ЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО ЗАРУБІЖНИХ ПАРЛАМЕНТІВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ ЯК ФОРМА МІЖНАРОДНОЇ КОМУНІКАЦІЇ

ЗаявникКукоба Лєна Іванівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг» (2022)
ЗахідКруглий стіл. Роль інституту президентства у кризові часи: український та зарубіжний досвід
Назва доповідіЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО ЗАРУБІЖНИХ ПАРЛАМЕНТІВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ ЯК ФОРМА МІЖНАРОДНОЇ КОМУНІКАЦІЇ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 342.511–057.341(477):341.76(042)
Кукоба Лєна Іванівна,
ORCID 0000-0002-6602-9629,
кандидат історичних наук,
науковий співробітник інформаційно-аналітичного відділу,
Фонд Президентів України,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: lienakukoba@gmail.com

ЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО ЗАРУБІЖНИХ ПАРЛАМЕНТІВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ ЯК ФОРМА МІЖНАРОДНОЇ КОМУНІКАЦІЇ

Розглянуто звернення Президента України Володимира Зеленського до зарубіжних парламентів та міжнародних організацій. Вказано адресатів звернень. Проаналізовано риторику виступів, визначено їх спільні та особливі риси.
Ключові слова: Президент України, звернення, зарубіжні парламенти, міжнародні організації.

