НАУКОВИЙ ПРОЄКТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІСТОРИЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ «ЧАСОПИС «ОСНОВА»: ІСТОРИЧНІ ВІДОМОСТІ ТА КРЄЗНАВЧИЙ АСПЕКТ»
Заявник | Покропивна Ольга Ворлодимирівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023) |
Захід | Секція 10. Преса в контексті бібліотекознавчих, бібліографознавчих і джерелознавчих досліджень |
Назва доповіді | НАУКОВИЙ ПРОЄКТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІСТОРИЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ «ЧАСОПИС «ОСНОВА»: ІСТОРИЧНІ ВІДОМОСТІ ТА КРЄЗНАВЧИЙ АСПЕКТ» |
Інформація про співдоповідачів | Цінська Марина Василівна ORCID https://orcid.org/0009-0002-4994-0901 методист науково-методичного відділу Національна історична бібліотека України Київ, Україна marinasyshko@gmail.com |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 051«Основа»:[94+908](477)
Покропивна Ольга Володимирівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-4616-3940,
завідувачка сектору краєзнавчої роботи науково-методичного відділу,
Національна історична бібліотека України,
Київ, Україна
yaloga81@gmail.com
Цінська Марина Василівна,
ORCID https://orcid.org/0009-0002-4994-0901,
методистка науково-методичного відділу,
Національна історична бібліотека України,
Київ, Україна
marinasyshko@gmail.com
НАУКОВИЙ ПРОЄКТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІСТОРИЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ «ЧАСОПИС «ОСНОВА»: ІСТОРИЧНІ ВІДОМОСТІ ТА КРЄЗНАВЧИЙ АСПЕКТ»
Здійснено обґрунтування наукового проєкту Національної історичної бібліотеки України «Часопис «Основа»: історичні відомості та краєзнавчий аспект», висвітлено його основні завдання та процес реалізації.
Ключові слова: проєкт, часопис «Основа», історичне краєзнавство, покажчик змісту, Національна історична бібліотека України.
Інформаційно-бібліографічне забезпечення наукових досліджень в галузі історії України та краєзнавства є однією з головних функцій Національної історичної бібліотеки України (далі – НІБУ, Бібліотека). Для цього створюються електронні інформаційно-аналітичні продукти, метою яких є максимальне розкриття фонду Бібліотеки та забезпечення науково-дослідних, інформаційних, освітніх потреб користувачів.
З-поміж електронних ресурсів, які продукує НІБУ є база даних (БД) «Історія міст і сіл України», яка наповнюється, як поточною інформацією, так і ретроспективними джерелами. При поповненні БД ретроспективними виданнями змістовним джерелом став часопис «Основа: южно-русский литературно-ученый вестник» – перший український суспільно-політичний та літературно-науковий журнал, який виходив щомісячно з січня 1861 по жовтень 1862 рр. у Санкт-Петербурзі українською та частково російською мовами. Часопис «Основа» від початку свого виходу привернув до себе увагу української громади, актуалізувавши і легітимізувавши українську проблематику, що на той час стало викликом для російської імперської експансії. На його сторінках порушувалися питання української національної ідентичності, самобутності українського народу, а також пізнання українських земель та творення українського національного простору. Дослідники «Основи», здебільшого, вивчали її з погляду літературознавства, журналістики, педагогіки, мовознавства тощо. Разом з цим, поза увагою науковців, залишилося відображення краєзнавчого аспекту часопису, який відтворено на його сторінках. Відзначимо, що багато питань, які окреслені на сторінках журналу, залишаються актуальним і донині та, безумовно, заслуговують на переосмислення з точки зору сучасних історичних подій. Зважаючи на це, фахівці сектора краєзнавчої роботи науково-методичного відділу у співпраці з науково-дослідним відділом стародруків, цінних та рідкісних видань НІБУ розпочали дослідження журналу з метою аналізу, розкриття його змісту, систематизації та висвітлення історико-краєзнавчих відомостей.
