Необхідність підтримання режимів зберігання бібліотечних фондів в умовах карантину та воєнного стану

ЗаявникКрікова Таміла Вальтерівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг» (2022)
ЗахідСемінар. Актуальні проблеми збереження бібліотечних фондів, які становлять культурне надбання України
Назва доповідіНеобхідність підтримання режимів зберігання бібліотечних фондів в умовах карантину та воєнного стану
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 027.54(47725)НБУВ:025.7/.9:[355.271+614.46]
Крікова Таміла Вальтерівна,
головний бібліотекар,
відділ наукових технологій збереження фондів,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: krikovatam@ukr.net

НЕОБХІДНІСТЬ ПІДТРИМАННЯ РЕЖИМІВ ЗБЕРІГАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ В УМОВАХ КАРАНТИНУ ТА ВОЄННГО СТАНУ

Вирішення проблем забезпечення збереження фондів у Бібліотеці відповідно до наявних і доступних можливостей, а також засобів в умовах карантину та військового стану.
Ключові слова: бібліотека, бібліотечні фонди, режими зберігання, карантин, військовий стан.

Так сталося, що на відміну від попередніх років Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ) існує сьогодні в неординарних умовах. Коли у 2020 році ВООЗ оголосила у світі пандемію через нову гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-COV-2, уряд України вперше запровадив загальнонаціональний карантин з метою запобігання поширенню на території України цієї хвороби. Це призвело до кардинальної зміни функціонування Бібліотеки з середини березня 2020 року з переходом переважно у дистанційний режим роботи. З того часу в Україні неодноразово мінявся колір рівня епідеміологічної небезпеки з встановленням різних карантинних режимів: від адаптованого карантину до локдауну. У 2021 році Бібліотека частково повернулася до звичного режиму роботи, але захисні маски, антисептики, дистанційна робота і онлайн-спілкування залишились для нас буденністю. Введення військового стану з 24 лютого 2022 року у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України знову призвело до зачинення фондосховищ на місяці, аж до червня 2022 року.
У НБУВ зберігається багато документів, що пережили не одне століття і багато буремних подій. Тож вони й надалі повинні якісно зберігатися без обмеження строку дії, тобто вічно. Незалежно від терміну користування бібліотечними фондами, збереження їх має бути беззаперечним. За збереження фондів у Бібліотеці відповідальні всі співробітники незалежно від того, яким видом діяльності вони займаються. Забезпечення збереження документів – комплексна робота, що передбачає вирішення багатьох різноманітних питань (науково-дослідних, правових, організаційних, фінансових, науково-методичних, матеріально-технічних, кадрових тощо).
Одним з найважливіших питань є підтримання режимів зберігання фондів. Положеннями ДСТУ «ГОСТ 7.50:2006. Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Консервація документів. Загальні вимоги» визначені основні нормативні вимоги до режимів зберігання фондів: температурно-вологісного, санітарно-гігієнічного та світлового. Згідно цього ж стандарту необхідно постійно здійснювати профілактичні заходи: проводити санітарні дні, контролювати стан фондів, застосовувати заходи проти комах, гризунів тощо. Враховуючи сучасні умови, Бібліотека має вирішувати проблеми збереження бібліотечних фондів відповідно до наявних та доступних можливостей та засобів. З моменту першого введення жорсткого карантину з середини березня 2020 року життя усіх фондосховищ Бібліотеки радикально змінилося: вже третій рік бібліотечні фонди в основному «сплять» на полицях та дуже обмежено контактують з руками співробітників, зважаючи на те, що кожну книгу потрібно хоча б раз на 1–2 роки оглядати візуально. Повітрообмін з навколишнім середовищем більший проміжок часу теж було зведено до мінімуму, що в свою чергу може призводити до утворення зон застійного повітря («кишень»), особливо у кутках та біля зовнішніх стін. Для цих місць може бути характерна більш висока вологість повітря, а найнебезпечніше – це можливість конденсації вологи на поверхнях обладнання та документів, і як наслідок – розвиток мікологічного ураження. Тому дуже важливо, щоб у фондосховищах відбувався постійний повітрообмін. Важливо використовувати будь-яку можливість для провітрювання. Під час провітрювання необхідно враховувати стан як повітря у приміщеннях, так і зовнішнього повітря. Бажано, щоб кожне провітрювання не перевищувало 10 хвилин