КНИГОЗНАВЧІ ЧАСОПИСИ В УКРАЇНСЬКІЙ БІБЛІОТЕЧНІЙ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ: ДЖЕРЕЛОЗНАВЧИЙ АСПЕКТ

ЗаявникПоперечна Лідія Андріївна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 5. Українська книгознавча періодика: до 100-річчя журналу «Бібліологічні вісті»
Назва доповідіКНИГОЗНАВЧІ ЧАСОПИСИ В УКРАЇНСЬКІЙ БІБЛІОТЕЧНІЙ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ: ДЖЕРЕЛОЗНАВЧИЙ АСПЕКТ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 051:002.2:031:930.2
Поперечна Лідія Андріївна
ORCID http://orcid.org/0000-0003-0024-7014
головна бібліотекарка,
сектор енциклопедичних досліджень,
науково-дослідний відділ,
Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого
Київ, Україна
e-mail: poliana0707@ukr.net

КНИГОЗНАВЧІ ЧАСОПИСИ В УКРАЇНСЬКІЙ БІБЛІОТЕЧНІЙ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ: ДЖЕРЕЛОЗНАВЧИЙ АСПЕКТ

Запропоновано огляд статей Української бібліотечної енциклопедії, що репрезентують фахові видання книгознавчої проблематики, розглянуто джерельну базу авторських енциклопедичних досліджень, окреслено проблемні питання відображення в УБЕ повного репертуару українських періодичних і продовжуваних видань згаданої тематики.
Ключові слова: книгознавча періодика, енциклопедичні дослідження, Українська бібліотечна енциклопедія, УБЕ

