КНИГИ З БІБЛІОТЕКИ М. М. ЛОЗИНСЬКОГО У ФОНДІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
Заявник | Бондарчук Анна Володимирівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Круглий стіл. Давнє українське книговидання в оптиці сьогодення: до 450-ліття заснування першої української друкарні Івана Федоровича у Львові |
Назва доповіді | КНИГИ З БІБЛІОТЕКИ М. М. ЛОЗИНСЬКОГО У ФОНДІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 090.1(477)(092):027.54(477.411)НБУВ
Бондарчук Анна Володимирівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9120-2457,
молодша наукова співробітниця,
відділ стародруків та рідкісних видань, Інститут книгознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: bondarchuknbuv@ukr.net
КНИГИ З БІБЛІОТЕКИ М. М. ЛОЗИНСЬКОГО У ФОНДІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
Розглянуто книги з особистої бібліотеки М. М. Лозинського, що зберігаються у відділі стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Висвітлено тематичний склад та ознаки для ідентифікації зібрання.
Ключові слова: рідкісні видання, М. М. Лозинський, книжкова колекція, ідентифікація.
Бібліофільство в середовищі української інтелігенції набуло особливої популярності в XIX – на початку XX ст. Склад приватної бібліотеки залежав від сфери діяльності, уподобань і наукових зацікавлень власника. Дослідження приватних книгозбірень дозволяють краще зрозуміти коло наукових інтересів, а також настрої в суспільстві в конкретний період історії. Особливо це стосується книгозбірень політичних діячів, які були активними учасниками процесу українського державотворення на початку ХХ ст. За радянського періоду у вирі історичних подій приватні книгозбірні часто ставали частиною громадських бібліотек або установ, з плином часу розпорошувались, переміщувались до інших бібліотек, музеїв і освітніх закладів. Така доля спіткала і приватну бібліотеку М. М. Лозинського.
Лозинський Михайло Михайлович (1880–1937) – український правознавець, політичний діяч, дипломат, публіцист, перекладач. Працював журналістом і перекладачем у часописах «Діло», «Гасло», «Рада» та ін. У 1914–1917 рр. брав активну участь у роботі Союзу визволення України. З 1918 р. поринув у політичне життя й всіляко сприяв проголошенню незалежності України. Після поразки національно-визвольних змагань жив і викладав у Європі. В 1927 р. повернувся в радянську Україну, працював у Харківському інституті народного господарства. В 1933 р. М. Лозинського було заарештовано за сфальшованим звинуваченням і засуджено до 10 років трудових таборів. Покарання відбував на Соловках, у 1937 р. розстріляний у Сандормоху.
Відомостей про долю бібліотеки М. Лозинського вкрай мало. Достеменно відомо, що під час переїзду в Україну в 1927 р. власник спочатку залишив свою збірку у Львові. Потім, плануючи працювати у Харківській філії Інституту Марксизму в складі Комісії вивчення революційної боротьби на Західній Україні, просив про допомогу дирекції інституту для отримання дозволу про перевезення своїх книг до Харкова. За це сприяння М. Лозинський обіцяв передати частину бібліотеки інституту. Коли книги вже були в Харкові, за особистими свідченнями М. Лозинського, до бібліотеки інституту, попри його волю, були відібрані найбільш рідкісні та цінні примірники, скоріше за все книги соціально-політичного змісту. На всіх примірниках із печаткою бібліотеки М. Лозинського, які знаходяться у відділі стародруків, є також і печатка Українського інституту марксизму-ленінізму.
