Діяльність першої леді України під час російсько-украї

ЗаявникКушнарьова Марія Борисівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідКруглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід
Назва доповідіДіяльність першої леді України під час російсько-украї
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 328.132.7(477)
Кушнарьова Марія Борисівна
https://orcid.org/0000-0003-3361-8838
кандидат філософських наук,
старший науковий співробітник
інформаційно-аналітичного відділу Фонду Президентів України,
Національна бібліотека України ім.. В.І.Вернадського,
Київ, Україна
Email: mariakushn8@gmail.com

ДІЯЛЬНІСТЬ ПЕРШОЇ ЛЕДІ УКРАЇНИ ПІД ЧАС
РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

Характеризуючи діяльність першої леді України Олени Зеленської під час російсько-української війни, автор виокремлює основні напрями її роботи, стисло порівнює діяльність дружини Президента до початку вторгнення та після, акцентуючи увагу на реалізації напряму культурної дипломатії.
Ключові слова: перша леді, Олена Зеленська, культурна дипломатія, гуманітарна політика.

Інститут першої леді в світі сформувався понад сто років тому і, відтак, набув усталених рис. Постать дружини першої особи держави привертає до себе увагу громадськості та ЗМІ, її визнають важливим чинником іміджу політика та країни (зокрема, за даними соціологів США, симпатії до дружини дають близько 7% під час виборів президента цієї держави).
В Україні цей інститут все ще перебуває на стадії становлення та розвитку. Блогер Віталій Чепинога вважає, що тут скоріше справа в неготовності пострадянських людей взагалі до інституту першої леді та патріархальних настроях українського суспільства. Також слід зважати на те, що певна частина населення сучасної України довгий час перебувала під впливом певних радянських традицій, які мало не виключали публічність дружини керівника СРСР (єдиний виняток – Раїса Горбачова). Певну роль відіграє те, що в Україні під час її існування як незалежної держави діяльність дружин Президентів країни мала спорадичний характер (постійною та оформленою вона була хіба що у Людмили Кучми та Марини Порошенко) та супроводжувалася резонансними скандалами (саме такий виник навколо «Дитячої лікарні майбутнього», яка будувалася під патронатом Катерини Ющенко).
Медіадослідниця Ліза Бернс на матеріалі американської історії та політики их виокремила певні типи перших леді, які змінювали один одний упродовж ХХ-ХХІ ст., зокрема, це жінка-публічна особа; селебріті; політична активістка; політична інтерлоперка (людина, що втручаєтся у чужі справи). Тепер до них додають типи дипломатки, політичної партнерки свого чоловіка, адвокатки суспільних змін.
Дружина шостого Президента України Володимира Зеленського спочатку, тобто після обрання її чоловіка Президентом України, йшла традиційним для перших леді шляхом, який передбачав виокремлення певних пріоритетних напрямів діяльності зазвичай благодійного характеру. Такими напрямами для Олени Зеленської стали реалізація політики безбар’єрності, протидія домашньому насильству та реформа дитячого шкільного харчування.
Але з початком російського вторгнення в Україну діяльність та функції першої леді зазнали відчутних змін. Насамперед, оскільки Президент України з багатьох міркувань не мав можливості здійснювати закордонні візити (перший закордонний візит під час війни В.Зеленський здійснив у грудні 2022 року до США), його дружині Олені Зеленській довелося стати посланцем і голосом Президента, здійснюючи важливі дипломатичні місії. З іншого боку, з початком війни стався потужний сплеск інтересу до України, отже, до її керівництва, тому українській першій леді довелося стати одним із найпомітніших комунікаторів, поширюючи світом інформацію про війну та стан українців. З третього боку, одним із наслідків війни для України стала величезна кількість біженців по всьому світу, і перед державою постало завдання не втратити цих громадян, підтримувати емоційний зв’язок із ними. Також очевидно, що самі гуманітарні питання в Україні з початком війни набули великої актуальності та помітної ваги. Всі ці чинники вплинули на діяльність українського першої леді.
Наявна у відкритих джерелах інформація дозволяє виокремити такі напрями діяльності дружини Президента України Олени Зеленської під час російсько-української війни:
