3 роки планується забезпечити високоякісну інституційну екосистему наукових публікацій відкритого доступу для Європейського дослідницького простору.
Цілі проєкту визначено такі:
1. Отримати знання про інституційний видавничий ландшафт ОА в ERA – типи установ, розташування, дисципліни, мови, а також провести аналіз прогалин в інституційному видавництві ОА на базі існуючої передової практики.
2. Вдосконалити інституційну видавничу практику шляхом створення інноваційного стандарту – Extensible Quality Standard for Institutional Publishing (EQSIP), який забезпечить координацію на рівні ЄС з урахуванням культурного, економічного, історичного розмаїття в різних країнах та типах організацій.
3. Розширити спроможність постачальників інституційних видавничих послуг – IPSP (Institutional Publishing Service Providers) шляхом створення операційних наборів інструментів, спеціальних стандартів, інструкцій, навчальних матеріалів; підтримувати їх на шляху до європейського стандарту якості та координувати через розвиток Глобальної мережі IPSPs і бази майбутнього OA Capacity Center для інституційних публікацій.
4. Підтримувати політику та стратегії видавничої діяльності з відкритим доступом шляхом взаємодії з урядами та органами управління на найвищому рівні (міністерства, керівництво університетів, головні бібліотекарі університетів, директори видавництв) для надання їм наборів рекомендацій щодо впровадження стратегій і політики для покращення та підвищення репутації IPSP.
Амбасадором ОА по праву можна вважати Директорію журналів відкритого доступу – DOAJ. Унікальність платформи неодноразово підтверджено, адже DOAJ індексує різноманітний діапазон журналів відкритого доступу. А про високу якість свідчить уже сама присутність публікації в цій базі – перед включенням видання проходять ретельну перевірку на відповідність встановленим стандартам і повинні їх дотримуватися постійно.
Отже, для проведення досліджень в рамках даного проєкту за основу були взяті саме критерії відбору DOAJ, які розглядаються як ключовий елемент переходу до покращення якості та видимості діамантових журналів OA у Європі.
Сім основних компонентів наукових публікацій викладено у Плані дій Diamond OA:
1. Фінансування: опис моделі фінансування, бізнес-модель OA, прозорість переліку всіх джерел фінансування тощо.
2. Право власності та управління: право власності, місія та управління.
3. Практики відкритої науки: політика ОА, авторське право та ліцензування, відкрите рецензування, доступність даних, нові підходи до оцінки досліджень тощо.
4. Редакційна якість, редакційне керівництво та чесність дослідження.
5. Ефективність технічної служби: технічна потужність, сумісність – метадані, ISSN, машиночитаність і доступний вебсайт журналу.
6. Видимість, включаючи індексацію, комунікацію, маркетинг.
7. Справедливість, різноманітність: багатомовність, гендерна рівність.
EQSIP має за мету забезпечити якість і прозорість управління та робочих процесів в інституційних публікаціях, а також слугуватиме еталоном для аналізу недоліків у даних. Документ орієнтований на постачальників видавничих послуг та редакторів наукових журналів і книг.
У сучасному академічному середовищі публікації у відкритому доступі (OA) є основним центром наукової комунікації. У Diamond Open Access автори можуть публікувати безкоштовно, тим самим забезпечується безперешкодний доступ до наукових публікацій та розширюється географія дослідницької співпраці.
UDC 050:025.4.036-027.565]:006
Liliia Kudymenko,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-2322-3173,
Junior Researcher,
Department of Scientific Organization of Electronic Information Resources,
Institute of Information Technologies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: kudymenko@nbuv.gov.ua
DIAMAS: DIAMOND STANDARDS IN INSTITUTIONAL OPEN ACCESS PUBLISHING
A new project on improving quality standards in the institutional open access publishing – DIAMAS – was introduced. Its goals and methods of achievement are indicated. The main components of the Diamond OA Action Plan are named. The advantages of Diamond Open Access are substantiated.
Keywords: DIAMAS, Diamond Open Access, EQSIP, best publishing practices, scientific communication.
Ми в соціальних мережах