Літературні альманахи і збірники кінця ХІХ – початку ХХ ст. як джерело бібліографії творів Лесі Українки

ЗаявникЛиханова Ірина Геннадіївна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідСекція 7. Українська біографіка в контексті наукових і культурних зв’язків країн і народів Центрально-Східної Європи
Назва доповідіЛітературні альманахи і збірники кінця ХІХ – початку ХХ ст. як джерело бібліографії творів Лесі Українки
Інформація про співдоповідачівДзюбич Світлана Андрівна, молодша наукова співробітниця відділу національної бібліографії НБУВ
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 116:821.161.2 Леся Українка

Лиханова Ірина Геннадіївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-8060-8291,
кандидатка історичний наук,
наукова співробітниця,
відділ національної бібліографії,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Київ, Україна
e-mail: likhanovab@ukr.net
Дзюбич Світлана Андріївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-2524-6843,
молодша наукова співробітниця,
відділ національної бібліографії
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: lana7422@ukr.net

ЛІТЕРАТУРНІ АЛЬМАНАХИ І ЗБІРНИКИ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. ЯК ДЖЕРЕЛО БІБЛІОГРАФІЇ ТВОРІВ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Проаналізовано літературні альманахи й збірники ХІХ – початку ХХ ст., які містять дані для укладання бібліографічних видань щодо інформації про життя й творчість Лесі Українки, а їх вивчення дає можливість уточнювати та доповнювати бібліографію творів Лесі Українки.
Ключові слова: Леся Українка, творча спадщина, лесезнавство, альманахи, літературні збірники, бібліографічні посібники, ювілей.

