ДРУКОВАНІ ТА ЕЛЕКТРОННІ ЗМІ ЯК ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В КОНТЕКСТІ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

ЗаявникГайдай Валентин Вікторович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 10. Преса в контексті бібліотекознавчих, бібліографознавчих і джерелознавчих досліджень
Назва доповідіДРУКОВАНІ ТА ЕЛЕКТРОННІ ЗМІ ЯК ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В КОНТЕКСТІ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

Інформаційно-психологічні операції (ІПСО) стали невід’ємною частиною російсько-української війни. В новітню епоху, коли Інтернет, електронні ЗМІ та соцмережі набувають дедалі більшого поширення, ІПСО стають все масштабнішими та впливовішими. Втім, інформаційна війна точиться не тільки в ЗМІ та Інтернет-просторі.
Ще до початку повномасштабного вторгнення Росія проводила низку інформаційних кампаній проти України, використовуючи ті чи інші інформаційні приводи. Це робилося як на підставі банальних «вкидів» недостовірної інформації, так і шляхом перекручування та виривання з контексту тієї чи інших фактів. Так робиться і зараз з ще більшою динамікою, при цьому на інформаційні кампанії своїх пропагандистських ЗМІ Москва не шкодує грошей та ресурсів.
З початком повномасштабного вторгнення в українському суспільстві різко зріс попит на інформацію. Мільйони українців щодня користуються соцмережами, різними електронними інформаційними ресурсами. Вони дають змогу швидко дізнатися про найактуальніші новини, дізнатися про повітряну тривогу і т. д. Тому, розуміючи це, ворог особливо активний серед цього сегменту інформресурсів.
Ще в минулому році оприлюднено інформацію, що спецслужбами України викрито близько 300 телеграм-каналів, які активно проводили антиукраїнську інформаційну кампанію. Їхня діяльність будується, як правило, не стільки на прямо антиукраїнській риториці та пропаганді, а на тих самих «вкидах» з неправдивою інформацією, спрямованою на те, щоб дезінформувати українців, посіяти паніку, зневіру, розкол в суспільстві тощо. Як правило, ці телеграм-канали, групи мають зовсім не російські чи сепаратистські назви. Вони можуть називатися й типовими назвами, на кшталт «Украина новости», але нести в собі дезінформацію, маніпуляцію та інший деструктив.
Найбільш розповсюдженими темами, які публікуються на цих каналах, є події в Україні та навколо України: методично та цілеспрямовано просуваються думки, що Захід втомився від війни в Україні та дедалі все неохоче готовий підтримувати Київ, що ситуація йде до поступового заморожування конфлікту й Україна назавжди втратила Південь і частину Донбасу з Кримом, що нам не будуть постачати озброєння, що ми не переживемо зиму, що Польща та Угорщина тільки й чекають вигідного моменту, щоб анексувати Західну Україну тощо.
Матеріали, які виходять на подібних ресурсах, дуже часто підкріплюються коментарями неіснуючих осіб або, інакше кажучи, ботами. Їхня мета підкріпити той чи інший «вкид» своїм коментарем. Наприклад, найбільш примітивним меседжем, який просувається у ворожих групах, є анексія Західної України Польщею та Угорщиною.
Окремо треба сказати, що деякі з таких каналів ведуть чи активно дописують в них ті політики, блогери, експерти та громадські діячі, які виїхали з України напередодні або після 24 лютого 2022 року.