ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО КОМПЛЕКСУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (В КОНТЕКСТІ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ)

ЗаявникВасиленко Ольга Миколаївна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління
Назва доповідіОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО КОМПЛЕКСУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (В КОНТЕКСТІ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.54(477-25)НБУВ ІБ:025.5:001.891:355.271

Василенко Ольга Миколаївна,
ORCID https://orcid.org/ 0000-0002-1235-1452,
кандидатка історичних наук,
директорка Інституту бібліотекознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: vasilenko@nbuv.gov.ua

ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО КОМПЛЕКСУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (В КОНТЕКСТІ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ)

Розглянуто основні напрями та завдання, визначені у межах виконання відомчої науково-дослідної роботи Інституту бібліотекознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського за темою «Теоретичні та прикладні аспекти організації діяльності бібліотечно-інформаційного комплексу в сучасних умовах», спрямованих на розроблення теоретичних засад, науково-методичного інструментарію і практичних рекомендацій щодо забезпечення ефективного функціонування бібліотечного науково-інформаційного комплексу в умовах несприятливих зовнішніх впливів і чинників.
Ключові слова: бібліотечна діяльність; бібліотечно-інформаційний комплекс; бібліотекознавство; бібліотекознавче дослідження, наукова бібліотека.

Розвиток сучасного наукового бібліотечно-інформаційного комплексу (далі БІК) визначальним чином відбувається під впливом загальноцивілізаційних тенденцій переходу від відкритого інформаційного суспільства до суспільства знань. Водночас останніми роками для бібліотек виникла необхідність корегувати свою діяльність в умовах впливу таких негативні факторів, як пандемія COVID-19, а в Україні й в умовах воєнного стану. Ці процеси спонукають до розробки і впровадження системних заходів. З одного боку, для стратегічного розвитку бібліотеки відповідно до загальносвітових тенденцій цифровізації усіх сфер соціально-економічної діяльності. З іншого, що має забезпечити її функціонування як відкритої соціальної системи, головною функцією бібліотеки стає задоволення інформаційних потреб суспільства через забезпечення загальної доступності до документів, інформації, знань в умовах повномасштабної війни, розв’язаної РФ на території України. Складність і різноманітність бібліотечної діяльності з реалізації цих завдань зумовлюють необхідність системного дослідження бібліотеки як об’єкта управління, функціонування та розвиток якого забезпечується в умовах впливу негативних факторів, пов’язаних з воєнним станом, тривалість яких набуває характеру невизначеності.
Потреба забезпечення функціонування наукового БІК і реалізації ним своїх соціальних завдань в умовах такої невизначеності, де надзвичайні ситуації втрачають свій надзвичайний характер і переходять у розряд повсякденної дійсності, вимагає пошуку і розробки ефективного науково-методичного інструментарію і практичних підходів до оперативної адаптації бібліотек до несприятливих зовнішніх впливів і чинників: визначення шляхів оптимізації і підвищення ефективності функціональних, інформаційних, сервісних та організаційних процесів діяльності; залучення партнерського потенціалу; альтернативних джерел фінансування; впровадження інновацій на основі телекомунікаційних технологій і новітніх інформаційних бібліотечних практик. Особливої важливості набуває актуалізація через концептуальне переосмислення і обґрунтування ролі бібліотечно-інформаційного ресурсу як одного з ключових компонентів стратегічних інформаційних ресурсів держави, що забезпечують збереження її національної самобутності і суверенності, закладають підґрунтя ефективного спротиву ворожим інформаційним впливам.
У контексті такого негативного фактору впливу, як «воєнний стан» треба зазначити, що 1996 р. у межах програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій та установ (IФЛА) у співпраці з Міжнародною радою архівів (ICA) було здійснено дослідження бібліотек та архівів, знищених у ХХ ст., результати якого опубліковано Гансом ван дер Ховеном та Джоан ван Альбада під назвою «Втрачена пам’ять», де наведено жахливу статистику втрачених фондів у результаті природних катаклізмів, агресивної політики та війн. З початком війни в Україні ІФЛА досі залишається на позиціях занепокоєння, й будь яких рекомендацій для бібліотек України висловлено не було. У фахових зарубіжних публікаціях, пов’язаних з бібліотеками в умовах воєнних дій, розглядалися питання моніторингу втрат, збереження бібліотечних фондів, допомоги біженцям. У цьому контексті привертає увагу публікація Д. Хасенай і М. Крталіч «Що дізналися хорватські бібліотеки про збереження та управління катастрофами після війни?», де наведено моніторингові дані щодо знищення багатьох бібліотек та їхніх фондів під час війни 1991–1995 рр. у Хорватії, зроблено акцент на тому, що професійна література 1990-х років показала непідготовленість і відсутність ліквідації наслідків стихійних лих, зокрема спричинених воєнними діями. а також наголошено на необхідності зміни практики управління збереженням бібліотек та їх фондів.
Дотепер узагальнених фундаментальних робіт щодо формування політики бібліотечного управління збереженням бібліотек та бібліотечно-інформаційних ресурсів в умовах кризових ситуацій чи несприятливих зовнішніх чинників у бібліотекознавчих зарубіжних та вітчизняних джерелах не виявлено. Наразі Інститутом бібліотекознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі НБУВ) означена проблематика розробляється у рамках наукового дослідження «Теоретичні та прикладні аспекти організації діяльності бібліотечно-інформаційного комплексу в сучасних умовах» (2023–2025 рр.). Основна мета дослідження полягає у розробленні теоретичних засад, науково-методичного інструментарію і практичних рекомендацій щодо забезпечення ефективного функціонування наукового БІК в умовах несприятливих зовнішніх впливів і чинників.

