ПРОМОЦІЯ ЧИТАННЯ У ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕКАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

ЗаявникНовальська Юлія Вікторівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління
Назва доповідіПРОМОЦІЯ ЧИТАННЯ У ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕКАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
Інформація про співдоповідачів---
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 02(477)

Новальська Юлія Вікторівна,
ORCID https://orcid.org/0000-00015257-1559,
головний бібліотекар науково-дослідного відділу,
Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого,
Київ, Україна
e-mail: jula1977@bigmir.net

ПРОМОЦІЯ ЧИТАННЯ У ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕКАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Висвітлено нові форми діяльності публічних бібліотек України з організації роботи у воєнний час. Розкрито досвід Ємільчинської центральної бібліотеки з промоції читання, книги та бібліотеки для різних вікових категорій користувачів.
Ключові слова: публічні бібліотеки України, воєнний стан, промоція читання, бібліотечні послуги, благодійність.

24 лютого 2022 р. – день початку зухвалого повномасштабного вторгнення російської армії на територію нашої держави – кардинально змінило як відношення цивілізованого світу до України, так і мало визначальний вплив на функціонування української бібліотечної галузі як когнітивної сфери суспільства, яка отримала значну підтримку міжнародних організацій в умовах воєнного стану.
Бібліотеки як унікальні соціальні інститути миттєво відреагували на виклики часу і задля убезпечення своїх читачів припинили обслуговування офлайн, що тривало не довго. Адже вже у травні 2022 р. значна частина книгозбірень відчинила двері і продовжила роботу у звичному режимі, але значно розширивши свої завдання, зокрема на перший план виходить патріотичний вектор. Якщо у 2021 р. в Україні функціонувала 14 351 бібліотека, то на березень 2023 р. – 11 990 (https://oth.nlu.org.ua/?p=7627). Змістовне наповнення блогів, сторінок у соціальних мережах, створення відеоконтенту зумовило також і переосмислення промоції читання, пропаганди книги та бібліотеки. Сьогодні з впевненістю констатуємо розгортання позитивних перспектив для публічних бібліотек у культурно-історичній та соціально-політичній структурі українського суспільства.

Серед найактуальніших напрямів роботи публічних бібліотек України як відкритих для співпраці та допомоги установ у час суспільних потрясінь виокремлюємо:
 інформаційний спротив;
 формування Національної цифрової бібліотеки України;
 просвітницько-гуманістична та освітньо-творча робота;
 багатоаспектна онлайн підтримка;
 нові бібліотечні послуги для тимчасово переміщених осіб (у тому числі соціально-психологічна, медична і правова допомога);
 різнопланові волонтерські проєкти;
 благодійна діяльність.
Тобто, такі нові форми допомоги своїй країні у важкі часи засвідчили зміцнення ролі українських публічних бібліотек та нарощення інформаційно-бібліотечного потенціалу в умовах воєнного стану в Україні. «Це дало змогу побудувати нову публічну бібліотеку з іншою системою цінностей, пріоритетами в освітній, культурній та просвітницькій діяльності, завдяки чому отримали свободу в усіх напрямах своєї роботи» (с. 78, http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004349).

Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого у 2021 р. провела дослідження «Роль публічних бібліотек у промоції читання» (https://oth.nlu.org.ua/?p=4839), результати якого засвідчили світову тенденцію до зниження уваги до книги та допомогли виявити позитивні і негативні фактори у цьому напрямі, з’ясувати кращий досвід українських бібліотечних закладів.

Про актуальні форми та особливості роботи бібліотек Житомирщини в умовах воєнного стану в Україні можна довідатися як з вебсайту (http://www.lib.zt.ua/ua/top/newsua) Житомирської обласної наукової бібліотеки ім. О. Ольжича, яка є координаційним методичним центром для 694 бібліотек області, з яких 581 знаходяться у сільській місцевості, серед яких – Ємільчинська центральна бібліотека, так і з видання науково-методичного відділу «Діяльність бібліотек Житомирщини під час війни: адаптація до нових реалій та визначення пріоритетів».
Ємільчинська центральна бібліотека (http://www.lib.zt.ua/ua/content/7798) у 2022 р. для найменших читачів у клубі «Книга і лялька» організовувала 10 лялькових вистав. Для діток організований куточок «Відпочивай, грай, книжки читай». Упродовж року відбувалися ігри та вікторини: «Я люблю свою Україну», «Казка в гості завітала», «Вивчай Україну разом з нами».

До Дня захисту дітей були приурочені книжкова виставка «Дитинство – країна мрій та книжкових розваг», ігровий майданчик «Граюсь – розважаюсь», виставка малюнків «Окрилена натхненням». Для дорослих читачів у відділі абонементу представлені книжкові виставки «Читаймо українське», «Воістину небесна і земна» (до Дня матері), «Нитками вишита краса» (до Дня вишиванки). У травні також відбулася презентація збірки поетеси Т. Сосновської «Оберемок сонця принесу у хату…». На Facebook-сторінці опубліковані відео «Книжкові мандрівки Європою», «Герої не вмирають» (огляд літератури), «У моєму серці вишивана Україна» (до дня вишивки). Запрошення та програма кожного заходу анонсується на Facebook-сторінці бібліотеки.

Отже, в умовах воєнного стану в Україні публічні бібліотеки, активізувавши роботу в електронному середовищі, невпинно трансформують свою місію з новою системою цінностей, постійно проводять різні заходи з промоції читання, бібліотеки та книги для всіх категорій користувачів задля патріотичного виховання громадянина європейської держави з багатовіковою славною історією та значними культурними надбаннями.

UDC 02(477)
Yulia Novalska,
ORCID https://orcid.org/0000-00015257-1559,
Chief Librarian,
Research Department,
Yaroslav Mudryi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: jula1977@bigmir.net

PROMOTION OF READING IN PUBLIC LIBRARIES OF UKRAINE UNDER THE OF MARITAL LAW

New forms of activity of public libraries of Ukraine in the organization of work during wartime are highlighted. The experience of Yemilchyna Central Library in the promotion of reading, books and libraries for different age categories of users is disclosed.
Keywords: public libraries of Ukraine, martial law, promotion of reading, library services, charity.