МІЖНАРОДНІ КОМУНІКАЦІЇ ПРЕЗИДЕНТА ПІД ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

ЗаявникХилько Максим Миколайович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідКруглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід
Назва доповідіМІЖНАРОДНІ КОМУНІКАЦІЇ ПРЕЗИДЕНТА ПІД ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 355.451:327(477)

Хилько Максим Миколайович,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-6365-339X,
кандидат філософських наук, старший науковий співробітник,
завідувач інформаційно-аналітичного відділу,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: khylko@ukr.net

МІЖНАРОДНІ КОМУНІКАЦІЇ ПРЕЗИДЕНТА ПІД ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

Проаналізовано роль міжнародних комунікацій Президента у формуванні підтримки України світовим співтовариством з метою забезпечення її спроможності відбити повномасштабну російську агресію, добитися справедливого миру і гарантій безпеки.
Ключові слова: Президент України, міжнародні комунікації, міжнародні відносини, державна безпека, російсько-українська війна.

Міжнародна підтримка є надзвичайно важливою складовою забезпечення спроможності України відбити повномасштабну російську агресію, відновити територіальну цілісність, добитися справедливого повоєнного врегулювання і надійних гарантій безпеки для нашої держави. Безпрецедентні загрози існуванню України як держави і виживанню українців як нації, безпеці і миру в Європі, міжнародній продовольчій безпеці, збереженню світового порядку, заснованого на міжнародному праві і правилах, потребують безпрецедентних стратегічних комунікацій. З перших днів повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 р. Президент В. Зеленський відіграє ключову роль у здійсненні стратегічних комунікацій України, спрямованих як всередину держави, так і на міжнародну арену. Практично щодня Президент спілкується зі світовими лідерами під час зустрічей, телефонних розмов, через месенджери і відеозв’язок, забезпечуючи поінформованість партнерів щодо ситуації та потреб України, а також збереження цих питань у пріоритетах світових лідерів.

Безпрецедентними у світовій історії стали мало не щоденні звернення Президента України до народів і парламентів держав світу, міжнародних організацій, форумів та конференцій, університетських спільнот та аналітичних центрів у всьому світі. Зокрема, тільки за перші три місяці повномасштабного вторгнення В. Зеленський зробив понад 45 таких звернень, у тому числі: до парламентів Великобританії, Польщі, Канади, США, Німеччини, Ізраїлю, Італії, Японії, Франції, Швеції, Данії, Норвегії, Австралії, Нідерландів, Бельгії, Іспанії, Ірландії, Греції, Кіпру, Фінляндії, Республіки Корея, Естонії, Португалії, Албанії, Ісландії, Словаччини (перелік наведено у хронологічному порядку); до самітів НАТО і «Великої Сімки», учасників засідань Європейської Ради, Ради Безпеки ООН, Світового Банку; до народів Білорусі, Італії, Швейцарії, Данії, Великобританії тощо. Такі звернення сприяють усвідомленню масштабів загроз і необхідних зусиль для їх подолання політичними, економічними, культурними елітами держав світу, їх експертними колами, лідерами думок. Окрім того, Президент регулярно спілкується з провідними світовими медіа, доносячи через них інформацію до широких верств населення, розуміння і підтримка яких надзвичайно важливі для формування відповідних рішень на державних рівнях, особливо в демократичних суспільствах.
При цьому, як у спілкуванні з лідерами держав, так і в зверненнях до народів та інтерв’ю для медіа Президент України дотримується незвичного для міжнародної дипломатії стилю спілкування – прямого, відвертого, емоційного і наполегливого. Емоційний і відвертий, неприкритий дипломатичними зворотами опис жахів війни та загроз, які вона несе, сприяє більш швидкому і чіткому розумінню ситуації і досвідченими політиками, і пересічними громадянами, що є необхідним для формування широкої міжнародної коаліції на підтримку України. А чітке артикулювання конкретних потреб і очікувань, у тому числі щодо озброєнь, економічної підтримки, санкційної політики та інших питань, прискорено спрямовує дипломатичні зусилля у русло практичних рішень з надання Україні необхідної допомоги.

Окремо варто відзначити стиль одягу Президента України, який також має певну комунікативну складову, несе свій меседж до міжнародної аудиторії. Замість традиційних для дипломатичного етикету костюма і краватки, на міжнародні зустрічі після початку повномасштабного вторгнення В. Зеленський одягає близький до камуфляжного стилю одяг, а його футболки, світшоти й куртки містять українську символіку та орнаменти. Такий стиль одразу ж нагадує співрозмовникам про непересічність моменту, в якому перебувають українці та людство в цілому, про жертви, які щодня несуть громадяни нашої держави, про необхідність концентрації зусиль світового співтовариства, щоб якнайшвидше повернути Україну і світ до нормального, мирного життя. До речі, у 1941 р. британський прем’єр В. Черчилль, який згуртував тогочасну Європу на боротьбу з нацистською Німеччиною, під час візиту до Вашингтону був одягнений у комбінезон «повітряної тривоги», що нагадувало співрозмовникам про постійні нальоти ворожої авіації на Лондон.

Важливою особливістю міжнародних комунікацій Президента України є чітка прикладна спрямованість його зарубіжних візитів, націленість на конкретний результат. Під кожну поїздку В. Зеленським формуються чіткі завдання, зокрема, які пакети озброєння Україна очікує отримати від партнерів, яку фінансову допомогу тощо. Наприклад, під час візиту В. Зеленського до Франції 14 травня 2023 р. було домовлено про постачання Україні бронемашин і легких танків; наступного дня у Великобританії − домовлено про постачання Україні ракет протиповітряної оборони і ударних безпілотників дальнього радіусу дії, і так далі по кожному візиту.

Окрім власного прикладу, Президент, реалізуючи конституційні повноваження з керівництва зовнішньополітичною діяльністю держави, відповідним чином формулює чіткі завдання і для всієї української дипломатії воєнного часу. Зокрема, 2 серпня 2023 р. під час наради з керівниками дипломатичних установ України в іноземних державах В. Зеленський назвав п’ять основних зовнішньополітичних орієнтирів наступного політичного сезону: «Формула миру – перший. Зброя та санкції – другий. Інтеграція України в Євросоюз і НАТО, безпекові гарантії та політика сусідства – третій орієнтир. Четвертий – економіка та відновлення, трансформація.
П’ятий – наші люди як в Україні, так і за кордоном, у країнах вашої роботи».

Отже, міжнародні комунікації Президента України під час російсько-української війни мають низку особливостей, націлених на ефективне формування підтримки України світовим співтовариством з метою забезпечення її перемоги. Серед них: прямі звернення до народів і парламентів світу, міжнародних організацій, форумів та конференцій, університетських спільнот та аналітичних центрів по всьому світу; пряме, відверте, емоційне і наполегливе спілкування; а головне – націленість на конкретні результати.

UDC 355.451:327(477)

Maksym Khylko,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-6365-339X,
PhD in Philosophy, Senior Researcher,
Head of the Information and Analytical Department,
Fund of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine,
e-mail: khylko@ukr.net

INTERNATIONAL COMMUNICATIONS OF THE PRESIDENT DURING THE RUSSIA-UKRAINE WAR

The role of international communications of the President in shaping the international community's support for Ukraine in order to ensure its ability to repel full-scale Russian aggression and achieve a just peace and security guarantees is analysed.
Keywords: President of Ukraine, international communications, international relations, state security, Russia-Ukraine war.