ЛИСТУВАННЯ БІОХІМІКА ДАВИДА ФЕРДМАНА З ІНОЗЕМНИМИ ВЧЕНИМИ (ДО 120-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)
Заявник | Кучеренко Ігор Вікторович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Секція 8. Архіви і наука: потенціал, інновації, професійні компетенції |
Назва доповіді | ЛИСТУВАННЯ БІОХІМІКА ДАВИДА ФЕРДМАНА З ІНОЗЕМНИМИ ВЧЕНИМИ (ДО 120-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ) |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 930.253 (Д. Фердман)
Кучеренко Ігор Вікторович,
ORCID https://orcid.org/0009-0005-7525-7884,
провідний редактор відділу археографії,
Інститут архівознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: kucerenkoigor333@gmail.com
ЛИСТУВАННЯ БІОХІМІКА ДАВИДА ФЕРДМАНА
З ІНОЗЕМНИМИ ВЧЕНИМИ
(ДО 120-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)
Проаналізовано листування біохіміка члена-кореспондента АН УРСР Д. Фердмана, що відклалося в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, як інформаційний ресурс з наукової біографії та діяльності вченого.
Ключові слова: Д. Фердман, листування, особовий архівний фонд, Інститут архівознавства.
У 2023 р. виповнилося 120 років від дня народження відомого біохіміка, професора (1933), доктора біологічних наук (1936), члена-кореспондента АН УРСР (1939) Давида Лазаровича Фердмана (07.01.1903 – 11.01.1970). Випускник Харківського інституту народної освіти (1925). Учений працював в Українському біохімічному інституті (1925–1932), Харківському медичному інституті (1933–1943), завідував відділом біохімії м’язів Інституту біохімії АН УРСР (1944–1970) і кафедрою біохімії Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка (1954–1960). Автор понад 150 наукових праць, присвячених проблемам біохімічних процесів у м’язах живих організмів.
В Інституті архівознавства НБУВ сформовано особовий фонд Д. Фердмана (ф. № 3), в якому відклалися наукові праці вченого, зокрема, монографії, доповіді та тези доповідей, лекції, авторське свідоцтво на винахід способу лікування прогресуючої дистрофії м’язів, а також документи біографічного характеру, про його діяльність, участь у наукових конференціях, симпозіумах, нарадах, фотодокументи і листування науковця.
Важливим джерелом дослідження міжнародної діяльності Д. Фердмана є листування українського біохіміка з іноземними вченими.
Зокрема, у фонді зберігається: лист від доктора Еміля Варги – співробітника Інституту фізіології Університету Дебрецена (Угорщина) до Д. Фердмана від 27 квітня 1953 р. У листі угорський учений виявив глибокий інтерес до лікування м’язової дистрофії препаратом АТФ, який був розроблений під керівництвом Д. Фердмана, і просить надіслати результати досліджень.
Міститься лист від почесного професора хімії імені Юджена Хіггінса, Прінстонського університету (США) Джона Туркевича до Д. Фердмана від 3 липня 1962 р. У листі Д. Туркевич висловлює велику повагу Д. Фердману і просить його надіслати додаткову інформацію до своєї біографії для публікації в біографічному словнику «Радянська хімія». Автор листа звертає увагу на те, що ці дані сприятимуть ширшому ознайомленню наукового співтовариства зі здобутками вченого.
Лист від доктора Джоаннеса Хоєка – співробітника біохімічної лабораторії Інституту Янсена, Університету Амстердама (Нідерланди), надійшов Д. Фердману 17 червня 1968 р. із проханням вислати статтю «Глютамін та його роль в азотистому обміні організму», автором якої був український учений.
Лист до Д. Фердмана від Вільяма Качадоріана – співробітника кафедри фізичного виховання Університету Толедо (США, штат Огайо), із проханням надіслати передрук статті «Ферментативна активність у обробленій детерментами сарколемі скелетних м’язів» було відправлено 17 лютого 1971 р. У листі американський учений висловив бажання налагодити співпрацю з київським біохіміком.
29 жовтня 1969 р. до Д. Фердмана надійшов лист від доктора медичних наук, професора кафедри біохімії медичної школи Катакасу при Університеті Кюсю (Фукуюма, Японія) Норіо Шімазоно. У листі японський учений наголосив, що Д. Фердман є одним із 20 видатних науковців світу, якого запрошують взяти участь у Міжнародному симпозіумі з вітаміну «Є».
З листів-відповідей до закордонних учених видно, що Д. Фердман відгукувався на їх прохання, зокрема надсилав результати своїх досліджень і праці.
Отже, листування біохіміка Д. Фердмана, що відклалося в його особовому фонді в ІА НБУВ, містить відомості про наукову співпрацю вченого з іноземними колегами. В епістолярних документах Давид Фердман постає як авторитетний у світовому науковому співтоваристві вчений, здобутки якого у сфері біохімії м’язів живих організмів та інші результати досліджень було визнано на світовому рівні. Листування з Д. Фердманом вели поважні вчені з провідних наукових установ світу. І в ювілейний рік для Д. Фердмана є слушна нагода згадати про його видатні наукові досягнення.
UDC 930.253 (D. Ferdman)
Kucherenko Ihor,
ORCID https://orcid.org/0009-0005-7525-7884,
Leading editor of the Department of Archaeography,
Institute of Archival Studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: kucerenkoigor333@gmail.com
CORRESPONDENCE OF BIOCHEMIST DAVID FERDMAN
WITH FOREIGN SCIENTISTS
(to the 120th birthday)
The correspondence of biochemist, corresponding member of the Academy of Sciences of the Ukrainian SSR D. Ferdman was analyzed, that was delayed in the Institute of Archival Studies of the V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine as an information resource on the scientific biography and activity of the scientist.
Keywords: D. Ferdman, correspondence, personal fund, Institute of Archival Studies.
Ми в соціальних мережах