НОВІ ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ НАУКОВИХ УСТАНОВ НАН УКРАЇНИ У ФОНДАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМ. В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЗА 2020-2022 рр.

ЗаявникКосенко Олена Віталіївна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 2. Цифрові ресурси та сервіси наукової бібліотеки
Назва доповідіНОВІ ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ НАУКОВИХ УСТАНОВ НАН УКРАЇНИ У ФОНДАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМ. В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЗА 2020-2022 рр.
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 027.54(477-25)НБУВ:[025.7/.9:050:001.32]

Косенко Олена Віталіївна
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-7768-4733,
молодший науковий співробітник,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
м. Київ, Україна
e-mail: kosenko@nbuv.gov.ua

НОВІ ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ НАУКОВИХ УСТАНОВ НАН УКРАЇНИ У ФОНДАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМ. В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЗА 2020-2022 рр.

У публікації проаналізовані нові видання, засновниками чи співзасновниками яких є НАН України та її установи, які надходили до фонду Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського у 2020-2022 рр.: журнал «Політичні дослідження» та збірник наукових праць «Кібернетика та комп’ютерні технології». Розглянуто історію створення, мета та завдання видань.
Ключеві слова: НАН України та її наукові установи, нові надходження, журнал, збірник наукових праць, історія.

Одним з головних завдань Національної Академії наук України є видавнича діяльність, підготовка і випуск наукових періодичних видань, в яких відображаються новітні досягнення в академічних (фундаментальних і галузевих) науках. Змістом наукових видань є сама наука. Поряд з результатами наукових досліджень, які фіксуються в журналах та збірниках наукових праць Академії наук, також відображаються хід і методи проведення досліджень, обговорюються проблеми науково-технічного, соціального, економічного, духовного, екологічного прогресу.
Серед великої кількості джерел інформації належне місце займають наукові періодичні видання. Національну бібліотеку України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) можна вважати лідером серед інших бібліотек України, в якій зберігається одне з найбільших зібрань друкованої наукової періодики. Обов’язковим та важливим в поповненні фондів НБУВ становлять наукові періодичні видання наукових установ Національної академії наук України, які слугують засобом передачі наукової інформації в просторі й часі, забезпечують оперативне інформування наукових знань. Загалом ці видання є дієвим засобом розповсюдження наукових досягнень, надійним джерелом для плідної роботи вчених і спеціалістів усіх галузей і напрямів розвитку науки, освіти, виробництва. Новизна й актуальність, оперативність надходження до читача, спрямованість на відносно постійне коло споживачів – усі ці риси обумовлюють використання періодичних видань як джерела інформації. В Каталозі «Періодичні видання Національної академії наук України 2021», подано актуальну інформацію про 279 академічних періодичних виданнях,, засновниками чи співзасновниками яких є НАН України та її установи. Власне НАН України є співзасновником 116 журналів та збірників наукових праць, решту 163 журналів і збірників випускають установи НАН України.
Упродовж 2020-2022 рр. до фонду НБУВ надійшло п’ять нових наукових видань засновниками чи співзасновниками, яких є НАН України та її установи: журнали – «Політичні дослідження» (англ. «Political Studies») – Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2021 р. (Шифр Ж101923), «Фізика атмосфери та геокосмосу» (англ. «Physics of atmosphere and geospace») – Інститут іоносфери НАН України та МОН України, 2020 р. (Шифр Ж101916), «Часопис дослідження війн та революцій» (англ. «The journal of the study of wars and renplutions») – Інститут історії України НАН України, 2022 р. (Шифр Ж101942) та збірники наукових праць «Кібернетика та комп’ютерні технології» (англ. «Cybernetics and computer technologies») – Інститут кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України, 2020 р. (Шифр Ж74899), «Успіхи матеріалознавства» (англ. «Progress in Material Science») – Інститут проблем матеріалознавства ім.І. М. Францевича НАН України, 2020 р. (Шифр Ж74921). Видання мають різне тематичне спрямування, що відповідає основним напрямам роботи Академії, різні наклади (від півсотні примірників до півтисячі), різну періодичність (від щорічних до щомісячних), різний обсяг і мови видання. Всі ці видання відображенні в електронному каталозі (ЕК) НБУВ. В основному фонді бібліотеки більша частина цих видань зберігається в єдиному примірнику.
На деяких з них варто зупинитися. На сьогодні, вагоме значення мають видання політичного спрямування, які всебічно висвітлюють та сприяють розвитку вітчизняної політичної науки та її інтеграції у світовий науковий простір, а також містять широкий аспект інформації, що потребує ґрунтовного дослідження. Перший номер нового наукового видання (журналу) – «Політичні дослідження» (англ. «Political Studies») (Шифр Ж101923), світ побачив у квітні 2021 року. Засновник видання – Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. Головний редактор – Олег Рафальський, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, академік НАПН України, віцепрезидент НАН України, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. Виходить двічі на рік.