для запобігання різкого перепаду температури і вологості повітря в приміщенні, що набагато шкідливіше для документів, ніж порушення нормативів на 1,5–2% або 2–3°С. Особливу увагу мікроклімату в фондосховищах слід приділяти на початку і закінченні опалювального сезону, в періоди сильних морозів або спеки, а також під час виникнення природних катаклізмів, стихійних явищ, аварійних ситуацій, які пов’язані з відключенням або несправністю тепломереж або з порушенням термо- і гідроізоляції приміщень, коли можливі різкі зміни температури і вологості. При цьому слід керуватися нормативними параметрами: температура (18±2) ºC при відносній вологості повітря (55±5)%. Для збільшення вологості в приміщеннях необхідно грамотно здійснювати вологе прибирання. Необхідно не забувати використовувати для захисту від прямого сонячного світла екрани, жалюзі , щільні штори. Необхідно щоб у книгосховищах було темно.
Суттєве скорочення роботи співробітників з фондами безпосередньо в книгосховищах не сприяло й покращанню санітарно-гігієнічного стану документів. Здійснення комплексу заходів для підтримання чистоти фондів було зведено до мінімуму. На жаль, накопичення пилу відбувається і в зачинених фондосховищах: як внутрішнім шляхом  ерозія складових стін, підлоги, перекриттів, палітурних і пакувальних матеріалів, так і проникнення пилу ззовні. Такі звичні щорічні заходи з підготовки приміщень до весняно-літнього періоду навесні 2020 р. та 2022 р. взагалі майже не здійснювались з об’єктивних причин. Відновлення часткової роботи книгосховищ з першого червня 2022 року дає можливість надолужити згаяне. Необхідно обов’язково використовувати будь-яку можливість для санітарно-гігієнічних заходів, а саме: здійснити очищення вентиляційного та опалювального устаткування, вікон, організувати капітальне ретельне вологе прибирання всіх приміщень.
Санітарні дні, що офіційно оголошуються у Бібліотеці кожного останнього робочого дня місяця, необхідно використовувати обов’язково за призначенням, а не тільки для виконання бібліотечної роботи. Враховуючи те, що пил є одним з найбільш агресивних і небезпечних чинників як для бібліотечних фондів, так і для людей, у санітарний день обов’язково необхідно залучати усіх співробітників для організованого та ретельного знепилювання своїх фондів, приміщень, робочих місць тощо. Взірцем правильного і корисного використання санітарних днів для ретельного здійснення санітарно-гігієнічної обробки фондів сьогодні у НБУВ можна вважати відділ стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства, співробітники якого продовжують споконвічні традиції свого відділу з турботливого та дбайливого ставлення до книги, як до живої істоти. Не можна не відзначити і те, що як тільки зменшилася безпосередня воєнна загроза у місті Києві з квітня 2022 року та з’явилася найменша можливість допуску до приміщень корпусу НБУВ по вул. Володимірській, 62, де зберігається переважна більшість найцінніших фонів НБУВ, за сприянням т.в.о. заступника генерального директора НБУВ Вакульчук О.А. було організовано провітрювання книгосховищ більшості відділів, як тільки їх співробітники отримували змогу дістатися до роботи. Слід відзначити, що кожного разу здійснювалось їх вологе прибирання незміною на цей час черговою прибиральницею Деревець О.М.
Вже ніхто не сумнівається в тому, що життя після пандемії та військового стану більше не буде таким як раніше, адже ми живемо сьогодні в нових реаліях. Наразі дотримуємось протиепідемічних заходів, які спрямовано на запобігання поширенню COVID-19, тому що карантин ніхто не скасовував. Будьмо готові до реагування на можливі спалахи COVID-19 в умовах військового стану або нових непередбачуваних обставин. Віримо в перемогу, віримо в те, що скоро настануть часи, коли у Бібліотеки буде достатньо коштів, ресурсів, засобів та професійних кадрів для забезпечення збереження фондів на сучасному рівні для майбутніх користувачів.
UDC
Krikova Tamila,
Chief Librarian,
Department of Scientific Technologies of Conservation of Funds,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: krikovatam@ukr.net
THE NEED TO MAINTAIN THE STORAGE MODES OF LIBRARY COLLECTIONS IN QUARANTINE AND MILITARY CONDITIONS
Solving the problems of preserving of library collections in the Library in accordance with the available and available opportunities and means in the conditions of quarantine and military conditions
Keywords: Library, library collections, storage modes, quarantine, military conditions.