Українська бібліотечна енциклопедія (УБЕ), як галузевий інформаційно-довідковий онлайн-ресурс, акумулює професійне знання й накопичений досвід вітчизняної науки і практики, у т. ч. й той, що знайшов відображення у фахових виданнях. Відомості про періодичні та продовжувані видання з бібліотечної справи та бібліографії, бібліотекознавства й суміжних наук в енциклопедії репрезентовано авторськими статтями-довідками, вміщеними в розділі «Фахові видання з питань бібліотечної справи» (http://surl.li/ihxwx) за загальною абеткою їхніх назв.
Словниця (реєстр гасел) УБЕ охоплює широке розмаїття галузевих часописів, що в різні історичні періоди виходили на етнічній території України, а також в наукових осередках української еміграції, – від первістків книготорговельної періодики, журналів критики і бібліографії, пресових органів провідних бібліотечних, наукових та бібліографічних установ, товариств, комісій, об’єднань бібліологічного / бібліографічного спрямування і т. ін. до найновіших професійних видань сучасної України. Вагоме місце в цьому сегменті посідають часописи, тематична спрямованість яких зосереджена на питаннях історії і теорії української книги, розвитку книжкової справи, читання та бібліографії – суто книгознавчі, і ті, що розглядають книжкову справу в єдності з бібліотекознавством, бібліотечною справою, іншими суміжними галузями, історично-культурним і літературним процесами.
Для категорії статей-довідок про фахове видання в УБЕ розроблена уніфікована орієнтовна структура, окреслено вимоги щодо їх змістового наповнення. Обов’язковими текстовими компонентами такої статті є назва видання (фіксована на момент публікації), його вид (газета, журнал, бюлетень, вісник, збірник наукових праць, записки, «труди», «хроніки», альманах і т. ін.), цільове і читацьке призначення (науково-теоретичне, бібліографічне, виробничо-практичне і т. ін.), періодичність виходу, інформація про засновника, час заснування та місце виходу у світ, мова(и) видання, наклад, відомості про головних редакторів або членів редколегії. Енциклопедична довідка репрезентує часопис в історичній ретроспективі, інформуючи про період його випуску (якщо видання припинило своє існування), кількість номерів (випусків), які вийшли друком, про всі трансформації, яких зазнавало видання в процесі його творення (перейменування, зміна місця виходу в світ, видавця, періодичності, перерви у випуску, припинення / відновлення тощо).
Важливою складовою енциклопедичної статті про видання є інформація, що розкриває його базові та змістові засади: концепцію, основні рубрики, пріоритетну проблематику публікацій та їх жанри, імена найактивніших авторів. Особливістю статей про маловідомі видання, а також часописи з короткотривалою історією й обмеженою кількістю випусків є докладний огляд їх змісту з коротким аналізом найважливіших публікацій. Такі статті в УБЕ здебільшого мають ексклюзивний характер.
Значимими для зацікавленого користувача УБЕ є відомості про доступ до випусків часопису: про зберігання першодруків у фондах і спеціалізованих колекціях бібліотек, архівів, музеїв, наявність архіву, цифрових копій випусків в електронних бібліотеках і репозитаріях.
Текст статті зазвичай супроводжується фотокопією обкладинки чи титульної сторінки часопису, портретом головного редактора, покажчика/ів змісту, інших ілюстративних матеріалів, які доповнюють текстовий компонент й сприяють його візуалізації.
Енциклопедичні студії авторів статей про книгознавчі часописи базуються на виявленні й ретельному опрацюванні джерельної бази, що охоплює передусім першоджерела – випуски досліджуваних видань, які зберігаються у фондах вітчизняних та зарубіжних бібліотек, або їхні цифрові копії; пресознавчі праці дослідників минулого (А. Животка, В. Ігнатієнка, Л. Биковського та ін.) й українських учених сучасної доби (О. Антоник, Л. Бейліса, В. Бездрабко, І. Вовченко, Т. Гринівського, Г. Ковальчук, Л. Кульчицької, Л. Одинокої, І. Плехової, Н. Рибчинської, Н. Черниш та ін.); наукові біографії засновників і видавців часописів; електронні продукти провідних бібліотек, що репрезентують фондові пресові колекції («Українська книгознавча періодика початку ХХ століття в електронних ресурсах ЛННБ ім. В. Стефаника», «Харківські фахові періодичні видання 1920-30 рр.» тощо.
Суттєве значення для підготовки статті про часопис має наявність бібліографічних праць, які різноаспектно розкривають зміст публікацій досліджуваного видання (систематичні покажчики змісту, тематичні або хронологічні огляди і т. ін. авторства М. Грузова, Л. Ільницької, Т. Заморіної, О. Політової, А. Соляник, М. Шатрової, М. Шудрі та ін.).
У колі авторів статей УБЕ про книгознавчі часописи – дослідники книгознавчої періодики (Г. Ковальчук (Київ), Г. Ковальчук (Харків), Н. Солонська, Н. Казакова), історики бібліотечної справи (С. Зворський), представники редакційних колегій (О. Васьківська, Н. Захарова, Т. Качак, О. Клименко, Л. Климчук, С. Кравченко, О. Мурашко), науковці провідних бібліотек (С. Масловська, О. Сокур, Т. Швачка).
Загалом формування розділу «Фахові видання…» відповідно до концептуального задуму близьке до завершення. Утім поза межами УБЕ все ще залишається низка видань, як давніх, так і сучасних. Потребують досліджень деякі часописи минулого («Бібліографічний вістник» 1914 р.; журнал «Искусство и печатное дело», Київ, 1909–1914; «Книжний бюлетень», Полтава, 1917; «Що читати?», Львів, 1928–1929), деякі діаспорні видання («Українська Нова Книга», Стейт Коледж, США, 1968; «Українські бібліологічні вісті», Авгсбург, Німеччина, 1948); «Ucrainica Canadiana», Вінніпег, Канада. 1954–1972), а також деякі галузеві серії наукових вісників, що нині видаються провідними університетами.
Водночас постає питання про доцільність розміщення в УБЕ довідок про спеціалізовані видання з видавничої справи, теорії і практики книжкової торгівлі («Друкарство», «Палітра друку», «Поліграфія і видавнича справа», «Квалілогія книги»), а також часописи загальносуспільного напряму, які поряд з іншим широко висвітлювали бібліографічні й книгознавчі питання («Літературно-науковий вісник», «Стара Україна», Львів, 1924–1925; «Друг читача», 1960–2011, «Культура і життя» 1913–2022) та ін.
Стаття про книгознавче видання в УБЕ у сукупності з вичерпною бібліографічною складовою, акумулюючи в єдиній точці доступу всю наявну довідкову й джерельну інформацію й забезпечуючи миттєвий перехід до повнотекстових джерел, розміщених у відкритому доступі, формує в користувача УБЕ цілісне уявлення про місце того чи іншого часопису в історії книгознавчого руху й книжкової справи загалом. Відображення в УБЕ повного репертуару українських періодичних і продовжуваних видань сприятиме повноцінній репрезентації об’єктивної картини національної книгознавчої традиції.

UDC 051:002.2:031:930.2
Lidiia Poperechna,
ORCID http://orcid.org/0000-0003-0024-7014
Chief Librarian,
Sector of Encyclopedic Studies,
Scientific and Research Department,
Yaroslav Mudryi National Library of Ukraine
Kyiv, Ukraine
e-mail: poliana0707@ukr.net

JOURNALS ON BOOK STUDIES IN THE UKRAINIAN LIBRARY ENCYCLOPEDIA: THE SOURCE STUDIES ASPECT

It is an overview of the articles in the Ukrainian Library Encyclopedia touched upon special book studies serials. The source base of author's encyclopedic studies is highlighted. Also the issues of representation of the full repertoire of Ukrainian serials on this subject in the Encyclopedia are outlined.
Keywords: book periodicals, encyclopaedic research, Ukrainian Library Encyclopedia, ULE