ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРСОНАЛЬНОЇ КОЛЕКЦІЇ «ШЕВЧЕНКІАНА» В Е-БІБЛІОТЕЦІ «УКРАЇНІКА» НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМ. В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

ЗаявникДанильченко Ірина Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 2. Цифрові ресурси та сервіси наукової бібліотеки
Назва доповідіОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРСОНАЛЬНОЇ КОЛЕКЦІЇ «ШЕВЧЕНКІАНА» В Е-БІБЛІОТЕЦІ «УКРАЇНІКА» НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМ. В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 027.54(477-25)НБУВ:004.65УКРАЇНІКА]:930.25:821.161.2Шевченко Т. Г.

Данильченко Ірина Василівна,
ORCID: 0000-0002-5778-4999,
молодша наукова співробітниця,
відділ інформаційно-комунікаційних технологій,
Інститут інформаційних технологій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: danylchenkoiv@nbuv.gov.ua

ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРСОНАЛЬНОЇ КОЛЕКЦІЇ «ШЕВЧЕНКІАНА»
В Е-БІБЛІОТЕЦІ «УКРАЇНІКА» НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМ. В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

Розкрито особливості формування повнотекстової персональної колекції «Шевченкіана» на базі універсальної електронної бібліотеки «Україніка». Проаналізовано завдання, етапи створення, наповнення та структуру електронної колекції. Актуалізовано творчість Тараса Шевченка.
Ключові слова: Тарас Григорович Шевченко, електронна Шевченкіана, персональна електронна колекція, електронна бібліотека «Україніка».