З 2019 р. колектив відділу національної бібліографії Національної бібліотеки імені В. І. Вернадського (НБУВ) працює над науково-бібліографічним проєктом «Леся Українка. Твори. Переклади. Література про життя і творчість», що був започаткований у зв’язку з ухваленням Верховною Радою України Постанови від 8 лютого 2018 р. № 2286-VIII «Про відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки».
До ювілею письменниці в 2021 р. відділ національної бібліографії підготував перший том науково-бібліографічного дослідження «Твори Лесі Українки (1884–2021)». Джерелами для підготовки покажчика стали, перш за все, фонди НБУВ, провідних бібліотек України та зарубіжжя, електронні бібліографічно-інформаційні ресурси. Зокрема важливим джерелом були літературні альманахи й збірники, на шпальтах яких публікувалися твори Лесі Українки. Видання, наявні у фондах НБУВ, опрацьовано de visu.
Нині, на жаль, не укладено повної бібліографії українських літературних альманахів і збірників, які видавалися в сучасних кордонах України протягом ХІХ – ХХ ст., бо, скажімо, у 1956 р. в Москві видано покажчик М. Смирнова-Сокольського «Російські літературні альманахи та збірники XVIII–XIX ст.», який став помітним явищем у дослідженні альманахової літератури. У 1965 р. перевидано повну версію згаданого покажчика, у якому подано основні бібліографічні відомості про окремі збірники з повним переліком уміщених там матеріалів, переліком авторів, твори яких опубліковано в поданих альманахах чи збірниках.
У 1957–1960 рр. Всесоюзна книжкова палата опублікувала чотири томи бібліографічного покажчика «Літературно-художні альманахи і збірники» (уклад. О. Д. Голубєва, М. П. Рогожин), який містить дані про альманахи й збірники російською мовою за період з 1900 по 1937 рр., та описано їх зміст. До першого тому включено «Иллюстрированный сборник Киевского литературно-артистического общества» (Киев 1900), у якому вперше було надруковано статтю Лесі Українки «Два направления в новейшей итальянской литературе (Ада Негри и Д’Аннунцио)». Це була публікація реферату, з яким Леся Українка виступала на засіданні Київського літературно-артистичного товариства в кінці вересня 1899 р. У доповненому варіанті стаття була згодом надрукована на сторінках журналу «Жизнь». Покажчик містить також працю М. А. Богомолова «Материалы к библиографии русских литературно-художественных альманахов и сборников, 1900–1937».
Покажчик видатного українського бібліографа й письменника Івана Захаровича Бойка (1908–1970) «Українські літературні альманахи і збірники ХІХ – початку ХХ ст.», виданий «Науковою думкою» в Києві в 1967 році й досі залишається актуальним для бібліографів і дослідників альманахової традиції в Україні. Він став першою спробою зібрати в повному обсязі всі українські альманахи й збірники, що відіграли значну роль в розвитку української літератури XIX – початку XX ст. Варто зазначити, що в ньому виявлені видання, відсутні у фондах НБУВ, у яких друкувалися твори Лесі Українки: «Буковинський альманах на рік 1891» (Чернівці, 1890); «Розвага. Український декламатор. Артистичний збірник поезій, оповідань в прозі» (Київ, 1905); «Осінь-зима. Третій-четвертий збірник «Хлібороба» (Харків, 1916). На шпальтах «Буковинського альманаху» й «Хлібороба» вперше було опубліковано вірші Лесі Українки, які пізніше увійшли до першої збірки поетеси «На крилах пісень» (Львів, 1893); у «Буковинському альманаху» – «У сні (Rondeau)» із циклу «Сім струн»; у збірнику «Хлібороб» – «Скрізь плач, і стогін і ридання». До українського декламатора «Розвага» увійшли вірші зі збірок «На крилах пісень», «Думи і мрії» (Львів, 1899) та «Відгуки» (Чернівці, 1902), а саме: «На столітній ювілей української літератури», «Досвітні огні», «Contra spem spero», «Де поділися ви, голоснії слова», «Перемога», «Грай, моя пісне», «Слово, чому ти не твердая криця...», «До товариша», «Розбита чарка», поема «Роберт Брюс, король шотландський».
У 1972 р. до 100-річчя від дня народження письменниці було видано ґрунтовний покажчик «Леся Українка: бібліографічний покажчик, 1884–1970». Він містить, зокрема, розділ «Публікації творів Лесі Українки», де подається інформація про твори Лесі Українки, опубліковані в літературних альманахах і збірниках. Наприклад, у 1887 р. був виданий коштом і заходом Н. Кобринської і О. Пчілки «Жіночий альманах», де були опубліковані поезії Лесі Українки «На зеленому горбочку» (1885), «Літо краснеє минуло…» (1884), що ввійшли до циклу віршів «В дитячому крузі» першої збірки письменниці «На крилах пісень» (1883).
Одне з останніх бібліографічних видань, присвячених альманахам і збірникам аналізованого періоду, є видання «Український раритет», що вийшло друком у 2011 р., у якому описано понад 200 періодичних, продовжуваних видань і неперіодичних збірників ХІХ–ХХ ст. (1846–1986).
Останнім часом опубліковано значну кількість праць, у яких дослідники висвітлюють питання становлення й розвитку альманахової літератури. Зважаючи на відсутність повної бібліографії українських альманахів і збірників, вивчення таких праць дає можливість уточнювати та доповнювати бібліографію творів Лесі Українки.
Літературні альманахи й збірники стали не лише місцем вдалого дебюту видатної української письменниці Лесі Українки, але й сприяли популяризації її творчості по різні сторони кордонів Російської імперії

UDC 116:821.161.2
Iryna Lykhanova,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-8060-8291,
Candidate of Historical Sciences,
Research Associate,
Department of National Bibliography,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: likhanovab@ukr.net
Svitlana Dzubych,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-2524-6843,
Junior Research Associate,
Department of National Bibliography,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: lana7422@ukr.net

LESYA UKRAINKA IN THE UKRAINIAN BIBLIOGRAPHY OF THE TWENTIETH CENTURY THROUGH THE PRISM
OF CONTEMPORARY LESYA STUDIES
Literary almanacs and collections of the 19th – early 20th centuries, which contain data for compiling bibliographic publications on information about the life and work of Lesya Ukrainka; their study provides an opportunity to clarify and supplement the bibliography of Lesya Ukrainka's works.
Keywords: Lesya Ukrainka, Lesya studied, bibliographies, almanacs, literary collections, anniversaries of Lesya.