Запровадження інформаційних бібліотечних послуг як ефективний засіб подолання кризи

ЗаявникСимоненко Олена Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 3. Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій
Назва доповідіЗапровадження інформаційних бібліотечних послуг як ефективний засіб подолання кризи
Інформація про співдоповідачівСимоненко Олена Василівна, ORCID https://orcid.org/0000-0002-8698-9280, кандидат політичних наук, старша наукова співробітниця, відділу обслуговування інформаційними ресурсами, НЮБ, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Київ, Україна
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Зміни, які зараз переживає українське суспільство спонукають фахівців бібліотечної галузі визначати нові способи подолання кризи та шукати нові шляхи розвитку своєї діяльності. В свою чергу, впровадження інновацій чи оригінальних ідей виводить діяльність бібліотек за межі існуючих канонів.
Інноваційну діяльність бібліотечних установ досліджували Т. Богуш, Т. Вилегжаніна, Т. Колесникова, А. Пелещишин. Ряд авторів, зокрема, Л. Бабій, Л. Давидова, Н. Зборовська, Л. Кудря та Н. Лис досліджували особливості віртуальних виставок.
Однак проблематика запровадження інноваційних послуг у діяльності бібліотечних установ є недостатньо вивченою, що й обумовлює необхідність подальших досліджень.
Інновації в бібліотеках актуальними становляться у наш особливий час, коли сучасні бібліотеки України зіштовхнулися з безліччю проблем. Більше того, інноваційні зміни, які можуть впроваджувати бібліотеки будуть корисними не тільки для самих бібліотек як установ, а й загалом для суспільного розвитку.
Запровадження інноваційних бібліотечних послуг може виявитися ефективним засобом подолання кризових явищ в суспільстві із декількох причин:
1. Доступ до інформації: бібліотеки можуть надати широкий доступ до інформації і знань, що допоможе людям зрозуміти та вирішити проблеми, пов’язані з кризовими явищами. Бібліотеки можуть забезпечити доступ до електронних ресурсів, баз даних, електронних книг, журналів та інших цифрових матеріалів, які будуть корисними для людей у час кризи.
2. Інноваційні технології: бібліотеки можуть впроваджувати нові технології, такі як віртуальна реальність, розширена реальність, тощо, для створення нових, захоплюючих та ефективних способів надання послуг. Наприклад, це може бути використання віртуальних турів по музеях або інтерактивних додатків для самостійного навчання.
3. Спільнота та підтримка: бібліотеки можуть стати центром спільноти та місцем, де люди знаходять підтримку та взаємодію. Вони можуть організовувати онлайн-зустрічі, клуби за інтересами, дискусійні групи.
4. Онлайн-послуги: бібліотеки можуть розширити свої послуги, пропонуючи онлайн-ресурси та віртуальні інструменти. Наприклад, це можуть бути веб-конференції, вебінари, електронні курси, дистанційні консультації тощо. Це дозволить забезпечити доступ до освітніх та культурних ресурсів. Особливо це стало актуальним під час захворювання COVID-19 та повномасштабного військового вторгнення РФ на територію України.
Окремо слід звернути увагу на впровадження інноваційних бібліотечних послуг під час військових дій РФ проти України. В складний для нашої країни час, інноваційні бібліотечні послуги можуть відігравати важливу роль у подоланні кризових ситуацій і наданні підтримки населенню. Зокрема, по-перше – це інформаційна підтримка: бібліотеки можуть створювати спеціальні онлайн-ресурси та портали, що містять інформацію про права людини, гуманітарні організації та доступні послуги; підтримку вимушеним переселенцям. Такі послуги уже є створеними в НБУВ. Вони допомагають забезпечити освіту, розвиток та відновлення нормального життя. По-друге – бібліотеки можуть створювати центри та культурні простори, які будуть зосереджуватись на збереженні та презентації культурної спадщини та ідентичності нашого народу. Це може включати організацію виставок, лекцій та інших заходів, що сприятиме підтримці національній культурі та традицій.
Отже, інноваційні бібліотечні послуги можуть бути ефективним засобом подолання кризи, включаючи ситуації військового стану. Вони допомагають забезпечити доступ до інформації, освіти та культурного розвитку. Це, в свою чергу, дозволяє бібліотекам відповідати на сучасні виклики часу.