Розкриття інформаційного потенціалу архівної науково-дослідної документації: напрацювання ЦДНТА України

ЗаявникАлєксєєнко Анна Олександрівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 8. Архіви і наука: потенціал, інновації, професійні компетенції
Назва доповідіРозкриття інформаційного потенціалу архівної науково-дослідної документації: напрацювання ЦДНТА України
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 930.25 (477)
Алєксєєнко Анна Олександрівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3483-1836,
заступниця директора,
Центральний державний науково-технічний архів України,
Харків, Україна
e-mail: alekseenkoaa1@gmail.com

РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ
АРХІВНОЇ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ: НАПРАЦЮВАННЯ ЦДНТА УКРАЇНИ

Висвітлено напрацювання Центрального державного науково-технічного архіву України щодо розкриття інформаційного потенціалу архівної науково-дослідної документації. Окреслено перспективи роботи з урахуванням сучасних трендів удоступнення документної інформації для користувачів.
Ключові слова: Центральний державний науково-технічний архів України (ЦДНТА України), українська наука, науково-дослідна документація, звіт про науково-дослідну роботу, документна інформація, огляд документів, тематичний перелік.

Науково-дослідна документація (НДД), що зберігається у Центральному державному науково-технічному архіві України (ЦДНТА України) як складова Національного архівного фонду (НАФ), є продуктом діяльності найважливіших науково-дослідних інститутів країни. Станом на 01.07.2023 у комплексах ІІІ групи (йдеться про НДД) архіву обліковується майже 30 тис. одиниць зберігання, які хронологічно охоплюють період у 90 років, починаючи від 1926. Аналіз динаміки використання цих документів та індексу їх цитування в історичних студіях, зокрема й з історії науки, демонструє необхідність активізації діяльності щодо розкриття інформаційного потенціалу науково-дослідної документації. Процеси цифровізації архівної справи актуалізують завдання впровадження нових форм роботи задля створення якісного наукового супроводу до оцифрованих копій документів НАФ.
Метою статті є висвітлити напрацювання ЦДНТА України у цій царині та окреслити перспективи з урахуванням сучасних трендів удоступнення документної інформації для користувачів.
Створення у 1969 році та функціонування у системі архівних установ України спеціалізованої архівної інституції для централізованого зберігання історично значущої науково-технічної документації (НТД) само по собі є фактом усвідомлення її окремішності як джерела з історії науки і техніки. Найпоширенішим різновидом наукової документації, який передається до ЦДНТА України, є звіти про науково-дослідні роботи (НДР) – науково-технічні документи, які містять систематизовані дані про науково-дослідну роботу, описують стан науково-технічної проблеми, процес і/або результати наукового дослідження.
Вперше увагу на непересічну інформаційну цінність НДД з фондів ЦДНТА України звернули автори науково-дослідної роботи «Методика підготовки галузевих тематичних оглядів за документами ЦДНТА України», виконаної у 1995 р. За їхніми підрахунками, в 11 тематичних оглядах за різними галузями промисловості, що були упорядковані в архіві протягом 1986–1992 рр., науково-дослідній документації було присвячено 1,37 % описань стосовно інших груп НТД (проєктної і конструкторсько-технологічної). Запропоновано диференційований підхід для включення звітів про НДР до галузевих тематичних оглядів з урахуванням таких принципів: «1. Етапність у розробці теми НДР, з якої представлено звіт; 2. Значення для галузі проблеми, якої торкалося дослідження, та рівня її вирішення; 3. Науково-історичний зміст звіту для вивчення історії техніки».
Керуючись цими ж настановами, працівники ЦДНТА України створили низку галузевих тематичних і фондових оглядів, серед яких слід назвати «Реферативно-аналітичний огляд фонду Р-17 Український науково-дослідний вуглехімічний інститут (УХІН)» (2000). Цей огляд став чи не найпершим у ЦДНТА України, що присвячений суто науковій документації. Значущість науково-дослідних робіт для включення до описувань визначалася «роллю конкретної проблеми (теми) у розвитку студій з даної або суміжної проблематики (тобто масштабом застосування результатів вирішення проблеми (теми) в галузі та за її межами; актуальністю та перспективністю проблем (тем)». Іншими словами, акцент робився більше на галузі, ніж на документі.