Одним із важливих компонентів електронного середовища наразі є електронні колекції, які репрезентують повнотекстові документи з певної тематики. Інтерес суспільства до видатних постатей вітчизняної історії та культури спонукає до створення науковими бібліотеками електронних історико-меморіальних ресурсів, присвячених персоналіям окремих діячів. Набуває актуальності створення персональної колекції, присвяченої постаті Тараса Шевченка.
Незважаючи на існуючі електронні архіви, тематичні сайти, портали та інші ресурси, що представляють Т. Шевченка в інформаційному просторі, проблема створення повної електронної Шевченкіани досі залишається невирішеною. З метою актуалізації творчості Т. Шевченка та заповнення лакун в електронному зібранні повнотекстових документів, присвячених шевченкознавчій тематиці, було вирішено сформувати колекцію «Шевченкіана» на базі універсальної електронної бібліотеки «Україніка» Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.
По праву Тарас Григорович є однією з найвизначніших постатей української культури XIX ст. Він увійшов в історію як великий народний поет, письменник (прозаїк, драматург), художник (живописець, портретист, гравер), фольклорист, етнограф і громадський діяч. Митець залишив значну літературну, художню та епістолярну спадщину – 237 віршів та поем, 9 повістей, драму «Назар Стодоля», уривок віршованої трагедії «Никита Гайдай», «Букварь южнорусский», щоденник, автобіографію, кілька статей, понад 250 листів та 835 художніх творів. Таким чином, з огляду на значний доробок Т. Шевченка, пріоритетним завданням, в рамках ініціативи створення колекції, було визначено фахівцями національної бібліотеки зібрати, науково осмислити та представити для широкої громадськості спадщину Кобзаря та здобутки шевченкознавства зокрема.
Створення в «Україніці» електронного зібрання, присвяченого Т. Шевченку, має вирішити декілька завдань:
- акумулювати та представити цифрові копії друкованих видань, що зберігаються у фондах НБУВ, для подальшого їх введення у науковий та культурних обіг;
- сформувати електронний архів документів, який має комплексно репрезентувати постать Т. Шевченка;
- структурно представити ресурси шевченківської тематики з можливістю зручної навігації всередині сформованої колекції;
- пов’язати електронні ресурси зібрання з іншими ресурсами, наявними в електронній бібліотеці «Україніка», через систему створених предметних рубрик (довідок);
- актуалізувати творчість Т. Шевченка та ввести створений інформаційний ресурс у цифровий гуманітарний простір.
Процес формування колекції складався із декількох етапів: розробка концептуальної схеми колекції, визначення та створення ієрархічної структури, добір і наукове опрацювання документів, створення засобів навігації всередині колекції. Під час розробки колекції були поєднані технологічні можливості сучасних семантичних вебтехнологій та традиційні наукові і бібліотечні методи опрацювання документів. Подібна організація бібліотечних колекцій, з використанням інноваційних підходів, дозволяє користувачам не тільки отримати перелік відібраних фахівцями документів за темою, але й використовувати додаткові пошукові інструменти та засоби навігації.
Основу ресурсної бази колекції складають напрацювання фахівців національної бібліотеки за минулі роки, які були представлені в меморіальній електронній колекції «Т. Г. Шевченко» на порталі бібліотеки. Зусиллями фахівців відділу національної бібліографії було здійснено проєкт бібліографічної Шевченкіани, видання якого є орієнтиром в документальній спадщині, пов’язаної з іменем Т. Г. Шевченка. Однак значна частина друкованої Шевченкіани, яка зберігається у фондах бібліотеки, досі залишається закритою для широкого кола користувачів і потребую оцифрування. Для того, щоб зробити існуючу колекцію більш повною, інформативною та зручною для користування, було вирішено продовжити науково-дослідну роботу з виявлення окремих праць Т. Г. Шевченка, наукових розвідок про нього й інших джерел, присвячених видатній особистості, та створити цифрові копії відібраних документів, представивши їх в оновленій колекції на базі «Україніки».
Наразі в колекції «Шевченкіана» зібрано та представлено понад 700 повнотекстових документів, а саме видань творів Т. Г. Шевченка та досліджень, присвячених вивченню життя і творчості письменника. До зібраного масиву документів належать видання, що вийшли друком протягом XIX – на початку XXI ст. від 1840 до 2021 року. Колекція містить видання різних років поетичної збірки «Кобзар», окремі видання, рідкісні, прижиттєві видання поета, переклади творів різними мовами, джерелознавчі, біографічні, літературно-критичні матеріали, наукові розвідки, окремі монографічні дослідження, публікації у журналах і збірниках, довідкові, бібліографічні видання та ін. Окрім документів колекція містить ілюстративно-довідковий матеріал – репродукції автопортретів та прижиттєвих портретів Т. Шевченка інших художників, світлини поета та фотографії пам’ятників, меморіальних дошок, музеїв, культурних і освітніх закладів, присвячених письменнику. Для того щоб репрезентувати комплексно особистість Т. Шевченка було вирішено сформувати та представити в колекції перелік посилань з коротким описом на інші електронні інформаційні шевченкознавчі проєкти, що представлені у відкритому Інтернет-просторі.
Структура створеного ресурсу представлена системою розділів та підпорядкованих підрозділів. Під час формування колекції були визначені основні розділи «Шевченкіани», за якими відібрані документи атрибутувалися відповідно за їхнім змістом до розділів колекції. До основних розділів належать: «Твори», «Образотворча спадщина», «Джерела про життя і творчість», «Увічнення пам’яті», «Бібліографія» та «Інтернет-ресурси». Створена система розділів «Шевченкіани» комплексно розкриває багатогранний образ письменника, забезпечує ефективний пошук інформації та є надійним інструментом навігації в інформаційному масиві колекції. Отже, маючи у своєму складі як різні за типами і видами полімовні документи, так і додаткові джерела інформації, сформована електронна колекція має задовольнити попит широкого кола користувачів – спеціалістів, науковців, студентів, а також всіх небайдужих до історії і культури України та зокрема до теми шевченкознавства.
Створена та представлена для широкого загалу на базі електронної бібліотеки «Україніка» цифрова персональна колекція «Шевченкіана» сприятиме більш глибокому вивченню і популяризації творчої спадщини Тараса Шевченка та слугуватиме інформаційною базою для подальшого успішного розвитку шевченкознавства.

UDC 027.54(477-25)НБУВ:004.65UKRAINIKA]:930.25:821.161.2ShevchenkoT.H.
Iryna Danylchenko,
ORCID: 0000-0002-5778-4999,
Junior Research Associate,
Department of Information and Communication Technologies,
Institute of Information Technologies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: danylchenkoiv@nbuv.gov.ua

ORGANIZATION OF THE "SHEVCHENKIANA" PERSONAL COLLECTION IN E-LIBRARY "UKRAINIKA"
OF V. I. VERNADSKYI NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE

The peculiarities of the formation of full-text personal collection "Shevchenkiana" on the basis of the universal electronic library "Ukrainika" are revealed. The tasks, stages of creation, content and structure of the electronic collection were analyzed. The work of Taras Shevchenko has been updated.
Keywords: Taras Hryhorovych Shevchenko, electronic Shevchenkiana, personal electronic collection, electronic library "Ukrainika".