Журнал «Перець» як джерело з історії бібліотечної справи України

ЗаявникКарнаух Ірина Анатоліївна (Україна)
КонференціяМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 10. Преса в контексті бібліотекознавчих, бібліографознавчих і джерелознавчих досліджень
Назва доповідіЖурнал «Перець» як джерело з історії бібліотечної справи України
Інформація про співдоповідачів
ПрезентаціяЗавантажити презентацію
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 02:050(477)Перець]:001.89"2020/2021":027.021(477.54-25)

Карнаух Ірина Анатоліївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-8501-1312,
головний бібліотекар,
відділ науково-методичної роботи,
Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка,
Харків, Україна
orishka7@gmail.com

ЖУРНАЛ «ПЕРЕЦЬ» ЯК ДЖЕРЕЛО З ІСТОРІЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ УКРАЇНИ

Наведено результати дослідження «Бібліотечна тематика на сторінках українського журналу “Перець”», реалізованого в рамках навчально-інноваційного проєкту Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка «Школа бібліотечного журналіста».
Ключові слова: журнал «Перець», сатиричні журнали, сатирична періодика, історія бібліотечної справи України.

Серед унікальних колекцій багатомільйонного фонду Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка почесне місце займають періодичні видання універсальної тематики. Однією з останніх джерелознавчих наукових розвідок воєнного часу за фондами книгозбірні стало дослідження «Бібліотечна тематика на сторінках українського журналу “Перець”», проведене в рамках навчально-інноваційного проєкту «Школа бібліотечного журналіста». У результаті роботи наприкінці 2022 року було підготовлено електронний варіант однойменної публіцистичної монографії (Карнаух І. А. URL: https://archive.org/details/27.02).

Об’єктом дослідження обрано бібліотечну тему на шпальтах українського сатирично-гумористичного журналу «Перець». Предмет вивчення ― публікації часопису протягом радянського періоду, частково 1920–1930-х і 1941–1991 рр.; часів незалежної України до 2019 р. включно. Методи дослідження базувалися на принципах історизму, об’єктивності та соціального підходу й реалізовувалися за допомогою таких методологічних інструментів: історико-критичного, історико-порівняльного, історико-психологічного, історико-системного, проблемно-хронологічного та статистичного методів, контент-аналізу тощо.

У процесі дослідницької діяльності розглянуто історіографію теми; джерельну базу дослідження; історію створення та етапи розвитку видання; виявлено, систематизовано та проаналізовано інформаційно-ілюстративний масив з відповідної тематики майже за сто років.

Публікації журналу «Перець» ― багатопланова документальна джерельна база з вивчення різних сфер життя українського суспільства. Сатирична преса, як своєрідний лакмусовий папірець, відображає актуальні, болючі питання, найвиразніші тенденції суспільного розвитку. Висміюючи негативні явища, на сторінках «Перцю» фіксувалася епоха без прикрас: історію писали звичайні громадяни в скаргах, листах; митці зображували її в карикатурах, шаржах, коміксах, графічних зображеннях, фотоколажах; автори ― у текстах, позбавлених особливостей радянської тоталітарної «дерев’яної» мови, ― у фейлетонах, усмішках, анекдотах, гуморесках, небувальщинах тощо.
На підставі вивчення текстового та ілюстративного матеріалу з’ясовано, що лідерами за кількістю публікацій були проблемні питання функціонування бібліотек: матеріально-технічне і кадрове забезпечення, формування та збереження фондів, криза нечитання. Радянський тоталітарний режим, використовуючи бібліотеки як ідеологічний інструмент, сприяв розвитку бібліотечної сфери, піклувався про популяризацію читання, залучав громадськість за допомогою ЗМІ до обговорення нагальних проблем. Публікуючи сатирично-гумористичні матеріали бібліотечної тематики в умовах тотальної цензури, журналісти не наважувалися критикувати офіційну політику радянської держави, комуністичного партійного керівництва.
Матеріали часопису друкувалися з дозволу партійно-державного апарату, стосувалися окремих епізодів негативних явищ радянської корупції, бюрократизму, які заважали розвитку бібліотек. Але з урахуванням загальної картини медіапростору СРСР, коли в усіх періодичних виданнях бібліотечна справа висвітлювалася лише з точки зору ідеологічно-пропагандистської роботи, зі шпальт журналу «Перець» можна дізнатися про повсякденне життя бібліотек радянської України, конкретні події, факти, окремих персонажів. Особливо цікавою є інформація про ставлення населення до діяльності бібліотеки, професії бібліотекаря в різні періоди; про формування культури читання української книги. У найдраматичніший період русифікації української культури колектив талановитих журналістів, письменників, карикатуристів часопису долали «мовну блокаду» російського великодержавного шовінізму.
Складні процеси становлення незалежної держави України, перебудова сфер суспільного життя, зокрема культурної галузі, вплинули на скорочення бібліотечної мережі, зменшення забезпечення бібліотечних фондів, падіння престижу бібліотек і бібліотечної професії. Водночас формувався підвищений інтерес до українськомовних друкованих видань, яких катастрофічно не вистачало, про що неодноразово писали журналісти «Перцю». На жаль, саме в цей період можна констатувати найменшу кількість публікацій бібліотечної тематики на сторінках часопису за весь час його існування. Тенденція до надмірної політизації журналу, який завжди був дзеркалом суспільних настроїв, продовжилася.

Нині, через сто один рік від початку виходу першого номера журналу, під час повномасштабного вторгнення російських військ в Україну творчий колектив у цифровому форматі продовжує нищівним сміхом долати ворога, піднімати бойовий дух українців задля Перемоги. Саме завдяки відданим своїй справі відомим майстрам пензля і пера часопис понад століття залишається феноменальним соціальним явищем української сміхової культури, справжнім народним журналом волелюбних українців, унікальним історичним джерелом для дослідників.

UDC 02:050(477)Перець]:001.89"2020/2021":027.021(477.54-25)

Iryna Karnaukh,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-8501-1312,
Chief Librarian,
Department of Scientific and Methodological Work
Kharkiv Korolenko State Scientific Library
Kharkiv, Ukraine
orishka7@gmail.com

THE MAGAZINE «PERETS» AS A SOURCE OF THE HISTORY OF LIBRARIANSHIP IN UKRAINE

The results of the study «Library themes on the pages of the Ukrainian magazine "Perets"», implemented within the framework of the educational and innovative project of the Kharkiv Korolenko State Scientific Library «School of library journalist» were considered.
Keywords: «Perets» («The Pepper»), satirical magazines, satirical periodicals, history of librarianship in Ukraine