Бібліотечно-інформаційний комплекс розглядаємо як розгалужену структурно-функціональну бібліотечну систему, якою забезпечується формування та використання бібліотечно-інформаційних ресурсів, організація та управління злагодженою взаємодією усіх елементів цієї системи в контексті її соціального призначення. Як БІК характеризується і велика бібліотека – методичний центр, і мережа бібліотек, пов’язаних взаємодією у виконанні своїх функцій та загально-управлінським підпорядкуванням. У системі НАН України такими є НБУВ, Львівська національна наукова бібліотека імені В. Стефаника, мережа бібліотек наукових установ НАН України.

Для реалізації зазначеної мети НДР передбачено вирішення таких основних завдань: вивчення і узагальнення вітчизняного та зарубіжного досвіду адаптації діяльності наукової бібліотеки до умов несприятливих зовнішніх впливів і чинників; виявлення ключових факторів стійкості бібліотечно-інформаційного комплексу як відкритої системи; оптимізація управління бібліотечно-інформаційним комплексом в умовах несприятливих зовнішніх чинників; дослідження впливу негативних суспільних чинників на структурно-функціональну модель та стратегії розвитку наукових бібліотек; вивчення підходів, розробка критеріїв і рекомендацій щодо актуалізації і модернізації бібліотечно-інформаційного ресурсу наукової бібліотеки та його використання в сучасних умовах; оптимізація комплектування бібліотечного фонду та системи комплексного бібліотечно-інформаційного обслуговування в умовах несприятливих чинників; основні аспекти міжнародної взаємодії бібліотечно-інформаційного комплексу на сучасному етапі; забезпечення адаптаційних механізмів соціокультурної діяльності бібліотечно-інформаційного комплексу в сучасних умовах; науково-видавнича діяльність НБУВ в умовах несприятливих зовнішніх чинників в системі професійної комунікації: стан та перспективи; розроблення пропозицій та рекомендацій, спрямованих на підвищення ефективності діяльності НБУВ і наукових бібліотек НАН України, а також інших систем і відомств в умовах несприятливих зовнішніх впливів і чинників; реалізація низки науково-організаційних заходів із поширення та популяризації результатів НДР. Комплексність завдань зумовлена широким спектром проблем і охоплює як теоретико-методологічні аспекти проблеми, так і конкретні організаційно-управлінські, методичні, технічні, технологічні, статистичні розробки відповідно до основних напрямів НДР, а саме: концептуальні засади управління БІК як складника науково-інформаційного потенціалу країни в умовах несприятливих зовнішніх чинників; функціонування БІК як відкритої системи в умовах несприятливих зовнішніх чинників; науково-методичне забезпечення діяльності та взаємодія наукових бібліотек у сучасних умовах.
Проблема адаптації бібліотек до умов сучасної реальності має розглядатися в контексті актуальних тенденцій розвитку провідних бібліотек світу; ґрунтуватися на підходах, вироблених ІФЛА та ЮНЕСКО, зокрема, оприлюднених: у звіті ІФЛА про тенденції 2021 р., заяві щодо реакції ІФЛА на ситуацію в Україні (2022), рекомендаціях ІФЛА щодо медіа та інформаційної грамотності (2011) та ін.; відповідати визначеним на державному рівні стратегічним орієнтирам розвитку бібліотечної справи в України в цілому, насамперед, Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», ключовим принципам концепції «Держава в смартфоні», Рекомендаціям Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України (2022).