1. Гуманітарний напрям: створення Фундації Олени Зеленської для реалізації заходів з відбудови медичної та освітньої галузей, гуманітарної допомоги (відновлення медичних закладів України , що постраждали під час війни; придбання медичного обладнання, апаратури та транспорту для лікувальних закладів та служб України ; сприяння протезуванню українців, що втратили кінцівки під час військових дій; евакуація за кордон дітей з онкологією, сиріт, опіка над дитячими будинками сімейного типу; організація відпочинку українських дітей за кордоном (до ініціативи долучилися понад 20 країн) та реабілітаційних дитячих таборів); ініціатива та участь у створенні Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки; продовження реформи шкільного харчування з урахуванням потреб воєнного часу (у Бучі розпочалося будівництво фабрики-кухні, де готуватимуть їжу для навчальних закладів міста й сусідніх громад; проведення семінарів для кухарів); реалізація політики безбар’єрності, зокрема доповнення й видання «Довідника безбар’єрності»; робота з протидії домашньому насильству та допомога його жертвам).
2. Дипломатичний напрям: (візит у Вашингтон, виступ у Конгресі США (липень 2022 р.); візит до Стрсбургу і участь у засіданні Європарламенту (вересень 2022 р.), виступ на 77-й сесії Генеральної Асамблеї ООН та на саміті HeForShe та форумі «Жінки у конфліктах» (вересень 2022), візити до Туреччини (зокрема, аудієнція у Вселенського Патріарха Варфоломія); до Польщі (участь у Варшавському безпековому форумі); до Німеччини (участь у книжковому ярмарку у Франкфурті-на-Майні) (жовтень 2022 р.); візит до Португалії та участь у відкритті Web Summit (листопад 2022 р.); візит до Великої Британії , виступ перед парламентом Великої Британії (листопад 2022 р.); візит у Францію (грудень 2022 р.); виступ на Всесвітньому економічному форумі в Давосі (січень 2023 р.).
3. Комунікаційний напрям: комунікація з першими леді світу, популяризація інституту та діяльності перших леді (проведення Саміту перших леді та джентльменів); інтерв’ю світовим ЗМІ (французький LCI, японський NHK, британські BBC та Sky News, чеський Respekt, німецький Bild, американські ABC, CNN та CBS, Vogue, Elle тощо).
4. Популяризація української книги (проект «Книжки без кордонів» (надруковано понад 280 тисяч примірників, до ініціативи долучилися 20 країн); проект «Українська книжкова поличка» з поширення української літератури у світі (проект втілено у 27 країнах світу; Олена Зеленська особисто презентувала книжки у Варшавіі, Парижі та Франкфурті-на-Майні); Better Time Stories («Історії кращого часу») –ініціатива на підтримку українських дітей, які були змушені покинути свої домівки через війну, ініціатива реалізується в чотирьох країнах: Німеччині, Австрії, Нідерландах та Бельгії).
5. Започаткування українських аудіогідів у музеях світу (кількість аудіогідів українською сягнула 54 у 35 країнах).
Вся ця масштабна робота вивела Олену Зеленську із того «затінку», в якому вона перебувала до початку вторгнення, перетворивши її на одну із найупізнаваніших постатей українського та навіть світового медіапростору, і це можна вважати позитивною ознакою формування в Україні дієвого інституту першої леді. З іншого боку, попри неодноразові згадки про культурну дипломатію та soft power у інтерв’ю першої леді, наразі складно вважати її діяльність успішною саме в цій галузі. Українські аудіогіди та українські книжки для українських біженців – це, безумовно, дуже корисні та своєчасні заходи, але, з огляду на можливості, що їх надає статус першої леді, діяльність, зокрема, з презентації української культури за кордоном, що, власне, і є смислом культурної дипломатії, могла би бути більш програмною та вибудованою.
Втім, наразі будь-які оцінки та висновки, безумовно, є проміжними, дозволяючи сподіватися на подальше вдосконалення діяльності першої леді України, спрямованої на розбудову культурної та гуманітарної сфер нашої держави.

УДК 328.132.7(477)
Kushnarova Mariia,
https://orcid.org/0000-0003-3361-8838,
Cand. of Sciences (Philosophy), Senior Researcher,
Information and Analytical Department, Foundation of Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: mariakushn8@gmail.com

ACTIVITIES OF THE FIRST LADY OF UKRAINE DURING THE RUSSIAN-UKRAINIAN WAR

The author begin with some notes on Ukrainians’ attitude to the first lady as a public person, examines activities of the first lady of Ukraine Olena Zelenska during the Russian-Ukrainian war, points its main directions, briefly compares her activities before and after the war began, with a special focus on cultural diplomacy.
Keywords: first lady, Olena Zelenska, cultural diplomacy, humanitarian issues.