Цифровий ресурс Одеської національної наукової бібліотеки «Старовинна гравюра» – національне надбання, доступне кожному

ЗаявникІжик Лариса Володимирівна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління
Назва доповідіЦифровий ресурс Одеської національної наукової бібліотеки «Старовинна гравюра» – національне надбання, доступне кожному
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.54(477.74-25)ОННБ:76(100)"15/18"(0.034.2)

Іжик Лариса Володимирівна,
головний бібліотекар,
відділ рідкісних видань та рукописів,
Одеська національна наукова бібліотека,
Одеса, Україна
e-mail: larisa.izhik@ukr.net

ЦИФРОВИЙ РЕСУРС ОДЕСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ «СТАРОВИННА ГРАВЮРА» – НАЦІОНАЛЬНЕ НАДБАННЯ, ДОСТУПНЕ КОЖНОМУ

Репрезентовано цифровий ресурс Одеської національної наукової бібліотеки «Старовинна гравюра – національне надбання України», який включає західноєвропейські гравюри XVI–XІX ст. з фонду книгозбірні. Доведено, що організація доступу до них, введення їх у науковий обіг, вивчення та оприлюднення — нагальне завдання бібліотеки.
Ключові слова: західноєвропейська гравюра XVI–XІX століть, цифрові ресурси, Одеська національна наукова бібліотека, культурне надбання України.