Цілком інший підхід застосовано у міжфондовому огляді «Картографічні матеріали у складі звітів з науково-дослідної роботи фондів ЦДНТА України» (2006). Завданням його укладачів стало виявлення картографічних матеріалів із фондів архіву, систематизація відомостей про такі матеріали з метою розкриття їх видового та тематичного розмаїття як носіїв інформації. Оскільки структура архівних описів не передбачає деталізації, фіксуючи тільки заголовок і керівника НДР, справи відбиралися за змістом і за наявністю у них графічної документації; загалом картографічні документи було виявлено у НДД з 15 фондів ЦДНТА України. У процесі цієї роботи викристалізувалася потреба в неупередженому висвітленні інформації документів в архівних довідниках, які містять відомості найнижчого рівня описання – рівня документа чи його частини.
Документоцентричне ставлення до звіту про НДР було втілене у методичних рекомендаціях «Підготовка довідково-інформаційних видань за архівною науково-дослідною документацією (із фондів ЦДНТА України)» (2015). Вперше у практиці архівної роботи розроблено основні засади описування архівної НДД, визначено складові описової статті до документів з урахуванням новітніх напрацювань системи міжнародних і національних стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи і наукової діяльності, методик у галузі археографії та реферування наукової інформації, зокрема загального Міжнародного стандарту архівного описування ISAD (G).
За цією методикою протягом 2016–2020 рр. у ході підготовки масштабного довідково-інформаційного видання «Історія розвитку вітчизняної металургії за документами ЦДНТА України» було опрацьовано поважний пласт науково-дослідної документації з 14 фондів ЦДНТА України.
Під час описування НДД увага зверталася не тільки на зміст основної частини наукової роботи, а й на додатки до неї, які несуть окреме смислове навантаження і мають самостійне значення. Часто звіти про НДР містять ілюстрації (схеми, графіки, фото об’єктів дослідження або дослідного устаткування, карти); документи, що є результатом проведеної роботи (інструкції, технологічні регламенти); документи, що свідчать про затвердження роботи (рецензії, акти впровадження, протоколи обговорення) тощо.
Задля поглибленого розкриття інформаційного потенціалу науково-технічної документації ЦДНТА України у 2019 р. ініціював підготовку переліків фотовідбитків. Працівниками архіву здійснюється суцільний перегляд звітів про НДР, у складі яких фотоматеріали є додатковою значущою інформацією з теми, що висвітлюється. За 2021–2023 рр. упорядковані та наповнюються переліки з 5 архівних комплексів. Завдяки виявленим матеріалам розширено географічні межі об’єктів, інформація про які міститься у фондах ЦДНТА України. Означені напрацювання популяризуються у рубриці «Подорожуємо світом» на офіційній сторінці ЦДНТА України в Facebook.
Оцифрування документів НАФ відкриває нові можливості для роботи з ними, а отже, для створення вторинної документної інформації. ЦДНТА України має амбітну мету – у перспективі створити базу даних українських науковців, прізвища яких зустрічаються на сторінках НДД. Певні напрацювання щодо цього в архіву вже є: повністю розписано співвиконавців НДР Українського науково-дослідного інституту металів (фонд Р-13). Реалізація цього задуму покликана надати користувачам сучасні інструменти, щоб простежити становлення окремих учених, формування творчих колективів та наукових шкіл, зародження і розвиток окремих наукових напрямів.
Отже, для розкриття інформаційного потенціалу архівної науково-дослідної документації у різні роки працівники ЦДНТА України використовували різні підходи – від визначення НДР у розвитку галузі до деталізованого описування з концентрацією на змісті документа. Впровадження в архівну діяльність нових форм роботи має на меті розширити інтелектуальний доступ користувачів до документної інформації науково-дослідної документації.

UDC 930.25 (477)
Anna Alekseenko,
ORCID https://0000-0002-3483-1836,
deputy director,
Central State Scientific and Technical Archives of Ukraine,
Kharkiv, Ukraine
e-mail: alekseenkoaa1@gmail.com
DISCLOSURE OF THE INFORMATION POTENTIAL OF ARCHIVAL SCIENTIFIC AND RESEARCH DOCUMENTATION: ACHIEVEMENTS OF THE CSSTA OF UKRAINE
The work of the Central State Scientific and Technical Archives of Ukraine regarding the disclosure of the information potential of archival scientific and research documentation is highlighted. The prospects of work are outlined, taking into account modern trends in making document information available to users.
Keywords: Central State Scientific and Technical Archives of Ukraine (CSSTA of Ukraine), Ukrainian science, scientific and research documentation, report on research work, document information, review of documents, thematic list.