РОЛЬ БІБЛІОТЕК УКРАЇНИ В СИСТЕМІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

ЗаявникБеззуб Ірина Олександрівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 3. Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій
Назва доповідіРОЛЬ БІБЛІОТЕК УКРАЇНИ В СИСТЕМІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Беззуб Ірина Олександрівна,

ORCID https://orcid.org/0000-0002-3561-5991,
наукова співробітниця,
аналітично-прогностичний відділ,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: irabezzub@ukr.net

Проаналізовано основні напрями діяльності бібліотек в системі охорони громадського здоров’я в умовах війни в Україні. Доведено, що українські бібліотеки активно перетворюються на лідерів як інформаційно-просвітньої, так і практичної роботи у сфері охорони громадського здоров’я.
Ключові слова: бібліотека, громадське здоров’я, воєнний стан, інформаційний центр, «здорові бібліотеки».

Повномасштабна війна РФ проти України посилила виклики і ризики для системи громадського здоров’я України через різке збільшення фізичних каліцтв і морально-психологічних травм від воєнних дій, хімічну та ядерну загрози, ризики поширення інфекційних хвороб, зростання випадків хронічних та неінфекційних захворювань, неможливість забезпечити здоров’я матері і дитини, продовольчу безпеку та ін. Однак, незважаючи на умови воєнного стану в Україні, здоров’я громадян залишається найбільшою державною і суспільною цінністю.
Система громадського здоров’я – це комплекс інструментів, процедур та заходів, що реалізуються державними та недержавними інституціями для попередження захворювань, збільшення тривалості життя і зміцнення здоров’я шляхом організованих зусиль суспільства. Бібліотеки залишаються важливими публічними інституціями, які мають ефективні ресурси для комунікації та просування ідей здорового способу життя й свідомого ставлення до здоров’я – книжки, простір для проведення заходів, можливість запрошувати до співпраці спеціалістів (лікарів, психологів, соціологів, епідеміологів, дієтологів, експертів комунікації, фахівців із розвитку громад, санітарного стану навколишнього середовища, інженерів та юристів у галузі громадського здоров’я та ін.), набуте базове медичне обладнання, спортивний інвентар тощо.
У 2020 р. між ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», БФ «Бібліотечна країна» та Українською бібліотечною асоціацією підписаний Меморандум про співпрацю щодо промоції здорового способу життя та свідомого ставлення до здоров’я через бібліотечну мережу України. Мета документа – координація зусиль із профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, просування здорового способу життя і формування усвідомленого та відповідального ставлення населення до власного здоров’я як базової життєвої цінності.
За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики України, станом на квітень 2023 р. зруйновано або пошкоджено 555 бібліотек, знищено тисячі книжок. Однак, чимало постраждалих бібліотек продовжують працювати в дистанційному форматі або за спеціальними графіками. У багатьох населених пунктах бібліотека є єдиним загальнодоступним центром інформації і дозвілля для місцевого населення, особливо для вразливих категорій – багатодітних сімей, безробітних, пенсіонерів тощо. Як правило, постійними користувачами місцевої бібліотеки є близько 25–30% населення. Досвід спілкування БФ «Бібліотечна країна» з бібліотекарями підтвердив факт наявності запитів громадян щодо питань громадського здоров’я та профілактики захворювань.
У січні 2022 р. завдяки українсько-швейцарському проєкту «Діємо для здоров’я» в Україні започатковано пілотну ініціативу «Здорові бібліотеки». 20 публічних бібліотек Львівської, Полтавської, Дніпропетровської, Рівненської областей отримали ресурси для просвітницької роботи з мешканцями громад із профілактики НІЗ та здорового способу життя. Партнерами бібліотек стали громадські, благодійні, волонтерські організації і фонди. Компонент проєкту «Охорона здоров’я та профілактика захворювань через бібліотеки та літературу» дозволив залученим установам оновити книжкові фонди. Вони отримали 1200 науково-популярних видань для дорослих і дітей про фізичну активність, правильне харчування, психологічне здоров’я та ін. У кожній бібліотеці організовано «куточки здоров’я», де представлені дані про систему охорони здоров’я в громаді (лікарні, стоматологічні кабінети), інформаційні матеріали, анонси заходів тощо. Крім того, бібліотеки отримали набори базового медичного обладнання (автоматичний тонометр, пульсоксиметр, глюкометр, ваги для визначення індексу маси тіла, цифрові ваги для немовлят, масажні килимки, пружинні масажери). Помічено, що людині психологічно легше звернутися в бібліотеку, аби виміряти тиск чи визначити індекс маси тіла, ніж в амбулаторію до лікаря. Такі «здорові бібліотеки» поповнилися також спортивним інвентарем (палицями для скандинавської ходьби, килимками для йоги, скакалками, фітнес-м’ячами, дисками здоров’я, гантелями та ін.). Відтепер у бібліотеках можна організовувати гуртки та секції, залучаючи волонтерами місцевих тренерів та спортсменів.
Важливим складником проєкту «Здорові бібліотеки» є онлайн-лекції для бібліотекарів з метою отримання необхідних знань із профілактики та охорони здоров’я. Окремим напрямом проєкту стало поширення міжнародного досвіду, зокрема досягнень Великобританії, у справі просування здорового способу життя та здійснення профілактики неінфекційних захворювань через бібліотеки та літературу на основі програми «Книга за рецептом», а також проєктів Healthy Libraries та їхню роль у підтримці психологічного здоров’я населення під час ковід-пандемії.
