БІБЛІОТЕКИ НА ДЕОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ: ПРОБЛЕМИ ТА ВИКЛИКИ

ЗаявникКабаренкова Євгенія Григорівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 3. Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій
Назва доповіді БІБЛІОТЕКИ НА ДЕОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ: ПРОБЛЕМИ ТА ВИКЛИКИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 021.2+025.5]:001.9:34

Кабаренкова Євгенія Григорівна,
ORCID https.://orcid.org/0000-0002-2773-8545,
молодший науковий співробітник,
відділ соціо-культурних мережевих ресурсів,
Національна юридична бібліотека,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: evgeniakab@gmail.com

БІБЛІОТЕКИ НА ДЕОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ: ПРОБЛЕМИ ТА ВИКЛИКИ

Висвітлено причини і наміри знищення публічних, дитячих і шкільних бібліотек російськими окупантами. Звернено увагу на наслідки руйнації книжкового фонду й приміщень бібліотек на звільнених територіях та у зоні бойових дій. Підкреслено необхідність і важливість загальнонаціональної толоки з відновлення роботи зруйнованих установ та наповнення їх книжками.
Ключові слова: бібліотеки, культурний геноцид, Римський статут, тимчасово захоплені території, деокупація.

За півтора року повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України постраждала вся бібліотечна система країни, проте найбільшої шкоди ворог завдав бібліотекам регіонів, де відбувалися бойові дії та досі триває окупація.
Одним із першочергових завдань Кремля у цій війні є викорінення національної ідентичністі українців через просвіту. Знищуючи культурну ідентичність, росіяни продовжують зносити з лиця землі все українське на тимчасово захоплених землях, зокрема спалювати чи вивозити українську літературу, вчиняючи у такий спосіб культурний геноцид.
Кремль виділив 360 млн рублів (114 млн грн) для знищення бібліотек на окупованих територіях України. У липні 2023 року пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики повідомила, що від початку повномасштабного вторгнення в Україні зруйновано або пошкоджено 1582 об’єкти культурної інфраструктури, серед них 598 бібліотек. Проте ця цифра не остаточна. Частина Запорізької, Донецької, Луганської, Херсонської областей та Крим перебувають у тимчасовій окупації, а це ускладнює обрахунок.
Найперше під знищення окупантами підпадають книги про історію України, підручники з історії, книги українською мовою, зокрема, європейська та українська дитяча класика, книги зі шкільної програми, раритетні видання.
«Воєнна поліція» вилучала і вилучає українську художню та історичну літературу з бібліотек на тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Харківської, Київської, Миколаївської, Чернігівської областей, а також Криму. Водночас від постійних обстрілів знищуються приміщення бібліотек. Тільки на Харківщині стерто на порох 10 книгосховищ. Майже до тла згоріла бібліотека в Барвінковому, це була головна бібліотека громади. У перші ж дні війни була зруйнована міська бібліотека в Ізюмі. Тільки у Великих Бурлуках за період перебування окупантів у приміщеннях публічної і дитячої бібліотек було частково знищено бібліотечний фонд (орієнтовно 30 %), повністю викрадено технічні засоби (шість комп’ютерів, проєктор, кольоровий принтер) та обладнання (стільці, столи, стелажі та ін.), виведено з ладу інтернет-мережу (всі кабелі обірвано, обладнання викрадено). Руйнувань зазнала Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка. На Херсонщині в Станіславській територіальній громаді чотири з п’яти бібліотек зруйновані, Олександрівська – повністю. Нанесені збитки бібліотечній системі Чернігівщини складають майже 42 млн грн, втрати книжок оцінюють у майже 682 тис. грн: 26 бібліотек області постраждали від рук окупантів, установи 12 громад та Чернігова або зруйновані, або пошкоджені, і три з них зруйновані повністю. На жовтень 2022 року кількість пошкоджених бібліотек у Київській області складала 21 %, Миколаївській – 13 %.
Українська влада неодноразово підкреслювала, що такі дії російських окупантів порушують статті Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. До того ж, вчинки росіян суперечать статті 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду, яка квіліфікує їх як воєнний злочин. Україна зверталася до Комісії ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення Росії в Україну та вимагає врахувати ці факти воєнних злочинів та порушень.

Війна ще не закінчилася, чимало бібліотечних установ усе ще перебувають на окупованих територіях. Проте на звільнених землях відроджується життя і запрацювали бібліотеки. І їм допомагає вся Україна. У жовтні минулого року партія «Європейська Солідарність» оголосила акцію «Українську книгу – вільній землі». Її мета зібрати книги та передати їх на деокуповані території. Відразу ж до цієї акції підключилися громади Одещини, Закарпаття, Волині та інших регіонів. Українці також збирають книжки для Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, яку було зруйновано та розграбовано російськими окупантами. «Гончарівка» була однією з найкращих в Україні. Її фонди до війни нараховували близько мільйона примірників на 45-ти мовах світу. На її базі формувався книжковий фонд для бібліотек області. Вона також була оснащена найсучаснішою електронною технікою, комп’ютерами для читачів, мала відділ цінних видань 18–19 ст. Під час окупації росіяни вивезли усе обладнання та книжки, серед яких дуже цінні видання. Від постійних обстрілів окупантів постраждало й приміщення.

Сьогодні бібліотечні установи на звільнених землях потребують особливої допомоги як з боку держави та місцевої влади, так і всіх українців. Найнагальніше завдання – відновлення приміщень і системи опалення, поповнення бібліотечних фондів, обладнання комп’ютерною технікою, стелажами, меблями, електрообігрівачами, генераторами (на випадок відключення електроенергії), моральна і матеріальна підтримка бібліотечних працівників. Адже, ризикуючи своїм життям, вони під обстрілами і пильною увагою окупантів рятували книги та майно своїх бібліотек.

Книгозбірні на звільнених територіях оговтуються від страшних потрясінь, руйнувань і крадіжок. Долаючи серйозні виклики, вони роблять усе можливе для того, щоб і надалі бути провідниками національних ідей, європейських цінностей, центрами просвітництва і культури. Проте зусиль тільки бібліотечних працівникв замало, потрібна взаємодія влади, громади, бізнесу. І акції на кшталт «Українську книгу – вільній землі» мають ініціюватися знову і знову, аби українські бібліотеки отримали свіже дихання і вчергове стали осередками просвіти і боротьби на інформаційному фронті.

UDC 021.2+025.5]:001.9:34

Evgenia Kabarenkova,
ORCID https.://orcid.org/0000-0002-2773-8545,
Junior Researcher,
department of socio-cultural network resources,
Law library,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: evgeniakab@gmail.com

LIBRARIES IN DEOCCUPIED TERRITORIES: PROBLEMS AND CHALLENGES

The reasons and intentions of the destruction of public, children's and school libraries by the Russian occupiers are highlighted. Attention was drawn to the consequences of the destruction of the book fund and premises of libraries in the liberated territories and institutions in the war zone. The necessity and importance of a nationwide effort to restore the work of destroyed institutions and fill them with books was emphasized. Keywords: libraries, cultural genocide, Rome Statute, temporarily occupied territories, de-occupation.