За тематикою в частині збірки М. Лозинського, що нині зберігається в НБУВ, переважають книги з кола професійних зацікавлень власника: з права, філософії, політичної думки Європи та України, зокрема праці Б. Грінченка, М. Драгоманова, Д. Антоновича. Велика кількість видань висвітлює проблематику прав людини на свободу та гідні умови праці. Конволют під шифром Р 5536 повністю присвячений страйкам і правам страйкуючих, складається з надрукованих у Львові праць Л. Цегельського, В. Будзиновського та О. Мартовича. Слід зазначити, що на двох примірниках видань творів О. Мартовича з цього конволюту наявний дарчий напис автора, адресований М. Лозинському та його дружині. Представлена також література з судових процесів, як наприклад: «Дело павловських крестьян. – Лондон, 1902»; переклади політичних творів Л. Толстого українською мовою. Також простежується тематика повалення царизму й історії революційних рухів у Російській імперії. Трапляються й досить цікаві книги, наприклад: книга В. П. Махновця «О Шифрах» (Женева, 1902), в якій пояснюється, як писати таємні листи та перестукуватись у в’язниці. Більшість примірників зібрання М. Лозинського україномовні, надруковані в Україні (Львів, Київ, Чернівці) та Європі (Лондон, Женева) в першому десятиріччі ХХ ст.
Книги зі збірки М. М. Лозинського мають зовнішні особливості, наявність яких дозволяє стверджувати про приналежність цих одиниць саме до його книгозбірні. Основною атрибутивною ознакою є печатка «З Бібліотеки М. Лозинського». Завдяки цій печатці серед масиву рідкісних видань відділу стародруків НБУВ було виявлено 20 книг із бібліотеки М. Лозинського (Дениско Л. М., Рудакова Ю. К. Книжкові знаки на книгах із колекції рідкісних видань НБУВ. Київ, 2017. URL: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0003842). На одному з примірників (шифр Р 2446) є автограф: «М. Лозинський». Під час подальшої роботи з фондом було виявлено ще 5 книг із печаткою бібліотеки М. Лозинського. Таким чином, у відділі стародруків НБУВ загалом зберігається 25 книг із печаткою бібліотеки М. Лозинського, з них 7 конволютів, з урахуванням алігатів збірка становить 61 видання.
При роботі з примірниками було помічено, що, крім печатки, ці книги мають й інші специфічні риси, що дозволяють ідентифікувати їх приналежність до бібліотеки М. Лозинського. Наприклад, рукописний шифр на титульному аркуші. Цей шифр фігурує на всіх (окрім чотирьох) книгах збірки М. Лозинського, на відміну від печатки, яку проставлено, як правило, на першому алігаті конволютів. Наприклад, видання «Страйк і бойкот. Львів, 1904» має шифр «331.89//С-83-С». Рукописний шифр складений, схоже, за класифікацією документів УДК, яка набула популярності на початку ХХ ст. Це свідчить про обізнаність власника книгозбірні в найсучасніших тенденціях тогочасної бібліотечної справи.
До інших атрибутивних особливостей бібліотеки М. Лозинського належить розміщена на корінці фабрична наліпка білого кольору з синьою рамкою. Корінці невеликих за обсягом тонких книг у м’якій видавничій обкладинці укріплені чорною або світло-сірою тканиною.
Під час роботи з фондом було виокремлено ще 10 книг, що мають деякі ознаки приналежності до бібліотеки М. Лозинського. Шифри на їх титульних аркушах ідентичні тим шифрам, які розташовані на книгах з печаткою бібліотеки М. Лозинського. Також на них є й інші атрибутивні ознаки: корінець із тканини, наліпка та печатка бібліотеки Українського інституту марксизму-ленінізму. Виявлення додаткових ознак приналежності книг до приватної збірки М. Лозинського може суттєво допомогти в роботі з їх подальшою ідентифікацією.
UDC 090.1(477)(092):027.54(477.411)VNLU
Anna Bondarchuk,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-9120-2457,
Junior Research Associate,
Department of Ancient and Rare Books, Institute of Book Science,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: bondarchuknbuv@ukr.net
BOOKS OF M. LOZYNSKY LIBRARY IN THE FOND OF THE VERNADSKY NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE
The books from the personal library of M. M. Lozynsky, stored in the Department of Ancient and Rare Books of V. I. Vernadsky National Library of Ukraine, are considered. The thematic composition and signs for identification of the library are displayed.
Keywords: rare books, Lozynsky M. M., book collection, identification.
Ми в соціальних мережах