Українське питання на сторінках французьких видань: контент-аналітичне дослідження

ЗаявникДейнека Ярослав Анатолійович (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідКруглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід
Назва доповідіУкраїнське питання на сторінках французьких видань: контент-аналітичне дослідження
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 070.431.5(045)

Дейнека Ярослав Анатолійович,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-4073-7106,
молодший науковий співробітник,
відділ формування інформаційних ресурсів,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: clava-1995@ukr.net

УКРАЇНСЬКЕ ПИТАННЯ НА СТОРІНКАХ ФРАНЦУЗЬКИХ ВИДАНЬ: КОНТЕНТ-АНАЛІТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Розкрито результати контент-аналітичного дослідження матеріалів французької преси на прикладі впливової газети «Le Monde» щодо висвітлення української проблематики, як джерела формування інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси», продукованого Фондом Президентів України Національної бібліотеки України імені
В. І. Вернадського. Визначена тематика та тональність публікацій в якісно-кількісних характеристиках.
Ключові слова: «Україна у відгуках зарубіжної преси», образ України, «Le Monde», французькі ЗМІ, російсько-українська війна, реакція світової спільноти.

Сучасні реалії покладають саме на ЗМІ роль основного рупора та головного інструменту, що впливає на громадську думку. В період повномасштабного вторгнення росії в Україну позитивний образ Української держави та її громадян у масовій суспільній свідомості потрібний передусім для всебічної підтримки у протистоянні загарбницьким прагненням агресора. Французькі масмедіа, зокрема щоденна газета "Le Monde", були обраними об'єктом статті не випадково. Франція, як одна з найвпливовіших країн Європи, поступово змінюючи свою риторику щодо збереження обличчя російського диктатора, продемонструвала свою військову та економічну підтримку опору України, а інформаційна присутність України на шпальтах «Le Monde» відрізняється повнотою інформації та високим рівнем професіоналізму. Наразі оперативні та якісні матеріали «Le Monde» є джерелом формування інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси» та однойменної спеціалізованої бази даних, продукованих Фондом Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, з метою висвітлення реакції міжнародної спільноти на російсько-українську війну, викладену на шпальтах впливових світових медіа.

При проведенні контент-аналітичного дослідження було проаналізовано 181 випуск онлайн-версії французької газети «Le Monde» за перше півріччя 2023 р. Для дослідження були використані інформаційні матеріали про Україну, опубліковані на шпальтах «Le Monde», протягом означеного періоду. За допомогою контент-аналізу було зроблено вибірковий огляд публікацій газети в рамках проблеми, яка нас цікавить, зокрема у ході аналізу було відібрано та проаналізовано 155 публікацій. На основі отриманих даних було з’ясовано відсотковий обсяг публікацій про Україну та їх змістовно-тематичні особливості. Виходячи з тематики, визначалась тональність інформаційних матеріалів – позитивна, нейтральна, або негативна.

На основі проведеного контент-аналізу стало відомо, що протягом оглядового періоду журналісти «Le Monde» приділяли значної уваги нашій державі, зокрема 55,6% своїх матеріалів вони присвятили аналізу даної проблематики. Французькі журналісти, експерти та аналітики регулярно публікують інформацію щодо ситуації на лінії фронту в Україні та часто розмірковують про глобальні питання світової безпеки й виклики та загрози, які можуть постати перед Францією. Тематика матеріалів, які підлягали контент-аналізу, переважно стосувалася зовнішньополітичного аспекту Української держави (74 % від загальної кількості публікацій), висвітлюючи такі питання, як збройна допомога Україні (14 %), засудження та розслідування воєнних злочинів рф (12 %), фінансова та економічна допомога Україні (10 %), закордонні візити українських державних та громадських діячів (8 %), санкції проти росії (7 %), вплив російського вторгнення в Україну на світову політику та економіку (6 %), дані зарубіжних розвідок та аналітичних інститутів (5 %), мирні пропозиції та переговорний процес (5 %), російська пропаганда та дезінформація за кордоном (4 %), терористичні акти та хакерські атаки росії (3 %) тощо.

Серед внутрішньополітичної проблематики (26 % від загальної кількості статей), яка висвітлювалася на шпальтах «Le Monde» слід назвати: візити іноземних високопосадовців до України (23 %), діяльність української влади (16 %), військові дії ЗСУ, ТРО, партизанів (14 %), портрети українського спротиву (10 %), соціально-культурне життя українського суспільства (9 %), дії російських загарбників та колаборантів (7 %), плани повоєнного відновлення України (6 %), ядерний терор росії (4 %) та ін.

Стосовно модальності інформаційних повідомлень констатовано, що вони здебільшого мають нейтральний зміст (59 %). Позитивний контекст матеріалів «Le Monde» склав 38 %, що свідчить про позицію французьких журналістів, які висвітлюють ті чи інші резонансні події через призму національних інтересів України в ході російсько-української війни. Незначний відсоток негативних публікацій (3 %) здебільшого стосувався критичної позиції окремих аналітиків щодо відмови України від мирного врегулювання, як вони називають «конфлікту», шляхом поступок російському агресору.

Таким чином, контент-аналітичне дослідження матеріалів французького видання «Le Monde» підкреслює, що в світлі останніх подій, пов'язаних із боротьбою українського народу з російським агресором, можна помітити те, що політичний дискурс французької преси тяжіє до жорсткої політики щодо рф та всебічної підтримки України в боротьбі з неспровокованою агресією, також прослідковується визначення ролі Франції у досягненні мирного врегулювання російсько-української війни. Проведення контент-аналітичного дослідження зарубіжних ЗМІ та їх ґрунтовний аналіз на шпальтах аналітичних та інформаційних проєктів, зокрема інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси», сприяють поінформованості громадськості щодо реакції світової спільноти на актуальні подій в нашій країні і цим зумовлюють свою значущість та затребуваність.

UDC 070.431.5(045)

Yaroslav Deineka,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-4073-7106,
Junior Research,
Department of formation of information resources,
Fund of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: clava-1995@ukr.net

THE UKRAINIAN ISSUE ON THE PAGES OF FRENCH PUBLICATIONS:
A CONTENT-ANALYTIC STUDY

The results of a content-analytical study of the materials of the French press on the example of the influential newspaper «Le Monde» regarding the coverage of Ukrainian issues, as a source of information and bibliographic bulletin «Ukraine in the reviews of the foreign press», produced by the Foundation of Presidents of Ukraine of the V. I. Vernadsky National Library of Ukraine, are revealed. The topic and tonality of the publications are defined in qualitative and quantitative characteristics.

Keywords: «Ukraine in the reviews of the foreign press», the image of Ukraine, «Le Monde», French mass media, the russian-ukrainian war, the reaction of the world community.