ІННОВАЦІЙНІ ПРОЄКТИ ЦДНТА УКРАЇНИ: 3D-ЕКСКУРСІЯ ТА «ТОПАЗ»

ЗаявникАндреєв Тимур Юрійович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 8. Архіви і наука: потенціал, інновації, професійні компетенції
Назва доповідіІННОВАЦІЙНІ ПРОЄКТИ ЦДНТА УКРАЇНИ: 3D-ЕКСКУРСІЯ ТА «ТОПАЗ»
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 930.25(477):005.8:005 591.6
Андреєв Тимур Юрійович,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9955-4780,
провідний спеціаліст,
відділ використання інформації документів,
Центральний державний науково-технічний архів України,
Харків, Україна
e-mail: timur.andreev.kh@gmail.com

ІННОВАЦІЙНІ ПРОЄКТИ ЦДНТА УКРАЇНИ:
3D-ЕКСКУРСІЯ ТА «ТОПАЗ»

Розглянуто питання ініціювання, розроблення та впровадження інноваційних проєктів Центральним державним науково-технічним архівом України. Акцент зроблено на проєктах «ТОПАЗ» і «Комплексна 3D-екскурсія приміщеннями ЦДНТА України».
Ключові слова: архівна справа, інновація, 3D-екскурсія, ТОПАЗ, ЦДНТА України.