У процесі дослідження використано комплекс наукових методів: аналіз, класифікація, синтез, бібліографічний метод, узагальнення тощо.
Проєктом передбачено реалізацію таких завдань: аналітичне опрацювання публікацій з журналу «Основа» та поповнення електронної БД «Історія міст і сіл»; підготовка циклу оглядів статей краєзнавчого змісту; систематизація усіх публікацій та, як результат, – укладання систематичного покажчика змісту часопису «Основа».
Вперше систематизацію часопису «Основа» здійснив бібліограф Державної публічної бібліотеки УРСР (тепер Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського) Іван Захарович Бойко у 1948 році. Тоді автор виділив 19 основних тематичних розділів. Створений у надскладний час, покажчик не містить допоміжного апарату, має машинописний текст і, ймовірно, зберігається в єдиному екземплярі у фонді НБУ імені В. І. Вернадського. Однак, незважаючи на це та малодоступність покажчика, варто гідно оцінити проведену укладачем копітку роботу з опису журналу та систематизації публікацій. Проте, сучасний етап розвитку наукових знань та технічних можливостей вимагає підготовки нового покоління науково-бібліографічних посібників, які інтегрують в собі як досвід минулих років, так і новітні досягнення в сфері інформаційних технологій.
Згідно із завданнями проєкту, нині опрацьовано de-visu повне зібрання (21 випуск) «Основи», оцифровані версії яких представлені в електронній бібліотеці НІБУ «Історична спадщина України»; поповнено БД «Історія міст і сіл України»; підготовлено дев’ять випусків оглядів статей журналу краєзнавчого змісту, які розміщено на сайті Бібліотеки; розроблено проспект систематичного покажчика змісту часопису «Основа» та здійснено систематизацію відповідно до класифікаційної схеми.
При формуванні розділів і рубрик для покажчика змісту укладачі орієнтувалися на програму самого журналу та потреби користувачів. За структурою покажчик складатиметься зі змісту, вступної статті, передмови від упорядників, п’ятнадцяти тематичних розділів, допоміжного апарату, який включає іменний, географічний покажчики, покажчик псевдонімів та криптонімів. Бібліографічні записи на документи, назва яких не розкриває зміст статті, супроводжуватимуться анотаціями. Вихід покажчика у світ заплановано на кінець 2023 року.
Також у процесі роботи над проєктом з ініціативи фахівців було доповнено краєзнавчою інформацією більш ніж десять статей з вільної енциклопедії Вікіпедії, задля висвітлення надійної історичної інформації з авторитетних джерел.
Отже, часопис «Основа» заслуговує на нове прочитання, адже той матеріал, який був викладений на його сторінках українськими видатними діячами більш ніж 160 років тому перегукується з нашою сьогоднішньою боротьбою за повну та остаточну окремішність від «імперської» Росії. Тому проєкт та укладання нового покажчика змісту журналу будуть корисними майбутнім дослідникам історії України.
UDC 051«Osnova»:[94+908](477)
Olha Pokropyvna,
ORCID https://orcid.org/0000-0003-4616-3940,
head of the local history work sector of the scientific and methodical department,
National Historical Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
yaloga81@gmail.com
Maryna Tsinska,
ORCID https://orcid.org/0009-0002-4994-0901,
methodologist of the scientific and methodical department,
National Historical Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine,
marinasyshko@gmail.com
SCIENTIFIC PROJECT OF THE NATIONAL HISTORICAL LIBRARY OF UKRAINE «OSNOVA MAGAZINE»: HISTORICAL INFORMATION AND LOCAL HISTORY ASPECT»
The substantiation of the scientific project of the National Historical Library of Ukraine «Magazine «Osnova»: historical information and local history aspect» was carried out, its main tasks and implementation process were highlighted.
Keywords: project, «Osnova» magazine, historical local history, table of contents, National Historical Library of Ukraine
Ми в соціальних мережах