КОЛЕКТИВНА МОНОГРАФІЯ ПРО ЖИТТЄТВОРЧІСТЬ МАКСИМА БЕРЕЗОВСЬКОГО: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАННЯ

ЗаявникШуміліна Ольга Анатоліївна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 9. Музична культура і музичні фонди бібліотек та архівів в умовах сьогодення: до 100-річчя журналу «Музика»
Назва доповідіКОЛЕКТИВНА МОНОГРАФІЯ ПРО ЖИТТЄТВОРЧІСТЬ МАКСИМА БЕРЕЗОВСЬКОГО: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАННЯ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 783.2 (477)
Шуміліна Ольга Анатоліївна,
ORCID https://orcid.org/ 0000-0002-2615-1208
докторка мистецтвознавства, професорка,
професорка кафедри теорії музики,
Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка
Львів, Україна
e-mail: shumili2016@gmail.com

КОЛЕКТИВНА МОНОГРАФІЯ ПРО ЖИТТЄТВОРЧІСТЬ
МАКСИМА БЕРЕЗОВСЬКОГО: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАННЯ

Презентовано колективну монографія «Максиму Березовському присвячується» – першу спеціальну тематичну збірку, присвячену Максиму Березовському одноосібно, яка представляє його як українського композитора.
Ключові слова: колективна монографія, життєтворчість Максима Березовського.

2020 виповнилося 275 років Максимові Березовському (1745 – 1777) – видатному українському композиторові, одному з фундаторів музичного класицизму в українській церковній музиці. Ім’я цього талановитого музиканта було осяяне прижиттєвою пошаною, а творчість вперше серед українських композиторів сягнула європейського рівня.
275-річному ювілею М. Березовського була присвячена низка проведених в Україні культурно-мистецьких і наукових заходів, де прозвучали віднайдені твори і були представлені результати новітніх досліджень життєтворчості митця. Наукові студії українських фахівців стали основою матеріалів колективної монографії «Максиму Березовському присвячується» (Львів: БОНА, 2023, 226 с.).
Слід зазначити, що протягом кількох останніх років в Україні спостерігалася суттєва активізація вивчення життєтворчості Максима Березовського. Було виявлено, підготовлено до виконання і видання велику кількість духовних творів митця, які до того вважалися безповоротно втраченими (М. Юрченко). Завдяки пошуковій діяльності італійських вчених (А. Латерца) вдалося дізнатися про те, що Березовський написав більше світських творів, ніж було відомо раніше. Завдяки відкриттям українських науковців-музикологів (О. Шуміліна) вдалося уточнити деякі важливі події життєтворчості композитора і спростувати поширені й неправдиві факти його біографії.
Вказаний напрямок продовжують матеріали колективної монографії «Максиму Березовському присвячується». Видання є спробою узагальнення та впровадження у широкий науковий обіг, навчальний процес і виконавську практику нових відомостей і віднайдених матеріалів щодо життєтворчості Максима Березовського. Це перша тематична збірка, що присвячена Максиму Березовському одноосібно і представляє його як українського композитора. До неї було лише діаспорне видання книжки Василя Витвицького «Максим Березовський. Життя і творчість» (1978, перевидання 1995) та окремі, хоча й доволі численні статті. Тому українські читачі мусили знайомитися з творчістю композитора за виданнями російських авторів, з відповідними поглядами та ідеологічними акцентами.
Матеріали колективної монографії «Максиму Березовському присвячується» охоплюють чотири тематичні розділи:
1) культурологічний та історично-біографічний погляд на постать митця (Л. Корній, О. Шуміліна);
2) професійне становлення і навчання Березовського (Т. Петришина, О. Шуміліна, О. Макаренко, Ю. Каплієнко-Ілюк);
3) духовно-музична спадщина (О. Шуміліна, Т. Гусарчук, М. Юрченко, В. Слупський);
4) світська музика (Л. Кияновська, Л. Івченко, А. Кутасевич, М. Варакута, О. Шуміліна).
Авторами матеріалів є науковці зі Львова, Києва, Чернівців та Дніпра. Концепції більшості статей ґрунтуються на оновленій версії біографії Максима Березовського, яка була пропонована Ольгою Шуміліною на основі вивчення й узагальнення відомостей з прижиттєвих документальних джерел. За новим біографічним сценарієм, Березовський був не церковним, а світським музикантом і протягом майже 20 років (1758 – 1777) служив у Придворному театрі, послідовно обіймаючи різні посади: соліста італійської опери (1758 – 1765), музиканта-інструменталіста (1766 – 1773) і театрального композитора (1774 – 1777). Написання музики для церкви не входило у першочергові обов’язки Березовського, однак початкові церковно-співацькі навички, досвід виконання світської європейської музики і навчання контрапункту у Дж. Б. Мартіні допомогли йому опанувати цю творчу справу, і в історію української музичної культури Березовський увійшов саме як духовний композитор, автор хорових концертів, написаних у класичному стилі.
Більшість матеріалів колективної монографії була презентована під час всеукраїнської науково-практичної конференції «Максиму Березовському присвячується… (до 275-річчя від дня народження)», яка відбулася 31 жовтня 2020 року у Львові. Також у збірку увійшли окремі матеріали науково-теоретичної конференції «Максим Березовський та музична культура ХVІІІ століття (до 250-річчя від дня народження композитора)» (Київ, 25–26 жовтня 1995 року) і кілька статей, передрукованих з інших видань. З представлених матеріалів складається цілісна концепція життєтворчості Максима Березовського як талановитого українського митця, якому вдалося розкрити свій творчий потенціал далеко від історичної батьківщини, у чужих краях, де були наявні відповідні умови (придворний театр, італійські педагоги, стажування та ін.).
Видання адресоване фахівцям і усім іншим особам, зацікавленим українською музичною культурою ХVІІІ століття.
UDC 783.2 (477)
Olha Shumilina,
ORCID https://orcid.org/ 0000-0002-2615-1208
doctor of art history (Dr. Hab.), professor
professor from the Department of Music Theory
Mykola Lysenko Lviv National Music Academy
Lviv, Ukraine
e-mail: shumili2016@gmail.com

COLLECTIVE MONOGRAPH ON LIFE CREATIVITY
MAXIM BEREZOVSKY: PUBLICATION PRESENTATION

The collective monograph "Dedicated to Maxim Berezovsky" is presented - the first special thematic collection dedicated to Maxim Berezovsky alone, which presents him as a Ukrainian composer.
Keywords: the collective monograph, life creativity of Maxim Berezovsky.