Відповідно до сучасних реалій, пов’язаних із розвитком нових технологій, актуалізацією проблеми розвитку напряму онлайнової складової освітньо-наукового сектору, Центральний державний науково-технічний архів України (далі – ЦДНТА України) ініціює, розробляє, створює і впроваджує інноваційні проєкти у різних сферах діяльності.
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну співробітникам ЦДНТА України вдалося у короткі строки адаптуватися до викликів воєнного часу: архів не лише не припинив роботу, а й посилив діяльність. Проєкти, робота над якими була розпочата ще до повномасштабного вторгнення рф, було продовжено та удосконалено.
Для забезпечення збереженості та обліку документів НАФ було започатковано ще у 2018 р. ініціативний проєкт «ТОПАЗ» (ТОПологія Архівного Зберігання), кінцевим задумом якого є створення в архіві інтегрованої пошукової системи електронної ідентифікації об’єктів зберігання, покликаної посилити контроль за станом і рухом документів, пришвидшити і полегшити їх пошук у сховищах. Оперативний доступ до потрібної інформації здійснюється за допомогою системи двомірних QR-кодів. Система складається з трьох рівнів: архівна коробка – одиниця зберігання – документ.
14 червня 2023 р. під час відкритої дискусії на тему «Проблеми формування та збереження української історичної пам’яті в умовах війни: регіональний вимір» відбулося урочисте підписання Меморандуму про співробітництво між ЦДНТА України та ХНУРЕ. Ця подія відкрила нові перспективи, зокрема, й у межах роботи над реалізацією проєкту шляхом залучення талановитої молоді до розробки єдиного ресурсу, що повинен стати об’єднуючою ланкою у системі «ТОПАЗ» і спонукати до активнішого впровадження інноваційних технологій в архівну справу.
Так, договором передбачається, що заклад вищої освіти буде здійснювати ініціативні роботи з проєктування, розробки, впровадження та супроводу функціонування елементів ІТ-інфраструктури програмного забезпечення інформаційно-пошукового ресурсу «ТОПАЗ».
З метою популяризації інформації про архів та архівні документи у січні 2022 р. було оголошено про започаткування комплексної віртуальної подорожі приміщеннями архіву. Завершення поточної версії проєкту передбачалося приурочити до Дня працівників архівних установ 24 грудня 2022 р., але, незважаючи на виклики бурхливого сьогодення, 3D-екскурсію основними приміщеннями архіву було введено значно раніше: інтегровано тривимірні панорами і ключові точки з тематичним інформаційним медіаконтентом у межах 23 локацій.
Базова версія віртуальної подорожі архівом складається з таких структурних елементів, як: холи і коридори першого, другого і третього поверхів будівлі ЦДНТА України; приймальня, кабінет директора і відділів – основних структурних одиниць установи: формування НАФ і діловодства, забезпечення збереженості документів, використання інформації документів; секторів довідкового апарату й обліку документів, мікрофільмування і реставрації документів.
Локації віртуальної подорожі архівом насичені різноманітним аудіовізуальним контентом.
Протягом III і IV кварталів 2023 р. планується у зв’язку зі зміною структури архіву додати дві локації – сектор експертизи та опрацювання НТД; сектор інформаційних технологій, а також актуалізувати контентне наповнення вже доступного простору.
Технічна складова процесу інституціалізації архівної 3D-екскурсії на прикладі досвіду ЦДНТА України на початковому етапі роботи над проєктом була висвітлена у тематичній статті на сторінках науково-практичного журналу «Архіви України». У процесі реалізації проєкту проводився моніторинг якості продукту шляхом тестування бета-версії 3D-екскурсії з аналізом отриманих результатів для їх подальшого удосконалення.
З метою спрощення процесу орієнтування відвідувачів віртуальної подорожі в системі приміщень ЦДНТА України до локацій було додано анімовані покажчики напрямів руху і кабінетів, до яких відкрито доступ. Перелік доступних приміщень представлений у вигляді меню панорам на головній сторінці. Також додано роз’яснення до основних типів іконок поїнтів (ключових точок), які розміщені на локаціях екскурсії: до панорам інформація інтегрована у вигляді HTML-коду, який був створений шляхом конвертації документа у формат pdf. У такий спосіб було усунуто проблему правильності інтерпретації видів інформації, що приховується за різними маркерами поїнтів. Так, наприклад, класичний текстовий поїнт містить такі підгрупи, як «Корисні та цікаві відомості про специфіку роботи архіву», «Короткі відомості про об’єкт», «Приклади назв фондів та комплексів».
На головній сторінці 3D-екскурсії розміщено активну кнопку офіційної електронної пошти ЦДНТА України, натиснувши на яку автоматично буде створено лист із зазначеною адресою відправлення, щоб користувачі, якщо будь-які документи з представлених фотокопій становитимуть інтерес, мали змогу без зайвих зусиль надіслати запит до ЦДНТА України.
Важливим кроком на шляху апробації та практичного впровадження проєкту віртуальної подорожі приміщеннями ЦДНТА України у 2023 р. стала практика проведення дистанційних екскурсій архівом за допомогою сервісу «Zoom»: співробітники відділу використання інформації документів архіву здійснюють супровід дистанційної подорожі локаціями 3D-екскурсії. Наприклад, було проведено такі екскурсії для студентів профільних факультетів і кафедр НАУ імені М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», КНУ імені Тараса Шевченка та ХНУ імені В. Н. Каразіна. У подальшому передбачається залучення до інформаційної співпраці студентства з інших закладів вищої освіти, запровадження нових практик юзабіліті проєкту архівної 3D-екскурсії. У перспективі передбачається створення окремої комплексної архівної освітньої платформи для можливості оцінки та аналізу якості засвоєних студентами знать і умінь.
Проєкт віртуальної подорожі приміщеннями ЦДНТА України також презентовано на наукових конференціях та засіданнях круглих столів, окремі аспекти проблематики були висвітлені у статтях у науково-практичному журналі «Архіви України».
Підбиваючи підсумки, слід зазначити, що під час повномасштабної військової агресії росії ЦДНТА України продовжив роботу над проєктами, які були започатковані ще у довоєнні часи. Протягом 2022–2023 рр. було реалізовано і впроваджено в роботу проєкт комплексної віртуальної подорожі приміщеннями ЦДНТА України, продовжено роботу над інтегрованою пошуковою системою ідентифікації об’єктів зберігання «ТОПАЗ». Відданість справі, генерація і практичне втілення інноваційних ідей – це перманентний шлях на користь архівної справи: відкритості та доступності архівів, запорука майбутнього нашої держави, прояв незламності та рішучості українського народу.

UDC 930.25(477):005.8:005 591.6
Tymur Andreiev,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9955-4780,
leading specialist,
department of information use of documents,
The Central State Scientific and Technical Archives of Ukraine,
Kharkiv, Ukraine
e-mail: timur.andreev.kh@gmail.com
INNOVATIVE PROJECTS OF THE CSSTA OF UKRAINE:
3D-TOUR AND «TOPAS»
The issue of initiation, development and implementation of innovative projects by the Central State Scientific and Technical Archive of Ukraine. The emphasis was placed on the projects «TOPAS» and «Comprehensive 3D tour of the premises of the Central State Scientific and Technical Archives of Ukraine».
Keywords: archival case, innovation, 3D-excursion, TOPAZ, CSSTA of Ukraine.