Звернення Президента України Володимира Зеленського до парламентів народів світу та міжнародних організацій з моменту російського вторгнення на територію України стали звичним засобом комунікації з міжнародною спільнотою. Звернення Глави держави стали тим інструментом, з допомогою якого можна виконувати такі завдання, як донесення достовірної інформації про події в Україні, отримання від міжнародних партнерів військової, фінансової, гуманітарної допомоги, що повинно сприяти успішному веденню війни та функціонуванню української держави у нових реаліях. На саміті перших леді та джентльменів, який відбувся у Києві 23 липня 2022 року, Президент України у своїй промові щодо виступів сказав наступне: «Ми започаткували нову форму дипломатичної активності – системні й масштабні звернення до парламентів і народів світу. І показали, що це може бути потужніше, ніж усі інші форми класичної дипломатії». Тому варто зробити загальний огляд звернень до іноземних парламентів та міжнародних організацій, а також визначити спільні та особливі риси у їх риториці.
Перший офіційний виступ Глави держави відбувся 1 березня 2022 року на сесії Європарламенту. За перші шість місяців російсько-української війни Володимир Зеленський звернувся до більшості парламентів європейських країн, країн Північної Америки, Азії та Австралії, міжнародних організацій, а також студентських спільнот та народів загалом. Зокрема, виступ Президента відбувся у парламенті Великої Британії, Сеймі Республіки Польща, парламенті Канади, Конгресі США, Бундестазі Німеччини, Кнесеті Ізраїлю, Палаті депутатів Італії, парламенті Японії, на спільному зібранні Сенату, Національних зборів Французької Республіки та Ради міста Парижа, Риксдагу Швеції, на засіданні Європейської ради, Фолькетингу Данії, Стортингу Норвегії , парламенті Австралії, у Генеральних штатах Нідерландів, Федеральному парламенті Бельгії, парламенті Румунії, Генеральних кортесах Іспанії, Ерахтасі Ірландії, парламенті Греції, Палаті представників Кіпру, Едускунті Фінляндії, Національній асамблеї Республіки Корея, парламенті Литви, Рійгікогу Естонії, Асамблеї Республіки Португалії, Народних зборах Албанії, Альтингу Ісландії, Національній раді Словаччини, парламенті Мальти, Сеймі Латвії, у Європейській раді, Палаті депутатів Люксембургу, обох палатах парламенту Чеської Республіки, парламенті Словенії.
Крім звернень до парламентів, Президент України мав виступ на самітах НАТО, «Групи семи», Ініціативи трьох морів, на засіданні Європейської ради, Ради Безпеки ООН, Організації економічного співробітництва та розвитку, Співтовариства Міжнародної Політики Індонезії, Бюро Асамблеї Африканського Союзу, а також на конференціях з питань безпеки та інших.
Риторика виступів Президента має спільні та відмінні риси. Спільні риси промов включали в себе повідомлення про останні події у країні та ситуацію на фронті, відомості про кількість загиблих дітей, чергове нагадування, що Україна бореться за європейські цінності, демократію та свободу, наголошення на недостатності санкцій. Крім того, у кожному зверненні Президент висловлював подяку за надану допомогу та підтримку тих українців, які були змушені покинути країну, та прохання вживати більше подібних заходів. Продовжуючи практику відео звернень в подальші місяці війни, Глава держави майже в усіх виступах не упускав наступні положення, а саме: прохання про надання зброї, посилення санкцій, запрошення до участі у проєкті відновлення України – взяти шефство над певним регіоном для його відбудови. Президент також пропонував взяти участь у створенні об’єднання U-24 та нової системи гарантій безпеки для України. Крім цього, також наголошувалось на тому, що держава - агресор, блокуючи українські порти та експорт зернової продукції, свідомо провокує продовольчу та міграційну кризи у світі, одночасно поглиблюючи ще й енергетичну. І ще однією спільною тезою у зверненнях Президента стало прохання підтримати Україну у наданні їй статусу кандидата у члени Європейського Союзу.
Відмінні риси у риториці звернень були зумовлені певними особливими моментами та історією конкретної країни, у парламенті якої відбувався виступ. Наприклад, у виступі перед Конгресом США Глава держави згадав національний меморіал у Рашморі із обличчями тих президентів, які заклали основи Америки із її сучасними цінностями. Крім того, він порівняв події в Україні з подіями 7 грудня 1941 р. у Перл-Харборі та 11 вересня 2001 р. у Нью Йорку.
У зверненні до Стортингу Норвегії Володимир Зеленський нагадав, що ця країна поєднана з Україною давньою історією: участю норвезьких вікінгів у формуванні першої Київської держави та шлюбом руської княжни Єлизавети Ярославни з норвезьким королем Гаральдом ІІІ Суворим.
Виступаючи у парламенті Румунії, Глава держави порівняв сучасний режим Путіна В. із режимом румунського диктатора Ніколае Чаушеску.
При зверненні до парламенту Греції Президент наголосив на тому, як пов’язана історія України та Греції, починаючи з виникнення античних полісів на території України та завершуючи заснуванням «Філікі Етерія» в Одесі. Крім того, Президент розповів про становище етнічних греків в районі міста Маріуполя та запропонував переглянути звернення двох із них.
При зверненні до міжнародної організації Африканський Союз Президент звернув увагу на те, що Україна робила свій внесок у підтримання миру на Африканському континенті, і до 24 лютого понад 300 українських «блакитних шоломів» виконували завдання у складі шести місій ООН. А національний контингент, зокрема 18-й окремий вертолітний загін, був важливою частиною Місії ООН зі стабілізації ситуації в Демократичній Республіці Конго.
Тож звернення Президента України стали дієвим засобом міжнародної комунікації. Їх риторика вибудована так, щоб вдавалось наголосити на основних потребах України в період війни та звернутись до власного історичного досвіду держав та організацій, що, в свою чергу, сприятиме максимальному розумінню становища держави та наданню їй необхідної підтримки.

UDC 342.511–057.341(477):341.76(042)
Kukoba Liena,
ORCID 0000-0002-6602-9629,
Candidate of Historical Sciences,
Research Associate,
Information and analytical department,
Fondation of Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
lienakukoba@gmail.com

ADDRESS OF THE PRESIDENT OF UKRAINE, VOLODYMYR ZELENSKYY, TO FOREIGN PARLIAMENTS AND ORGANIZATIONS AS A FORM OF INTERNATIONAL COMMUNICATION
The address of the President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy to foreign parliaments and international organizations was considered. Addressees of appeals are specified. The rhetoric of the speeches was analyzed, their common and special features were determined.
Keywords: President of Ukraine, address, foreign parliaments, international organizations.