ГРОШОВЕ ОЦІНЮВАННЯ АРХІВНИХ ДОКУМЕНТІВ ЯК МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ЦІННІСНИХ КАТЕГОРІЙ

ЗаявникБойко Віта Федорівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 8. Архіви і наука: потенціал, інновації, професійні компетенції
Назва доповідіГРОШОВЕ ОЦІНЮВАННЯ АРХІВНИХ ДОКУМЕНТІВ ЯК МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ЦІННІСНИХ КАТЕГОРІЙ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 930.253-021.414:657.92
Бойко Віта Федорівна,
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-5725-9641
кандидат історичних наук,
заступник директора з наукової роботи,
Український науково-дослідний інститут
архівної справи та документознавства,
Київ, Україна
е-mail: vitaminzik5@gmail.com

ГРОШОВЕ ОЦІНЮВАННЯ АРХІВНИХ ДОКУМЕНТІВ
ЯК МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ЦІННІСНИХ КАТЕГОРІЙ

Зазначено щодо необхідності визначення, крім унікальних та цінних, додаткових ціннісних категорій архівних документів, зокрема пов’язаних із планами евакуації в умовах воєнного стану. Як метод такого визначення запропоновано застосування Методики грошової оцінки документів Національного архівного фонду.
Ключові слова: архівна установа, архівний документ, ціннісні категорії, грошове оцінювання документів, класифікація документів, вартість документа.

Особливі правові режими, такі як надзвичайний і воєнний стани, та інші спеціальні правові режими порушують більшість усталених процесів функціонування юридичних осіб в усіх сферах і галузях та зумовлюють необхідність застосування особливих заходів. Воєнний стан, запроваджений в Україні у лютому 2022 р. та який діє дотепер, беззаперечно, вплинув на діяльність архівних установ і організацію усіх процесів архівної справи в Україні. В умовах дії особливих правових режимів забезпечення збереженості документів Національного архівного фонду (далі – НАФ) передбачає планування евакуації найціннішої частини архівних фондів, а в надзвичайних ситуаціях – евакуацію. Найперше організованому вивезенню підлягають унікальні документи НАФ, що зберігають архівні установи. Однак це лише частина найцінніших документів архівних установ. У деяких обласних державних архівах унікальних документів зберігається незначна кількість (наприклад, у Державному архіві Дніпропетровської обл. – 1 док.; Державному архіві Сумської обл. – 2 док.; Державному архіві Херсонської обл. – 2 док.; Державному архіві Черкаської обл. – 2 док. та ін.).
До початку виявлення унікальних документів (робота розпочалася із затвердженням постановами Кабінету Міністрів України в 1992 р. Положення про Державний реєстр національного культурного надбання та 1995 р. – Положення про порядок віднесення документів Національного архівного фонду до унікальних документальних пам’яток, включення їх до Державного реєстру національного культурного надбання, а також їх зберігання) державні архівні установи мали списки наявних особливо цінних документів, якими можна скористатися під час формування переліку документів, що підлягають евакуації в умовах дії особливих правових режимів.
У нормативно-правових актах і нормативних документах України відсутнє поняття «особливо цінний документ», а є лише поняття «унікальний документ» (починаючи з Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» в редакції 1994 р., в якому є розділ «Унікальні документальні пам’ятки»). Так що НАФ, який налічує майже 5 млрд документів, оперує лише двома ціннісними категоріями архівних документів – унікальними та цінними.
На нашу думку, є нагальна потреба в більшій диференціації архівних документів за ціннісними ознаками. Здійснити це можна за допомогою Методики грошової оцінки документів НАФ (далі – Методика), затвердженої спільним наказом Державного комітету архівів України (нині – Державна архівна служба України) і Фонду державного майна України від 28.03.2005 № 34/683, зареєстрованого Міністерством юстиції України 25 червня 2005 р. за № 692/10972. Власне, ідея класифікувати ціннісні категорії архівних документів за їхньою вартістю не нова.
У спеціальній літературі запропоновано таку шкалу категорій документів за цінами на лондонському аукціоні «Сотбіс» (ціни наведено у фунтах стерлінгів):
Категорії архівних документів Інтервали аукціонних цін
Унікальні від 1 млн. до 10 млн
Винятково цінні від 100 тис. до 1 млн
Особливо цінні від 30 тис. до 100 тис.
Цінні від 1тис. до 30 тис.
Варто зауважити, що у поданій таблиці взято ціни з «Сотбіс», що є чи не найвищими за показниками естимейту (орієнтовної оцінки вартості лота експертами аукціону) серед інших торгів. Незважаючи на інфляційні процеси і зростаючий попит на артефакти, що продають на аукціонах, на нашу думку, інтервали аукціонних цін на відповідні категорії документів залишилися майже на тому ж рівні.
У Методиці є й примірна шкала цін документів НАФ (додаток 4 до пункту 7 Методики):
Ранг документа Інтервал цін (у гривнях)
до 20 рангу до 50
з 21 до 25 рангу від 51 до 500
з 26 до 30 рангу від 501 до 1000
з 31 до 35 рангу від 1001 до 10 000
з 36 до 40 рангу від 10 001 до 50 000
з 41 до 45 рангу від 50 001 до 100 000
з 46 до 50 рангу від 100 001 до 1 000 000
з 51 рангу від 1 000 001
Однак зазначена шкала не пов’язана з ціннісними категоріями архівних документів, а призначена – лише для визначення вартості документа за рангом, який визначається за сумою балів за кожним із критеріїв цінності.
Пропонуємо таку диференціацію архівних документів за ціннісною ознакою:
• унікальний документ;
• надзвичайно рідкісний документ;
• рідкісний документ;
• особливо цінний документ;
• цінний документ;
• масовий документ.
Може постати питання про виокремлення категорій «цінний документ» і «масовий документ». Поняття «цінний документ» асоціативно пов’язано зі звичайним документом постійного строку зберігання. Переважно це управлінська документація юридичної особи. Проте його цінність може різнитися залежно від виду і рівня юридичної особи, у якій він був створений. Так, наприклад, в юридичних особах вищого рівня – це цінний документ, нижчого рівня – масовий.
Зробити відповідну шкалу для визначення інтервалів вартості для надзвичайно рідкісних, рідкісних та особливо цінних документів (унікальні документи вже внесені до Державного реєстру національного культурного надбання) можна за наявності масивів даних про вартість архівних документів державних архівних установ. Така експериментальна база є: у 2009 р. державні архівні установи України зробили визначення вартості документів, на їхню думку, з досить високим показником цінності. Зрозуміло, що цінні та масові документи не були враховані під час такого визначення. Треба також зазначити, що до 2022 р. підвищення вартості архівних документів (з урахуванням рівня інфляції) було незначним – у межах від 2 до 5 % щорічно.

УДК 930.253-021.414:657.92
Vita Boiko
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-5725-9641
Candidate of Historical Sciences (Ph. D. in History)
Deputy Director
Ukrainian Research Institute of Archival Affairs
and Records Management
Kyiv, Ukraine
е-mail: vitaminzik5@gmail.com
MONETARY APPRAISAL AS A METHODOF DETERMINING
OF VALUE CATEGORIES OF ARCHIVAL DOCUMENTS
The necessity of determining, in addition to unique and valuable ones, additional value categories of archival documents, in particular those related to evacuation plans in martial law, is noted. As a method of such determination, the use of the Methodology of monetary appraisal of documents of the National Archival Holdings is proposed.
Keywords: archival institution, archival document, value categories, monetary appraisal, classification of documents, document value.