Осип Назарук – відомий український політик, журналіст та публіцист: його діяльність та погляди

ЗаявникГальчинський Володимир Леонідович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 7. Українська біографіка в контексті наукових і культурних зв’язків країн і народів Центрально-Східної Європи
Назва доповідіОсип Назарук – відомий український політик, журналіст та публіцист: його діяльність та погляди
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 94(478.4+467)Назарук

Гальчинський Володимир Леонідович,
ORCID https:// 0000-0003-1042-0773,
провідний бібліотекар,
відділ зарубіжної україніки,
Інститут книгознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: GVovik@i.ua

ОСИП НАЗАРУК – ВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ПОЛІТИК, ЖУРНАЛІСТ ТА ПУБЛІЦИСТ: ЙОГО ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ПОГЛЯДИ

Розглянуто громадсько-політичну діяльність відомого українського політика, журналіста, публіциста, письменника Осипа Назарука (1883–1940). Розкрито громадську та публіцистичну діяльність Осипа Назарука в Україні й за кордоном у першій половині XX cтоліття.
Ключові слова: Осип Назарук, ЗУНР, еміграція, Австрія, Канада, США, Галичина.

Осип Тадейович Назарук належить до тих українських літературознавців і громадських діячів, які в період існування Радянського Союзу сприймались державною цензурою як однозначно ворожі, тому публікація його праць та об’єктивне вивчення діяльності цієї особистості були під забороною протягом кількох десятиліть монопольного правління КПРС. Проте після розпаду СРСР постать О. Назарука стала об’єктом легального вивчення з боку вітчизняних дослідників, а його праці стали вільно поширюватися в Незалежній Україні. Нині вони зберігаються, зокрема, у фондах відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
У 1916 р. у Львові вийшла ґрунтовна праця О. Назарука «Слідами Українських Січових Стрільців», у якій розповідається про буденне життя українського національного військового формування в складі австро-угорської армії. У 1918 р. О. Назарук став членом Української Національної Ради ЗУНР у Львові, й цього ж року він написав книгу про діяльність одного з найбільш відомих руських і галицьких князів «Князь Ярослав Осмомисл. Українська історична повість з 12-го століття в двох частинах». У 1918–1919 рр. О. Назарук очолював головне управління преси та пропаганди в урядах В. Чехівського та С. Остапенка. У 1919 р. він емігрував разом з урядом ЗУНР до Відня, як уповноважений у справах преси і пропаганди. Перебуваючи в столиці Австрії, Осип Назарук спільно з Іваном Кревецьким опублікував у 1921 р. невелику книгу «Як писати мемуари. Пояснення і практичні вказівки». У ній, зокрема, зазначалося на важливості розвитку національної й класової свідомості поодиноких верств населення та про необхідність пізнання ролі широких мас населення в будівництві української державності.
У 1922 р. О. Назарук виїхав до Канади як надзвичайний представник уряду ЗУНР, а в наступному році – емігрував до Сполучених Штатів Америки. На період проживання О. Назарука в Північній Америці в 20-ті рр. XX ст. припадає його активна публіцистична діяльність: він редагував газету «Січ» в м. Чикаго; у 1924 р. в м. Вінніпезі була опублікована його книга «До Історії Революційного Часу на Україні. Українські політичні партії, їх союзи і теорії» у вигляді брошури, у якій він дає характеристику діяльності політичних партій України та її лідерів на початку XX століття. У 1926 р. в Чикаго вийшла друком праця О. Назарука «Перші враження з Києва-матері городов наших» з розповідями автора про відвідування пам’ятних місць столиці України незадовго до початку I-ї світової війни.
У 1928 р. він повернувся до Галичини – у Львів. Під час львівського періоду життя в 1930 р. ним була опублікована найбільш відома його праця «Роксоляна. Жінка Халіфа й Падишаха / Сулеймана Великого / Завойовника і законодавця». У цій історичній повісті йдеться про долю доньки священика Гаврила Лісовського з Рогатина (нині – місто в Івано-Франківській області) Анастасії Лісовської – більш відомої як Роксолана, яку в XVI ст. було викрадено татарами, і яка з часом стала головною дружиною султана Османської імперії Сулеймана I Пишного.
Після зайняття Червоною армією західноукраїнських земель восени 1939 р. О. Назарук виїхав до Варшави і в тому ж році написав книгу «Зі Львова до Варшави. Утеча перед совітами в памятних днях 2–13 жовтня 1939 року», у якій детально описано поїздку до окупованої німцями столиці Польщі, зокрема, автор ділиться враженнями щодо ночівлі в різних будинках під час втечі зі Львова до Варшави. На початку 1940 р. О. Назарук виїхав до Кракова, де 31 березня того ж року він помер.
Осип Тадейович Назарук наголошував на необхідності розвитку національних традицій, пропагуванні української культури серед інших народів. Літературу він трактував насамперед як засіб духовної просвіти народу, полемізував з Дмитром Донцовим, вбачаючи суперечність його ідеології з християнською мораллю. Отже, О. Назарук – публіцист, письменник, громадський діяч, є однією з найбільш визначних особистостей Галичини першої половини XX століття, який зробив суттєвий внесок у розвиток та популяризацію української літератури.

UDC 94(478.4+467)Nazaruk
Volodymyr Halchynsky,
ORCID https:// 0000-0003-1042-0773,
Leading librarian,
Department of Foreign Ukrainica,
Institute of book studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: Gvovik@i.ua

OSYP NAZARUK–PROMINENT UKRAINIAN POLITIC, JOURNALIST AND PUBLICIST: HIS ACTIVITY AND VIEWS
Socio-political activity the famous Ukrainian politician, journalist, publicist and writer Osyp Nazaruk's are show. The community and publicistic activity Osyp Nazaruk's in Ukraine and abroad in the first half of the 20th century it is revealed.
Keywords: Osyp Nazaruk, WUPR, emigration, Austria, Canada, USA, Halychyna.