ІСТОРИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ НА БАЗІ АРХІВНИХ ФОНДІВ: АКТУАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ

ЗаявникКобзар Дмитро Вікторович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 8. Архіви і наука: потенціал, інновації, професійні компетенції
Назва доповідіІСТОРИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ НА БАЗІ АРХІВНИХ ФОНДІВ: АКТУАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК: 930.253-167(093)К55

Кобзар Дмитро Вікторович
ORCID: https://orcid.org/0009-0008-3948-1215,
Головний архівіст,
Державний архів Кіровоградської області,
Кропивницький, Україна
e-mail: dmitrokobzar@ukr.net

ІСТОРИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ НА БАЗІ АРХІВНИХ ФОНДІВ: АКТУАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ

Розглянуто питання науково-дослідної роботи в архівній справі. Доведено, що сьогодні архіви займають вагоме місце у проведенні краєзнавчих досліджень та розвитку окремих напрямів історичної науки. Висвітлено основні приклади досліджень на базі архівних документів та матеріалів.
Ключові слова: архів, монографії, краєзнавчі студії, школа «Анналів», методологія, регіоналістика.

Науково-дослідна робота архівних установ – одне з найважливіших завдань архівістів. Адже лише введені до наукового обігу архівні документи сприяють розвитку наукових знань, зокрема дослідженню вітчизняної історії, збереженню культурної спадщини народу тощо. У даному контексті особливого значення набуває науково-дослідна робота архівів у сучасну епоху, зокрема заходи архівістів щодо оприлюднення значної частини документів, які до цього часу зберігалися у спецфондах і були недоступними для дослідників. Актуальними залишаються і питання напрямку огляду подій минувшини (які проблематики є найважливішими для першочергового розгляду?) та методології при роботі з архівними документами (критичне ставлення до джерела, підтримка конкретних наративів тощо).
Згідно з наявними тенденціями у європейській історичній думці, досить перспективним шляхом вбачається взяття на озброєння вітчизняними науковцями методики школи «Анналів», завдяки якому можливий багатогранний огляд різних епох в минулому нашої Батьківщини. Представники цієї групи фахівців зосередили свою увагу на описі всіх існуючих у суспільстві зв’язків, показуючи соціальну реальність у зрізі епох. З’явилась дана школа під впливом широкої критики позитивізму в історичній науці та розвитку соціологічних методів у суспільствознавчих дослідженнях. При цьому, джерельна база дослідників досить тісно була пов’язана з архівами, оскільки розгляд вузької проблематики, тісно пов’язаної з регіоналістикою, вимагає плідного опрацювання саме архівних документів та матеріалів. Наприклад, Еманюель Ле Руа Ладюрі у своїй монографії під назвою «Монтайю, окситанське село», досить скрупульозно описує подробиці життя селян у південно-французькому селі на рубежі ХІІІ-ХІV століть на основі матеріалів, зібраних Жаком Фурн’є (єпископом Пам’є, який пізніше став Папою римським Бенедиктом ХІІ). Ця праця вважається еталоном класичних робіт з мікроісторії, хоча серед її недоліків і виділяється недостатньо критичне відношення до джерельної бази. Звичайно, що при подібній постанові питання не йдеться мова про нехтування досить глобальними темами та проблематиками. Так, теми національно-визвольних змагань 1917-1921 років, Голодоморів, Другої світової війни та політичних репресій в радянському тоталітарному режимі залишаються актуальними, особливо у зв’язку із наявними вимогами часу та завданнями нашої наукової та освітньої сфер у розвитку національної пам’яті стосовно цих подій. Тим паче, архівні документи та матеріали слугують значним підґрунтям для дослідників з цих напрямів, даючи невичерпану можливість більш конкретизовано показати перебіг цих процесів на теренах окремих областей та населених пунктів, оскільки саме з таких мікроісторій і складається історія України в цілому.

Архіви України зберігають різноманітні фонди як окремих органів влади, так і особового походження. В них представлено найрізноманітніші відомості та інформацію, які можуть бути опрацьовані дослідниками з багатьох тематик: персоналістика, історія преси, діяльність органів влади у різні періоди, повсякденне життя українського народу через віки тощо. Робота в цих напрямках вже активно ведеться співробітниками архівів та краєзнавцями, які цікавляться історією як України в цілому, так і свого рідного краю зокрема. Завдяки можливостям для більш глибокого наукового пізнання, архівні документи та матеріали надають ентузіастам фундамент для їх робіт як у напрямі дослідження конкретної проблематики, так і у популяризації історії. Для прикладу, Державним архівом Кіровоградської області репрезентуються окремі добірки документів та матеріалів, приймається активна участь у засіданнях круглих столів, проводяться екскурсії, реалізуються інформаційно-просвітницькі виставкові проєкти тощо. Останні заслуговують на окрему увагу, оскільки: є віртуальними та доступними для всіх користувачів вебсайту архіву, надають можливість дослідникам більш ергономічно переглянути документи з фондів архіву (які задіяні у проєкті) та в легкій для сприйняття формі можуть привабити аудиторію різної вікової приналежності.

Окремим аспектом діяльності архівів у напрямі науково-дослідної роботи є співпраця з вищими навчальними закладами. Спільно з їх викладачами, працівники архівів готують збірники архівних документів та матеріалів з таких тематик як: Голодомори (1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 рр.), Україна в Другій світовій війні тощо. Разом з тим, є можливості для залучення до науково-дослідної роботи і студентства, яке підвищило б свої професійні компетентності за рахунок роботи з оригіналами першоджерел.

В результаті, ми дійшли висновку, що науково-дослідна робота архівів у тісній співпраці з науковими та освітніми закладами є перспективним напрямом у вивченні подій попередніх епох не лише в рамках досліджуваних тривалий час проблематик, які є необхідними для підтримки національної пам’яті, а й у нових. Особливої уваги привертає регіоналістика, як площина розгляду минувшини в рамках повсякденного життя українського народу.

UDC: 930.25

Dmytro Viktorovych Kobzar
ORCID: https://orcid.org/0009-0008-3948-1215,
Chief Archivist,
State archive of Kirovohrad region,
Kropyvnytskyi, Ukraine
e-mail: dmitrokobzar@ukr.net

HISTORICAL RESEARCH BASED ON ARCHIVE FUNDS: RELEVANCE AND PROSPECTIVE

The issue of scientific work in archival matters is considered. It has been proven that today archives occupy an important place in the conduct of regional studies and the development of certain areas of historical science. The main examples of research based on archival documents and materials are highlighted.
Keywords: archive, monographs, regional studies, "Annals" school, methodology, regional studies.