АРХІВНІ ДОКУМЕНТИ ПРО СПІВПРАЦЮ УКРАЇНСЬКОГО ФІЗИКА-ЯДЕРНИКА Ю. Г. ЗДЕСЕНКА З ЄВРОПЕЙСЬКИМИ ВЧЕНИМИ

ЗаявникКіржаєва Ірина Григорівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 8. Архіви і наука: потенціал, інновації, професійні компетенції
Назва доповідіАРХІВНІ ДОКУМЕНТИ ПРО СПІВПРАЦЮ УКРАЇНСЬКОГО ФІЗИКА-ЯДЕРНИКА Ю. Г. ЗДЕСЕНКА З ЄВРОПЕЙСЬКИМИ ВЧЕНИМИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 539.1(092) (Здесенко Ю. Г.)
Кіржаєва Ірина Григорівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-0147-8711,
наукова співробітниця,
відділ археографії,
Інститут архівознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: irkir@ukr.net

АРХІВНІ ДОКУМЕНТИ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКОГО ФІЗИКА-ЯДЕРНИКА Ю. Г. ЗДЕСЕНКА
З ЄВРОПЕЙСЬКИМИ ВЧЕНИМИ

Розглянуто документи члена-кореспондента НАН України Ю. Г. Здесенка про його співпрацю з європейськими вченими в галузі ядерної фізики, які зберігаються в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та Архіві Президії НАН України.
Ключові слова: Ю. Г. Здесенко, особовий фонд, Інститут ядерних досліджень НАН України, Солотвинська підземна лабораторія, Інститут архівознавства, Національна академія наук України.