Унікальний та універсальний за змістом фонд ОННБ, що є невід’ємною складовою частиною загальнодержавного фонду України, налічує понад 5 млн документів, серед яких понад 200 тисяч рідкісних книжкових пам’яток, які становлять виняткову цінність з огляду історії, культури, науки України і світу.
Колекції книг, періодичних видань, рукописів, фотографій, гравюр та ін. у кожній бібліотеці є унікальною частиною культурної пам’яті людства. Організація доступу до них, введення їх у науковий обіг, їх вивчення та оприлюднення – нагальне завдання діяльності кожної бібліотеки. Шляхом досягнення цієї мети є оцифрування рідкісних рукописних та друкованих пам’яток, створення цифрових бібліотек. Таким чином ми захищаємо пам’ятки друку і писемності від зношуваності та негативного впливу навколишнього середовища (особливо ті, чий фізичний стан є незадовільним), а також надаємо можливість користуватися рідкісними та цінними документами, які викликають підвищений попит.
У 2018 р. з метою збереження та популяризації культурної спадщини фахівці бібліотеки під егідою Міністерства культури та інформаційної політики України, за сприяння Українського культурного фонду втілили грантовий проєкт з оцифрування старовинних гравюр XVI-XIX століть, що зберігаються у відділі рідкісних видань і рукописів ОННБ і мають світове значення. У рамках проєкту було оцифровано близько 100 гравюр, розроблено сучасний веб-ресурс «Старовинна гравюра – національне надбання України», підготовлено виставку, каталог якої був надрукований у видавництві «Мистецтво».
До складу колекції входять західноєвропейські гравюри у вигляді відбитків на окремих аркушах, виконані в різних гравірувальних техніках – різцевої гравюри, офорта, мецо-тинто, а також у техніці літографії. Важливою частиною зібрання є також оригінальні примірники з видами старої Одеси.
Походження колекції західноєвропейських гравюр досі не визначене. У 1883 році невідома особа пожертвувала Одеській міській публічній бібліотеці (тепер ОННБ) колекцію старовинних гравюр (177 аркушів). Ця цифра постійно згадувалась у звітах бібліотеки до 1898 року. Після цього інформація про наявність у бібліотеці гравюр уже не з’являлася. Однак гравюри і взагалі естампи продовжували надходити до бібліотеки, в основному за рахунок пожертвувань приватних осіб. Більшою мірою це стосувалось одеських гравюр і літографій.
У 1907 році в новому приміщенні бібліотеки було відкрито Зал імені графа М.М.Толстого, названий так на честь мецената і багаторічного попечителя графа Михайла Михайловича Толстого. Серед його дарунків була і колекція «ілюстрованих видань, гравюр, портретів та іншого», розміщена в особливому залі. Одним із призначень залу було «зберігання різного роду картин, видів, портретів, що головним чином мають відношення до історії Одеси». Таким чином, до 1917 року в Залі імені графа М.М. Толстого було зібрано велику колекцію одеських гравюр і літографій. У 1922 році на базі Залу імені графа М.М. Толстого було створено відділ рідкісних видань і рукописів. У червні 1923 з колекції вилучили «непрофільні експонати» (гравюри, літографії з видами старої Одеси, історичні предмети), що призначалися для музею старої Одеси, який був відкритий у 1927 році . У відділі рідкісних видань і рукописів залишилася невелика кількість одеських естампів XIX століття та колекція західноєвропейських гравюр.
Зібрання зарубіжної графіки представлене роботами видатних майстрів нідерландської (Г. Гольціус, Ф. Флоріс, С. А. Болсверт, династіей Саделерів), італійської (Д. Гізі, Д. Б. Кастільйоне, П. Теста, Каналетто), французької (Ж. Морен, Ж. Еделінк, Н. Піто, династіями Древе, Лармессен, Томассен, Одран), німецької (Г. Ф. Шмідт, Й-Е. Рідінгер, Й. М. Бернігерот та ін.) та інших національних шкіл.
Не всі аркуші, на жаль, дійшли до нас у задовільному стані: недбале поводження колишніх власників гравюр, час і неналежні умови зберігання наклали на них свій відбиток: у багатьох естампів обрізані поля, самі вони дубльовані на папір, на деяких – часткові втрати зображення. Все це ускладнювало атрибуцію відбитків.
Можливості веб-ресурсу дозволяють переглядати гравюри за національними школами, століттями, персоналіями. Подано біографічні довідки про всіх граверів. Опис кожної гравюри зроблено відповідно до прийнятих у науковому мистецтвознавстві правил: наведено назву, дату відбитку, прізвище автора оригіналу, вказано техніку виконання, розмір, стан гравюри, легенду, інв. № зберігання. Подано також короткі дані про осіб, причетних до відбитка (автор оригіналу, зображена особа, видавець, адресат присвяти). Надається список джерел, де згадується гравюра. Текст ресурсу – українською та англійською мовами. Він постійно поповнюється новими документами. Наразі він включає близько 150 одиниць.
«Старовинна гравюра» є першим серед подібних цифрових ресурсів в бібліотечних установах України.
Гравюра – це унікальна частина культурної пам’яті людства, оприлюднення зображень гравюр сприяє введенню в науковий обіг документів образотворчого мистецтва, репрезентації культурного надбання України світовому культурному співтовариству, входженню країни у світовий культурний простір. Веб-ресурс розширить можливості вільного доступу до вітчизняних та зарубіжних гравюр XVI-XIX століть шанувальникам мистецтва, історикам, мистецтвознавцям, працівникам музеїв, реставраторам, бібліотекарям з усього світу.
До ресурсів цифрової бібліотеки за весь період її існування звернулися користувачі з п’ятдесяти країн світу: у першу чергу з України, потім зі США, Польщі, Італії та інших країн.
Зростає і кількість користувачів, які відвідують цей цифровий проєкт – наразі 3461 користувач. Одним із показників є середній час перебування на ресурсі – він становить близько 3 хвилин. Найбільшу зацікавленість у користувачів викликають одеські гравюри XIX ст., потім – західноєвропейські XVII та XVI ст.

UDC 027.54(477.74-25)ONSL:76(100)"15/18"(0.034.2)
Larysa Izhyk,
Chief Librarian,
Department of Rare Books and Manuscripts,
Odesa National Scientific Library,
Odesa, Ukraine
e-mail: larisa.izhik@ukr.net

DIGITAL RESOURCE “THE OLD ENGRAVING” –
NATIONAL TREASURE AVAILABLE TO EVERYONE

The digital resource of Odesa National Scientific Library “The Old Engraving – National Treasure of Ukraine”, which includes Western European engravings of the XVI-XIX centuries, is presented. It is proved, that the organization of access to it, and its introduction into scientific circulation, study, and publication is an urgent task for the library.
Keywords: Western European engraving of the XVI-XIX centuries, digital resources, Odesa National Scientific Library, Cultural Treasure of Ukraine.