КАРТОГРАФІЧНІ ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ФОНДУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЯК ДОКАЗОВА БАЗА В ПРОТИДІЇ РОСІЙСЬКІЙ ПРОПАГАНДІ
Заявник | Сагетдінова Наталія Віталіївна (Украина) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Секція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління |
Назва доповіді | КАРТОГРАФІЧНІ ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ФОНДУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЯК ДОКАЗОВА БАЗА В ПРОТИДІЇ РОСІЙСЬКІЙ ПРОПАГАНДІ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 025.17:912.43]:027.44(477)
Сагетдінова Наталія Віталіївна,
https://orcid.org ORСID 0000-0002-7225-8364,
молодша наукова співробітниця,
сектор картографії,
відділ комплексного бібліотечного обслуговування,
Інститут бібліотекознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: sagetdinova@ukr.net
КАРТОГРАФІЧНІ ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ФОНДУ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЯК ДОКАЗОВА БАЗА В ПРОТИДІЇ РОСІЙСЬКІЙ ПРОПАГАНДІ
Розкрито можливості фонду картографічних видань Національної Бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ) як доказової бази щодо історії розвитку України в питаннях формування території держави та розселення українців.
Ключові слова: фонд картографічних видань, бібліотечно-інформаційне обслуговування, тематика запитів користувачів, консультативно-методична допомога.
З набуттям Україною незалежності українці в своїй більшості переглянули відношення до своєї держави та її історії. А повномасштабне вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року, злочини та агресивна російська пропаганда, закріпили в українцях переконання, що вони з росіянами – не один народ, оскільки мають свою мову, свої традиції, свій історичний шлях та свою незалежну державу. Це мотивувало наукову бібліотеку щодо створення документної доказової бази з різних питань, зокрема: що держава Україна та її назва існувала з прадавніх часів; що міста на українських землях (Одеса, Херсон, Миколаїв та інші) засновували не російські правителі, вони виникали на місцях вже обжитих українцями; що історичні назви «Русь», «руський» належать саме української історії та багато іншого. Документна доказова база знадобиться й для майбутніх судових процесів над країною-агресором.
Найпереконливіше доказову місію виконує фонд картографічних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Так «Оглядова карта українських земель» з цього фонду (інвентарний №5291 видана українською мовою 1920 р. у Відні) була затребувана користувачем для роботи зі Службою Безпеки України як з доказ, що українці традиційно населяли не тільки території в межах сучасної України, але й землі, що нині входять до складу Російської Федерації. Тому мова про «подаровані Україні» чи «незаконно набуті» території не має під собою жодних підстав.
Широку популярність набули сумісні заходи Сектору картографічних видань Відділу комплексного бібліотечного обслуговування та Відділу соціокультурної роботи НБУВ щодо популяризації знань про Україну й протидії російській пропаганді мовою картографічних документів. Для екскурсійних груп та користувачів у 2023 р. було організовано ряд тематичних виставок та екскурсій (зокрема: «Україна на старовинних європейських картах», «Острів Зміїний»), під час яких відвідувачі наочно переконувалися, що Україна як назва території, була добре знана в Європі ще у ХVII–XVIII ст. Це підтверджують карти українських земель з написами «Україна частина козаків», «Terra Cossacorum» (латиною «Земля козаків»), Ukraniae, Vkraniae (Україна). в атласах відомих європейських видавців карт Гоманна та Сансона.
Незмінний інтерес користувачів викликає перлина картографічного фонду НБУВ – рукописна карта о. Фідонісі (Зміїного) 1823 р. та відомості про легендарний острів. Ще донедавна маловідома частка цієї української території стала символом спротиву російській окупації. Велика історія малого острова Зміїний з давнини до сьогодення доводить, що навіть малий острів може мати великий вплив на перебіг історії. Тематичні екскурсії з демонстрацією карт – своєрідний внесок бібліотечних працівників залу картографічних видань у мотивацію відвідувачів (серед яких багато молоді) глибше вивчати історію України.
Останнім часом з боку ЗМІ країни-окупанта чується про те, що держава Україна створена штучно на початку ХХ століття, тобто не має давньої історії. Але документи картографічного фонду НБУВ доводять протилежне. Найстаріші видання фонду відносяться до XVI ст., але й на них є землі, названі козацькими (а козацтво – це суто український феномен); землі за назвою Ukraniae /Vkraniae (Україна). Це Атлас Сансона (1692 р. інвентарний №4696 С94) та карта «Україна, або козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Татарії»(1712 р. інвентарний № 5711).
«Росія ніколи ні на кого не нападала», – повторюють в Росії, але карти свідчать про інше. 2023 р., до 170-ї річниці Кримської війни Росії з Туреччиною на території Кримського півострова (1853-1856), ) Музей історії України готує документальну виставку, в якій НБУВ бере участь як партнер та надає картографічні матеріали того періоду, видані як в Російській імперії, так і в Європі. Крім того, в самій Російській імперії видавалися цілі збірки карт – атласи бойових дій під час тієї чи іншої військової кампанії, на картушах яких вказувалося, в кого й при якому правителі були відвойовані території. Представників підкорених народів зображали в кайданах, скореними або вдячними завойовникам й радо приймаючими їхню владу. Це – «Атлас военной библиотеки. Карты и планы военных сражений в различные войны XVIII ¬-XIX ст..» (інвентарний №4391, С154), карта Європи після перемоги Росії над Наполеоном (інвентарний №5068) та інші, які документально викривають Росію агресором у минулому.
Буремні події останніх років збільшили зацікавленість користувачів до вивчення історії своїх родин, рідних міст та історії України. Почастішали запити на етнографічні карти ХХ століття з інформацією про ареал розселення українців (крім території України, це Кубань, частини прилеглих областей РФ – Брянської, Ростовської, Білгородської). Затребуваними залишаються й книжкові видання з історії України та її регіонів, а також з екології, туризму, краєзнавства, кліматології.
Користувачами фонду картографічних видань здебільшого є вчені (історики, лінгвісти, географи, фольклористи, генеологи історики), які розробляють все нові й актуальні культурологічні та історичні національні проекти. Вони отримують оперативну бібліотечно-інформаційну й консультаційно-методичну допомогу та розраховують на нові актуальні бібліотечні проекти електронні картографічні виставки про Україну, буктрейлери, лекції, екскурсії, наукові розвідки.
UDC 025.17:912.43]:027.44(477)
Nataliia Sahetdinova,
https://orcid.org ORСID 0000-0002-7225-8364,
Junior Researcher,
Sector of cartography,
Department of Сomplex Library Service,
Institute of Library Science,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine
Kyiv, Ukraine
e-mail:sagetdinova@ukr.net
MAP SOURCES FROM THE HISTORY OF UKRAINE
AS AN EVIDENCE BASE AGAINST RUSSIAN PROPAGANDA
(based on the materials of the fund of cartographic publications
National Library of Ukraine named after V. І. Vernadskyi)
The scientific article reveals the possibilities of the fund of cartographic publications of the National Library of Ukraine named after V. I. Vernadskyi as an evidence base regarding the history of the development of Ukraine in matters of the formation of the state territory and the resettlement of Ukrainians.
Keywords: fund of cartographic publications, library and information service, subject of user requests, advisory and methodological assistance.
Ми в соціальних мережах