Міжнародному науковому співтовариству добре відоме ім’я українського фізика-ядерника, члена-кореспондента НАН України Юрія Георгійовича Здесенка (06.10.1943 – 01.09.2004), 80-річчя від дня народження якого відзначаємо в цьому році. Однак співпрацю Ю. Г. Здесенка з іноземними колегами досі висвітлено недостатньо, тому в даному дослідженні розглянуто документи, які розкривають його міжнародну діяльність.
Зауважимо, що український учений Ю. Г. Здесенко мав великий авторитет серед науковців світу. Це засвідчує й широке коло його міжнародних контактів з науковцями Європи, Азії, Північної та Південної Америки. У нашій розвідці зосередимося на співпраці Ю. Г. Здесенка з європейськими колегами.
Документи Ю. Г. Здесенка зберігаються в його особовому фонді № 363 в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі – ІА НБУВ), а особова справа вченого міститься в Архіві Президії НАН України.
У представленій статті проаналізовано біографічні документи Ю. Г. Здесенка (автобіографії за різні роки, листки з обліку кадрів, анкета наукового співробітника, характеристики), наукові статті вченого (щодо співавторства і місця їх видання) та його фотодокументи.
Ю. Г. Здесенко уродженець с. Дмитрівка (нині – смт Дмитрівка, Бахмацький р-н, Чернігівська обл.). У 1970 р. закінчив фізичний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. Ще за часів студентства отримав перший досвід спілкування з іноземними науковцями, коли у 1968 р. проходив практику в Угорській Народній Республіці. Після завершення навчання Ю. Г. Здесенко визначився зі своєю професійною спеціалізацією і залишився працювати в Alma mater інженером лабораторії ядерної фізики. У 1971–1980 рр. перебував на посадах інженера та завідувача лабораторії в Інституті геохімії і фізики мінералів АН УРСР. З 1980 р. і до кінця життя працював в Інституті ядерної фізики НАН України, де очолював відділ фізики лептонів (1986–2004).
Під керівництвом Ю. Г. Здесенка в 1984 р. у соляній шахті в смт Солотвіно (Закарпатська обл.) на глибині близько 430 м була заснована підземна низькофонова лабораторія, що забезпечила унікальні можливості для досліджень з нейтринної фізики. Саме тут вперше відбувалося спостереження двонейтринний подвійний b-розпад 116Cd та а-розпад 180W. Солотвинський експеримент з вивчення 2ß-розпаду 116Cd за допомогою унікальних сцинтиляційних кристалів 116CdWO4 загальною масою близько 340 г, збагачених стабільним ізотопом 116Cd до 83 %, дало один із кращих результатів у світі. З 1998 р. ці дослідження проводилися у співпраці з університетом м. Флоренція (Італія)
Крім того, Ю. Г. Здесенко зі співробітниками відділу фізики лептонів Інституту ядерної фізики НАН України працювали у тісній кооперації з такими провідними науковими центрами світу, як Інститут ядерної фізики ім. М. Планка (м. Гайдельберг, Німеччина), підземна лабораторія Фреджюс Національного інституту ядерної фізики і фізики частинок (Франція), Лабораторія лінійного прискорювача (Орсе, Франція), університети Риму (Італія) та ін.
Архівні документи дають можливість визначити посади, які обіймав Ю. Г. Здесенко в наукових установах країн Європи в різні роки своєї діяльності: у 1992 р – науковий співробітник Лабораторії лінійного прискорювача (м. Орсе, Франція); 1996 р. – дослідник Інституту ядерної фізики (м. Гайдельберг, ФРН); 1997 р. – гостьовий професор в університетах Риму і Флоренції (Італія); 1998–1999, 2001 рр. – гостьовий професор Національної підземної лабораторії Гран Сассо (м. Аквіла, Італія); 2002 р. – гостьовий професор університету в м. Мілан (Італія).
За результатами досліджень Ю. Г. Здесенко самостійно та у співавторстві підготував понад 200 наукових праць. Значна кількість статей була написана англійською мовою та опублікована у престижних наукових журналах. Серед європейських видань – Physics Letters B, Atomic Data and Nuclear Data Tables, Nuclear Physics A/B, Zeitschrift fur Physik A/C, Astroparticle Physics, Nuclear Instruments and Methods, European Physical Journal A/C, Journal of Physics G: Nucl. Part. Phys. Про значимість робіт Ю. Г. Здесенка свідчать близько 1500 посилань на його наукові праці у роботах інших фізиків.
Співавторами наукових праць Ю. Г. Здесенка окрім українських колег були такі європейські вчені: італійці – Р. Бернабі (R. Bernabei), Ф. Капелла ((F. Kapella), A. Інчикітті (A. Incicchitti), П. Дж. Біццеті (P. G. Bizzeti), Т. Ф. Фаццині (T. F. Fazzini), П. Р. Мауренцих (P. R. Maurenzig), П. Беллі (P. Belli), М. Амато (M. Amato), М. Балата (M. Balata), А. де Барі (A. De Bari); француз – Ф. Юбер (Ph. Hubert); німець – Г. Клапдор-Кляйнгротгаус (H. Klapdor-Kleingrothaus) та інші.
На фотодокументах, що відклалися в особовому архіві Ю. Г. Здесенка, зафіксовано моменти його співпраці з європейськими вченими. На світлинах українського фізика можна побачити поряд зі знаною професоркою римського університету Тор Вергата Ритою Бернабі (1999) і групою італійських учених під час дозвілля у винотеці в м. Флоренція (1999). На фотознімках також представлено Ю. Г. Здесенка під час перебування в підземній лабораторії Гран Сассо Національного інституту ядерної фізики (Італія, 1999 і 2001). В особовому фонді вченого міститься його перепустка до підземної лабораторії Гран Сассо (2001). Зберігається світлина, на якій зображено Ю. Г. Здесенка з відомим німецьким вченим Гансом Клапдор-Кляйнгротгаусом (1998).
Отже, архівні документи, які зберігаються в ІА НБУВ та Архіві Президії НАН України, дають можливість всебічно дослідити багаторічну ґрунтовну співпрацю видатного українського фізика-ядерника Ю. Г. Здесенка з європейськими колегами, зокрема, вченими Італії, Франції та Німеччини.

UDC 539.1(092) (Zdesenko Yu. G.)
Kirzhaieva Iryna Hryhorivna,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-0147-8711,
Researcher Fellow,
Department of Archaeography,
Institute of Archival Studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: irkir@ukr.net

ARCHIVAL DOCUMENTS ON COOPERATION OF UKRAINIAN NUCLEAR PHYSICIST YU. H. ZDESENKO WITH EUROPEAN SCIENTISTS

Documents of the associate member of the National Academy of Sciences of Ukraine, Yu. H. Zdesenko, on his cooperation with European nuclear physicists which are stored in the Archival Institute of the Vernadsky National Library of Ukraine and the Archives of the Presidium of the National Academy of Sciences of Ukraine were analyzed.
Keywords: Yu. H. Zdesenko, personal fund, the Institute for Nuclear Research of the National Academy of Sciences of Ukraine, Solotvyn underground laboratory, the Archival Institute of the Vernadsky National Library of Ukraine, the National Academy of Sciences of Ukraine