Окремим практичним напрямом проєкту стали живі зустрічі бібліотекарів з мешканцями громад із залученням представників системи охорони здоров’я та органів місцевого самоврядування. Зокрема, такі регіональні зустрічі відбулися у Львові та Полтаві. У рамках проєкту «Здорові бібліотеки» проводяться навчання тренерів із методики «Здорові розмови»: бібліотекарі, які протягом робочого дня спілкуються з людьми опановують навички залучення відвідувачів до розмов про поліпшення стану їхнього здоров’я, запобігання зловживанню алкоголем, тютюнопалінням, неповноцінному харчуванню, низькій фізичній активності тощо. За результатами реалізації пілотного проєкту «Охорона здоров’я через бібліотеки та літературу» в 2022 р. укладено довідник «Як бібліотекам зробити свої громади здоровішими?».
Низка українських бібліотек стала учасницями різноманітних проєктів із психологічної реабілітації та збереження здоров’я громадян в умовах війни. Так Охтирська Центральна міська бібліотека за підтримки програми «Bravo» Товариства Червоного Хреста України започаткувала проєкт по створенню культурного креативного простору «Фабрика добра та відпочинку» для психологічного розвантаження містян. У бібліотеках Сумської міської громади аналогічний проєкт упроваджено через створення «Клубу психо-соціальної підтримки «Початок». Теребовлянська Княжа Книгозбірня долучилася до проєкту «Кімната терапії іграшкою», спрямованого на підтримку дітей, які постраждали від російської агресії. До цього проєкту долучилася Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара.
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека в рамках психологічних студій «Довіра» розпочала тренінги з елементами арт-терапії для ВПО, які проводять практичні психологи. Центральна бібліотека Нікополя реалізує програму психологічної підтримки для підлітків у рамках проєкту «Поруч» (спільний проект МОН України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер»). В Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського в Кіровограді та територіальних громадах області відкрито 9 дитячих точок «Спільно», де для дітей та батьків створено безпечний і затишний простір, запропоновано майстер-класи, освітні та розважальні заходи, ігри, віртуальні подорожі, читання та ін. Бібліотека-філія № 3 для дітей та бібліотека-філія № 5 Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи приєдналися до проєкту «Діти України і війна: допоможемо дітям пережити синдром війни». Програма бібліотечних занять об’єднала дітей у навчанні через гру за методикою Element of Play, Learning Spaces, Music, Storytelling (навчання через гру, музику, розповіді історій, музично-ритмічні та рухливі ігри), апробованими в країнах, де відбувалися війни.
У Бібліотеці-філії № 3 КЗ «Червоноградська публічна бібліотека» в рамках проєкту Shelter – Friendly Chervonohrad проводяться цикли занять із розмовної англійської та української мови, гончарства, лідерський курс для дітей, які втратили домівки через воєнні дії чи окупацію. На базі Центральної міської бібліотеки для дітей в Миколаєві працює «Академія здорового способу життя».
Діяльність українських бібліотек, спрямована на охорону громадського здоров’я, спирається на світовий досвід організації такої роботи. Зокрема, у Великобританії бібліотеки є партнерами Національної служби здоров’я. Станом на квітень 2023 р. 1157 бібліотек США та Канади розробили власні програми з промоції здоров’я. Крім того, 17452 бібліотек США є учасниками кампанії «Let’s move in Libraries». 86% опитаних американських бібліотекарів стверджують, що саме завдяки програмі з промоції здорового способу життя кількість відвідувачів бібліотек значно зросла. У публічних бібліотеках Ірландії діє загальнонаціональна програма «Здорова Ірландія у вашій бібліотеці» (Healthy Ireland at Your Library), яка за державної підтримки трансформує бібліотечні установи в одне з головних джерел інформації про здоров’я для суспільства. До програми вже долучилися 330 бібліотек Ірландії.
Таким чином, спричинені війною зміни умов діяльності бібліотек, поява в Україні значної кількості ВПО та біженців, постраждалих від війни, необхідність медичної і психологічної підтримки багатьох категорій громадян наклали відбиток на звичні режими і плани бібліотечної роботи. Проведений аналіз засвідчує, що в умовах воєнного стану українські бібліотеки активно перетворюються на лідерів як інформаційно-просвітньої, так і практичної роботи у сфері охорони громадського здоров’я. Насамперед, це виявляється в їхній діяльності в якості центрів ефективних ресурсів для комунікації та просування ідей здорового способу життя, установ, які працюють методом безпосередніх контактів із відвідувачами в царині надання освітніх і психологічних послуг та осередків організації співпраці профільних спеціалістів в системі громадського здоров’я. Бібліотечні заклади набувають нових компетенцій, стають ближчими до своїх громад. Запит на ефективні ресурси з відновлення психологічного стану та набуття навичок виживання в умовах війни засвідчив зокрема пілотний проєкт «Здорові бібліотеки».

UDC
Iryna Bezzub,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3561-5991,
Researcher,
Analytical and prognostic department,
National Law Library,
V. I. Vernadskyi Nаtional Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: irabezzub@ukr.net
THE ROLE OF LIBRARIES OF UKRAINE IN THE SYSTEM OF PUBLIC HEALTH UNDER THE CONDITIONS OF MARITAL STATE
The main areas of activity of libraries in the system of public health protection in the conditions of war in Ukraine are analyzed. It has been proven that Ukrainian libraries are actively becoming leaders in both informational and educational and practical work in the field of public health protection.
Keywords: library, public health, martial law, information center, "healthy libraries".