"Богословский библиографический листок" - щомісячний додаток до журналу "Руководство для сельских пастырей", видання духовної бібліографії

ЗаявникГуль Ольга Мирославівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 5. Українська книгознавча періодика: до 100-річчя журналу «Бібліологічні вісті»
Назва доповіді"Богословский библиографический листок" - щомісячний додаток до журналу "Руководство для сельских пастырей", видання духовної бібліографії
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 271.2-1:050:014.3:93:017/019(477-25)НБУВ
Гуль Ольга Мирославівна
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9869-1038
молодша наукова співробітниця,
відділ бібліотечних зібрань та історичних колекцій,
Інститут книгознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Київ, Україна
e-mail: helga25@ukr.net

«БОГОСЛОВСКИЙ БИБЛИОГРАФИЧЕСКИЙ ЛИСТОК» – ЩОМІСЯЧНИЙ ДОДАТОК ДО ЖУРНАЛУ «РУКОВОДСТВО ДЛЯ СЕЛЬСКИХ ПАСТЫРЕЙ», ВИДАННЯ ДУХОВНОЇ БІБЛІОГРАФІЇ

Розглянуто історію виходу щомісячного додатку до журналу «Руководство для сельских пастырей», проаналізовано тематичний склад статей цього видання, а також описано наявність додатку до журналу у фондах Національної бібліотеки імені В. І. Вернадського.
Ключові слова: Київська духовна семінарія, «Руководство для сельских пастырей», «Богословский библиографический листок».

У 2023 р. виповнюється 140 років з початку виходу додатку «Богословский библиографический листок» до журналу «Руководство для сельских пастырей» («РДСП»). Це, в також те, що дане видання залишилось без уваги дослідників, стало приводом до постановки завдання – розкрити тематичний зміст видання, проаналізувати значення його для духовенства, а головне – наголосити на його бібліографічній, навіть книгознавчій складовій.
Щотижневий журнал «Руководство для сельских пастырей» при Київській духовній семінарії, середньому навчальному закладі православної церкви, що функціонувала з 1817 по 1919 рік, випускався з 1860 року. На сторінках видання публікувались кращі проповіді, настанови, поради та зауваження, метою яких була допомога священникам під час богослужінь, у поза церковних взаєминах. Окрім цього друкувалися матеріали, присвячені різним сторонам особистого життя священника. Протягом 57 років «РДСП» виконував затверджену Синодом програму, основною метою якої було «самое широкое раскрытие богословской стороны священничества, а равно и всестороннее раскрытие практической стороны жизни и деятельности духовенства». Журнал одержав відразу визнання, з першого року в нього було більше 2000 передплатників, кількість яких щоразу зростала.
Задля розширення обсягу видання, редакція у 1883 році починає видавати, два щомісячні додатки: «Проповеди» та «Богословский библиографический листок». У 1885 році журнал був рекомендований Святійшим Синодом духовенству та керівникам духовно-навчальних закладів для закупівлі до церковних та семінарських бібліотек.
«Богословский библиографический листок» містив три великих розділи: «Рецензии», «Проповедническое обозрение» та «Обозрение духовной журналистики за месяц». Розділ рецензії містив детальні та різноманітні бібліографічні огляди щойно надрукованих богословських книг. З 1893 року цей розділ перейменовано на «Книжная летопись». Автори, задля отримання відгуку, надсилали свої книги до редакції журналу «РДСП» з поміткою «Для отзыва». Багато книжок з такими написами потім потрапили до бібліотеки семінарії.
Наступний розділ – «Проповедническое обозрение» – проіснував на сторінках видання до 1893 року. Містив огляд найцікавіших проповідей, надрукованих на сторінках «Єпархіальних відомостей» з різних регіонів Російської імперії.
Останнім розділ додатку – «Обозрение духовной журналистики за месяц». У цьому розділі містилися коротенькі бібліографічні огляди статей із 9-ти духовних журналів: «Христианское чтение», «Творения св. отцев», «Труды КДА», «Православный собеседник», «Чтения в Обществе любителей духовного просвещения», «Православное обозрение», «Вера и разум», «Душеполезное чтение», «Воскресное чтение».
Окремо варто зазначити, що на сторінках додатку «Богословский библиографический листок» міститься багато оголошень про вихід нових книг та наявність їх у книготорговців, а також оголошення про підписку на різноманітні духовні журнали. Згодом, з 1891 року, такі оголошення будуть друкуватись у додатку до 12 номера під назвою «Объявления об изданиях».
Автором багатьох рецензій, розміщених на сторінках видання, був український етнограф та літературознавець Георгій Булашев. Він вів тривалий час також розділ «Проповедническое обозрение» (за криптонімом Г. Б.). Численні рецензії, критико-бібліографічні огляди на статті духовних журналів написав Певницький Василь Федорович (за криптонімами «В. П.», «П.», «П-цкий, В.», «Z»). Ряд рецензій на книги педагогічного та церковно-співочого змісту підготував Петро Калачинський. На жаль, багато авторів рецензій не залишали підписів під своїми публікаціями, або ховались за криптонімами.
У фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського додаток до журналу «РДСП» «Богословский библиографический листок» за 1884–1916 роки зберігається у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій (у фонді релігійних періодичних видань до 1917 року – 40 примірників; у колекції Київської духовної академії під шифрами Р 10279-10301 – 30 примірників; у колекції Києво-Печерської лаври під шифрами КПЛ 1376, КПЛ 2377, КПЛ 2784 та КПЛ 3123 – 4 примірники; у колекції Київської духовної семінарії – 2 примірники), а також у залі вітчизняної й зарубіжної періодики основного бібліотечного комплексу.
Додаток «Богословский библиографический листок» відігравав важливу роль у житті духовенства, адже досить детально на своїх сторінках знайомив з богословською літературою, звертав увагу на найкращі видання. Як і інші бібліографічні видання Києва, він заслуговує на увагу і в плані реєстрації вітчизняної видавничої продукції, її книгознавчого вивчення.

UDC 271.2-1:050:014.3:93:017/019(477-25) NBUV
Olga Hul,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9869-1038,
Junior Research Associate,
Department of Library Historical Collections,
Institute of Book Studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: helga25@ukr.net
"THEOLOGICAL BIBLIOGRAPHY LEAFLET" - A MONTHLY SUPPLEMENT TO THE "MANUAL FOR RURAL PASTORS" MAGAZINE, PUBLICATION OF THE SPIRITUAL BIBLIOGRAPHY
The history of the publication of the monthly supplement to the magazine "Manual for Rural Pastors" is considered, the thematic composition of the articles of this publication is analyzed, and the availability of the supplement to the magazine in the funds of V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine
Key words: Kyiv Theological Seminary, "Manual for rural pastors", supplement to the journal "Theological Bibliographic Leaflet".