У сучасних умовах БІК володіють не тільки багатими фондами, але й потужними національними електронними інформаційними ресурсами і засобами комунікації, які також потребують збереження й вироблення відповідної політики з боку органів управління як державного, так і відомчого й територіального рівнів. З введенням воєнного стану на території України бібліотеки поступово почали адаптуватися до нових реалій свого функціонування й поширювати набутий практичний досвід щодо організації роботи на різних напрямах діяльності у професійно-комунікаційному середовищі. Перші публікації від деяких книгозбірень на веб-сайтах та у фахових науково-практичних виданнях почали з’являтися на початку другого півріччя 2022 р. і мали переважно інформаційний характер, проте надалі вже більш суттєво розкривалися елементи науково-методичного забезпечення окремих аспектів бібліотечної діяльності в умовах воєнного стану. Вивчення та узагальнення матеріалів, опублікованих бібліотеками, будуть складником підґрунтя джерельної бази як цієї бібліотекознавчої НДР, так і нового розділу в історії бібліотечної справи України.

Водночас як НБУВ, так й інші провідні бібліотеки України, які відповідно до своїх статутних завдань здійснюють наукові дослідження, сьогодні мають важливе професійне завдання не тільки закарбувати в історії бібліотечної справи країни відомості про реалізацію суспільної місії бібліотек та стан відомчих бібліотечних мереж, зокрема на окупованих територіях, а також запропонувати рекомендації щодо першочергових дій та заходів по збереженню бібліотечно-інформаційних ресурсів, організації роботи в умовах воєнного стану в країні. І ще важливо, щоб цим історичним розвідкам сучасності приділялася належна увага в процесі навчання й підготовки майбутніх бібліотечних спеціалістів.

Розпочата цього року тема НДР продовжує попередні дослідження Інституту бібліотекознавства НБУВ, зокрема, проблематику управління бібліотечно-інформаційною діяльністю наукової бібліотеки, розвитку інновацій, інформаційно-комунікаційної діяльності та нормативно-методичної бази наукової бібліотеки, стратегічного розвитку та підвищення ефективності бібліотечної діяльності в умовах трансформації наукових комунікацій. Її реалізація передбачає розробку стратегічного бачення і науково-методичних підходів до організації і активізації міжінституційної та міжбібліотечної взаємодії та формування стійких мережевих зв’язків проєктно-стратегічного, організаційно-управлінського, техніко-технологічного, продуктно-сервісного характеру, визначення ключових ознак і факторів стійкості бібліотечного науково-інформаційного комплексу як відкритої системи, виявлення спричинених кризовими явищами можливостей для його модернізації. Розробка завдань теми набуває важливості та актуальності у кількох аспектах: по-перше, безпосередньо для БІК, фонди й інформаційні ресурси якого є компонентом науково-інформаційного ресурсу країни та базисом для задоволення інформаційно-знаннєвих потреб суспільства; по-друге, для забезпечення збереження інформаційного підґрунтя розвитку вітчизняної науки, здобутки якої є інтелектуальним фундаментом держави; по-третє, для розвитку системи управлінської комунікації у професійно-бібліотечному середовищі в складних сучасних умовах, й також для збереження та відновлення бібліотек в умовах воєнного стану й повоєнної відбудови.

UDC 027.54(477-25)НБУВ ІБ:025.5:001.891:355.271
Olga Vasylenko,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-1235-1452,
Candidate of Historical Sciences,
Director of Institute,
Institute of Library Science,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: vasilenko@nbuv.gov.ua

ORGANIZATION OF LIBRARY AND INFORMATION COMPLEX ACTIVITIES UNDER CONDITIONS OF MARTIAL LAW (IN THE CONTEXT OF SCIENTIFIC RESEARCH)

The main directions and tasks outlined within the framework of the execution of departmental scientific and research work of the Institute of Library Science of the V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine under the topic «Theoretical and applied aspects of organizing library and information complex activities in contemporary conditions», which are aimed at developing theoretical foundations, scientific and methodological tools, and practical recommendations to ensure the effective functioning of the library and information complex under conditions of unfavorable external influences and factors, are considered.
Keywords: library activities, library and information complex, Library Science, library research, scientific library.