"Родом з України": серія біобібліографічних видань Тернопільської книгозбірні

ЗаявникОленич Лариса Богданівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг» (2022)
ЗахідСекція 7. Сучасна біографіка та біобібліографія: нові форми і методи дослідницької та інформаційної роботи, інтеграції та поширення біографічних знань
Назва доповіді"Родом з України": серія біобібліографічних видань Тернопільської книгозбірні
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 016:929(477.84)
Оленич Лариса Богданівна,
завідувачка,
інформаційно-бібліографічний відділ,
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека,
Тернопіль, Україна
е-mail: bibliogr.tounb@gmail.com

«РОДОМ З УКРАЇНИ»: СЕРІЯ БІОБІБЛІОГРАФІЧНИХ ВИДАНЬ
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ КНИГОЗБІРНІ
Пам’ятайте, що нарід, який не знає або загубив знання свого минулого з його духовними скарбами, вмирає і зникає з лиця землі. Рідна наука окрилює народ до лету на вершини зрілого серед народів світу народу!
Патріарх Йосиф Сліпий
Презентовано серію біобібліографічних покажчиків «Родом з України», які підготували фахівці Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки в 2007–2021 роках.
Ключові слова: біобібліографічний покажчик, серія «Родом з України», видатні люди, Тернопільщина.

Тернопілля багате своєю історією. Гідну сторінку в історію України, у розвиток національної та світової науки, культури й мистецтва вписали вихідці нашого краю. Фахівці Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки докладають максимум зусиль, щоб їхня багатогранна діяльність, науковий і творчий доробок ґрунтовно досліджувався й велично пошановувався. Саме тому в 2007 році книгозбірня започаткувала випуск серії бібліографічних покажчиків «Родом з України».
Перший випуск «Роман Шухевич: «Це був наказ мого серця!» (2007) присвячено політичному й військовому діячеві українського національно-визвольного руху 20–50-х років ХХ століття, Головнокомандувачу Української Повстанської Армії, чисельність якої сягала до ста тисяч вояків, генерал-хорунжому Роману Шухевичу – Тарасу Чупринці. