БІБЛІОТЕЧНІ СТРАТЕГІЇ: НОВІ ЗАВДАННЯ ТА МОЖЛИВОСТІ

ЗаявникСолоіденко Галина Іванівна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління
Назва доповідіБІБЛІОТЕЧНІ СТРАТЕГІЇ: НОВІ ЗАВДАННЯ ТА МОЖЛИВОСТІ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК

Солоіденко Галина Іванівна,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1326-0034,
кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця,
провідна наукова співробітнця відділу науково-методичної роботи,
Інститут бібліотекознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: soloidenko@ukr.net

БІБЛІОТЕЧНІ СТРАТЕГІЇ: НОВІ ЗАВДАННЯ ТА МОЖЛИВОСТІ

Розглянуто питання щодо методики розроблення та впровадження стратегій розвитку бібліотек. Доведено, що сьогодні стратегія є незамінним інструментом управління бібліотечною діяльністю в умовах постійних і радикальних зовнішніх змін, викликаних цифровізацією. Акцентується увага на головному завданні стратегії – модернізації і забезпеченні інноваційного розвитку бібліотек.

Ключові слова: стратегія розвитку бібліотеки, стратегічне управління, бібліотечно-інформаційна діяльність, цифровізація, інноваційний розвиток.

У 2016 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Стратегію розвитку бібліотечної справи на період до 2025 р. «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», реалізація якої передбачає інтенсивний розвиток української бібліотечно-інформаційної галузі відповідно до сучасних міжнародних стандартів. Однак, до цього часу її реалізацію не було розпочато. Бібліотекарі так і не побачили обіцяного Міністерством культури та інформаційної політики України «Плану заходів до Стратегії розвитку бібліотечної справи…» також відсутні будь-які інші документи, що можуть свідчити про виконання хоча б певних її напрямів або завдань. Як зазначено у даному документі: «Стратегії розвитку окремих бібліотечних мереж та бібліотек мають розроблятися відповідно до цієї Стратегії», що й було виконано мережами, регіональними бібліотечними осередками Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» (УБА) та різними бібліотеками.
Зниження показників бібліотечної діяльності, проблеми з комплектуванням, серйозні виклики, пов’язані зі зберіганням фондів, довідково-пошуковим апаратом, та інші, в основному пов’язані саме з інформатизацією та цифровізацією. Тому стратегії стали незамінним інструментом управління бібліотечною діяльністю в умовах постійних і радикальних зовнішніх змін, у засобах виробництва, збереження і поширення інформації та знань. Стратегія є також обов’язковим документом у ході виконання бібліотеками різних програм та проектів, у діяльності аспірантури та докторантури наукових установ, при оцінюванні ефективності роботи бібліотек кваліфікаційними комісіями.
Упродовж останніх десятиліть національними та науковими бібліотеками були підготовлені концепції, програми, стратегії розвитку як окремих бібліотек, так і бібліотечних мереж, надруковано низку статей, проведено конференції, семінари та наукові дослідження з цього напряму діяльності. Зокрема, у статті О. Бруй «Стратегія розвитку як основа управління бібліотекою» представлено досвід розроблення, а також перші кроки з упровадження стратегії розвитку Науково-технічної бібліотеки Київського політехнічного інституту ім. І. Сікорського на 2017–2020 рр. Розвиток наукової думки крізь призму аналізу праць авторитетних учених світового рівня розглянуто у статті О. Сербіна та М. Ситницького «Оцінювання стратегії розвитку наукової бібліотеки дослідницького університету в контексті практичної реалізації та окреслення подальших перспектив». Г. Салата, досліджуючи це питання у статті «Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні», наголосила, що бібліотечна сфера України потребує модернізації як науки, так і практики бібліотечної справи, кадрових ресурсів та фахової освіти.
У 2020 р. відбулася II Міжнародна конференція «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до впровадження», яку організувала Науково-технічна бібліотека імені І. Денисенка НТУУ «Київський політехнічний інститут імені І. Сікорського» і УБА. Згодом бібліотека оприлюднила свою вже другу Стратегію на 2021–2025 рр., структура якої у цілому відповідає вимогам до такого виду документів.
Починаючи з 2017 р., з’явилася низка стратегій бібліотек закладів вищої освіти, концепції розвитку національних та державних публічних бібліотек. У 2022 р. представили свої стратегії НБУВ та ЛННБ України ім. В. Стефаника, а також окремі невеликі бібліотеки наукових установ, зокрема, бібліотека Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України.
Підготовка стратегії бібліотеки – це важливий документ, який дає відповіді на найважливіші питання на перспективу. Це, передусім, визначення в якому напрямі буде розвиватиметься бібліотека та яке місце вона посяде в інфраструктурі своєї галузі чи в регіоні. Це аж ніяк не складання плану діяльності, а ухвалення рішень, які передбачають аналіз ресурсів, формування спільних цілей, варіантів можливої їх реалізації, але не враховуючи обмежень, що виникають на етапі виконання. Визначення стратегії принципово залежить від аналізування конкретної ситуації, в якій знаходиться бібліотека. Зокрема, це стосується того, як керівництво сприймає інновації, які сильні сторони свого потенціалу збирається задіяти та які традиції існують в області стратегічних рішень.
Аналіз літератури з питань стратегічного управління свідчить, що конкретного визначення терміну «стратегия» не існує, так як і розуміння авторами стратегії є неоднозначними. За визначенням зарубіжних фахівців термін стратегія (strategy) визначається як план дій в умовах невизначеності. Іншими словами це набір правил, згідно з якими дії повинні залежати від обставин, включаючи природні події та дії інших людей. Проте, більшість науковців погоджуються з визначенням стратегії як детального всебічного комплексного плану, спрямованого на здійснення місії і досягнення довгострокових цілей та завдань організації, який показує загальний напрямок розвитку організації та демонструє її найважливіші позиції в навколишньому середовищі. Існує й короткий варіант цього визначення, згідно з яким стратегія організації розглядається як складна система дій, що використовується для досягнення довготермінових цілей і успішного функціонування організації.
Стратегії поділяються на базові та функціональні. Базова стратегія повинна містити визначення місії, мети, завдання і функції бібліотек, а також шляхи, методи і засоби досягнення поставлених цілей. Функціональні стратегії включають комплекс заходів і програми для окремих функціональних сфер або підрозділів бібліотеки.
У ході підготовки стратегії особливого значення набуває застосування методології стратегічного менеджменту, яка значною мірою спирається на неформальні підходи, широке обговорення, створення експертних груп, досягнення консенсусу, що дозволяє бібліотекам впоратися з серйозними проблемами, зорієнтуватися в потоці змін, роблячи ставку на адаптацію і навчання.
Головне завдання стратегії – модернізація і забезпечення інноваційного розвитку бібліотек. Під модернізацією автори розуміють якісне покращення форм, методів і результатів діяльності бібліотек, а також удосконалення засобів управління бібліотечною системою. Наголошується, що важливим стратегічним статусом є насамперед людські ресурси, які мають вирішальний вплив на реалізацію прийнятої стратегії. Це передбачає, з одного боку, розширення спектру професій, необхідних для забезпечення життєдіяльності бібліотеки в умовах цифровізції, з іншого – пріоритетний розвиток загальнокультурної, творчої, комунікативної складових бібліотечної професії.
Єдиної моделі інноваційної стратегії не існує, тому зміст стратегічного управління інноваційними процесами є унікальним, а його форми і методи не можуть застосовуватися для всіх без винятку бібліотек. Стратегія – це не догма, й не стандарт, а гнучкий управлінський засіб, який дає можливість керівнику дивитися значно далі своїх повсякденних справ. Правильно розроблена стратегія дає чіткі відповіді на три принципово важливі питання: «хто ми такі?», «чого ми прагнемо?», «як досягнемо поставленої мети?».

УДК
Halyna Soloidenko,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1326-0034
Candidate of Historical Sciences,
Senior Researcher Associate,
Leading Researcher Associate,
Department Of Scientific And Methodical Affairs,
V. I. Vernadski National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: soloidenko@ukr.net

LIBRARY STRATEGIES: NEW TASKS AND OPPORTUNITIES
Issues related to the methodology of development and implementation of library strategies were considered. It has been proven that today the strategy is an indispensable tool for managing library activities in an environment of constant and radical external changes caused by digitization. Attention is focused on the main task of the strategy - modernization and ensuring innovative development of libraries.
Keywords: library strategy, strategic management, information and library industry, digitization, innovative development.
.