Українське суспільство переживає складний і суперечливий період своєї історії, відбуваються динамічні й, багато в чому − кардинальні зміни в політичній сфері нашого життя. У журналі «Політичні дослідження» оприлюдненні результати наукових досліджень вітчизняних та зарубіжних учених, які сприяють популяризації політичної науки та освіти, створенню простору якісної публічної комунікації науковців, обміну досвідом та поширенню інформації про події наукового характеру. Тематичне спрямування представлено широким колом політичних досліджень, пов’язаних з теорією та історією політичної науки, її теоретико-методологічних засад, зі соціальною та політичною філософією, психологією, соціологією. Окремі тематичні розділи присвячені проблемам політичної культури та ідеології, політична психологія, політичним проблемам міжнародних систем та глобального розвитку, основам національної безпеки держави, етнополітології та етнодержавознавство.
Аналізуючи нові надходження наукової періодики у фонді НБУВ в 2020-2022 рр., варто звернути увагу на видання з галузі знань математики та комп’ютерних технології. Одним із найдинамічніших напрямів розвитку науки і техніки сьогодні є створення комп’ютерних, зокрема інформаційних, технологій та методів і засобів, пов’язаних з розширенням їхніх застосувань. Завдяки інтенсивному розвитку методів оптимізації, математичного моделювання, розпізнавання образів, прогнозування та прийняття рішень з’являються нові можливості у розв’язанні складних задач. Саме на розробку і супровід таких тем, виникає потреба у появі нових наукових періодичних видань в цих напрямах науки.
Один з них – збірник наукових праць «Кібернетика та комп’ютерні технології» (англ. «Cybernetics and computer technologies») (Шифр Ж74899), який засновано у 2020 р. Це видання продовжує тематику збірників – «Теорія оптимальних рішень», «Комп’ютерна математика», «Комп’ютерні засоби, мережі та системи», що випускалися Інститутом кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України тривалий час (з 1967 р. по 2019 р.), як фахові видання. Періодичність видання – 4 рази на рік. Головний редактор – Іван Васильович Сергієнко, український вчений у галузі інформатики, обчислювальної математики, системного аналізу та математичного моделювання, доктор наук, професор, академік НАН України. Метою збірника наукових праць є інтегрування української науки у світову наукову спільноту. Головні завдання – інформування наукової спільноти та потенційних користувачів про останні досягнення науки у сфері кібернетики та про їхнє впровадження через комп'ютерні технології; ведення широкої наукової дискусії щодо нових отриманих результатів; залучення молодих вчених до міжнародного обміну науковими результатами та розширення наукових контактів. Збірник публікує статті, що містять оригінальні теоретичні та прикладні результати у сфері математичних методів керування та прийняття рішень, методів обчислювальної математики та математичного моделювання, інформаційних технологій та комп'ютерних систем і технологій.
Отож, наукові періодичні видання були і залишаються найбільш оперативним джерелом для забезпечення користувачів актуальною та новітньою інформацією. В подальшому запланована робота з рекаталогізації карткових каталогів і створення бібліографічних записів в ЕК, та створення «Електронного ретроспективного бібліографічного покажчика видань наукових установ Національної академії наук України» (робоча назва), в якому буде подано дані про назви видань, номери, примірники, анотації до видання тощо.
На жаль, зниження рівня видавничої діяльності наукових установ Національної академії наук України та тенденція зменшення нових надходжень до НБУВ мали місце у 2022 р. Це зумовлено зменшенням кількості передплатних видань, суттєвими обмеженнями купівлі нової літератури, припиненням багатьох книгообмінних зв’язків, призупинення видання наукових збірників та скороченням їхніх тиражів.


UDC 027.54(477-25)НБУВ:[025.7/.9:050:001.32]
Kosenko Olena,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-7768-4733,
Junior Researcher,
Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
E-mail: kosenko@nbuv.gov.ua

NEW PERIODICALS OF SCIENTIFIC INSTITUTIONS OF THE NAS OF UKRAINE IN THE FOUNDATIONS OF THE NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE IM. V. I. VERNADSKY
FOR 2020-2022.

The publication analyzes new editions, the founders or co-founders of which are the National Academy of Sciences of Ukraine and its institutions, which came to the fund of the V. I. Vernadsky National Library of Ukraine in 2020-2022: the journal "Political Studies" and the collection of scientific works "Cybernetics and Computer Technologies". The history of creation, purpose and tasks of publications are considered.
Keywords: National Academy of Sciences of Ukraine and its scientific institutions, new arrivals, journal, collection of scientific works, history.