Інформаційно-аналітична діяльність Фонду Президентів України в умовах військової агресії

ЗаявникПольовик Світлана Миколаївна (Україна)
ФорумМіжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» (2023)
ЗахідКруглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід
Назва доповідіІнформаційно-аналітична діяльність Фонду Президентів України в умовах військової агресії
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.54.081
Польовик Світлана Миколаївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5960-527X
кандидатка наук із соціальних комунікацій, завідувачка відділу,
відділ формування інформаційних ресурсів,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: рolevik@nbuv.gov.ua

ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ФОНДУ ПРЕЗИДЕНТІВ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ

Статтю присвячено проблемі інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек в умовах російсько-української війни. Авторка аналізує тематичну та жанрову особливість інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси», який продукує Фонд Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Ключові слова: «Україна у відгуках зарубіжної преси», бюлетень, інформаційно-аналітична діяльність, зарубіжна преса, російсько-українська війна, реакція світової спільноти.

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну бібліотеки зіткнулася з викликами небезпеки та втрат. Але більшість бібліотек продовжує свою діяльність та реалізує всі можливості глобальних комунікацій для забезпечення наукової діяльності, вдосконалює інформаційно-бібліотечні сервіси та продукти, що відповідають потребам користувачів, розширює можливості інформаційно-аналітичної діяльності, реагуючи на складні виклики воєнного часу.
В контексті інформаційно-аналітичної діяльності Фонд Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського з 2011 р. продукує інформаційно-бібліографічний бюлетень «Україна у відгуках зарубіжної преси», в якому подано огляд актуальних суспільно-політичних подій в Українській державі, опублікованих в найбільш впливових та авторитетних світових медіа, на шпальтах яких з 24 лютого 2022 р. Україна стала гедлайнером.
Однією з основних функцій інформаційно-бібліографічного бюлетеня є акумулювання, обробка та аналіз інформації щодо медійного супроводу війни в Україні. Таким чином на шпальтах інформаційно-бібліографічного бюлетеня висвітлюється реакція міжнародної спільноти на російсько-українську війну в дзеркалі відображення в 36-и зарубіжних інтернет-версіях газетних і журнальних видань. До моніторингу включені матеріали зарубіжної преси 18-и країн світу, які входять до держав «Групи семи» і «Групи десяти» (Бельгія, Велика Британія, Італія, Канада, Нідерланди, Німеччина, США, Франція, Швеція, Японія), «Вишеградської четвірки» (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина), групи пострадянських країн-членів Європейського Союзу та Об’єднаних експедиційних сил (Латвія, Литва, Естонія), найбільшої європейської країни-представниці Іберо-американської групи – Іспанії.
Бюлетень «Україна у відгуках зарубіжної преси», що виходить раз на місяць, має чітку структуру відповідно до тематичних рубрик, які стосуються як подій в Україні, так і їх міжнародного аспекту. Зокрема, функціонування Української держави під час російсько-української війни представлене тематичними рубриками, які торкаються найбільш резонансних подій і тем, а саме: візитів іноземних високопосадовців до України; військових дій ЗСУ, ТРО, партизанів; воєнних злочинів росії в Україні; гуманітарної політики та волонтерського руху; дій російських загарбників та колаборантів; діяльності української влади; економічної та фінансової політики; планів повоєнного відновлення України; звитяги представників українського спротиву; релігійних організацій; соціально-культурного життя українського суспільства тощо. Міжнародний аспект діяльності України в період воєнного стану в рубриках інформаційно-бібліографічного продукту представлений в таких рубриках, як благодійна, гуманітарна та медична допомога Україні; військово-тренувальна місія країн світу для ЗСУ; вплив російського вторгнення в Україну на світову політику та економіку; дані зарубіжних розвідок та аналітичних інститутів; євроінтеграція України; закордонні візити українських державних та громадських діячів; засудження та розслідування воєнних злочинів рф; збройна допомога Україні; мирні пропозиції та переговорний процес; політика щодо біженців з України; реакція світових політиків, діячів та організацій; результати опитування громадської думки; російська пропаганда та дезінформація за кордоном; санкції проти росії; фінансова та економічна допомога Україні; Чорноморська зернова ініціатива та ін. Слід зазначити, що представлені тематичні рубрики не є сталими, а підлягають змінам та доповнюються відповідно до актуальності та залученості до обговорення тієї чи іншої події, висвітленої на шпальтах зарубіжної преси.
Згідно з жанровими різновидами матеріалів, що представлені в бюлетені, можна виокремити три групи – аналітичні (стаття, бесіда, огляд, кореспонденція тощо), інформаційні (замітка, репортаж, інтерв’ю та ін.) та публіцистичні (есе, нарис тощо). Серед зазначених медійних жанрів особлива увага при відборі інформації приділялася аналітичному та прогностичному аналізу, експертній оцінці, точці зору та коментарям відомих на міжнародній арені діячів, журналістському розслідуванню щодо резонансних подій тощо.
За результатами контент-аналізу матеріалів зарубіжної преси кожен випуск бюлетеня містить візуальну аналітику щодо кількісно-якісного аналізу активності медіа-спільноти у висвітленні української проблематики, тематичного спрямування та тональності матеріалів ЗМІ, а також ґрунтовний аналітичний огляд зарубіжної преси за конкретний період часу щодо суспільно-політичних процесів, що відбуваються в Україні та навколо неї.
Слід сказати, що завдяки акумулюванню актуальної інформації світового інфопростору та її ґрунтовного аналізу можна отримати картину стану сучасного українського суспільства, яке переживає повномасштабне віроломне вторгнення російських загарбників. Діяльність Фонду Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського у виробництві й продукуванні інформаційно-аналітичної продукції та послуг свідчить про зростання ролі інформаційно-аналітичної роботи, яка стає все більш затребуваною сучасним користувачем.

UDC 027.54.081
Svitlana Polovyk,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-5960-527X
Candidate of Social Communications, Head of Department,
Department of Іnformation Resources Formation,
Fоnd of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: рolevik@nbuv.gov.ua
RELEVANCE OF INFORMATION AND ANALYTICAL ACTIVITIES OF FOND OF PRESIDENTS OF UKRAINE DURING THE WAR
The article is devoted to the urgent problem of information and analytical activity of libraries in the conditions of the russian-ukrainian war. The author analyzes the thematic and genre feature of the information and bibliographic bulletin «Ukraine in the reviews of foreign press», which is produced by the Fund of the Presidents of Ukraine of the V. I. Vernadsky National Library of Ukraine.
Keywords: «Ukraine in the reviews of foreign press», bulletin, information and analytical activity, foreign press, russian-ukrainian war, reaction of the world community.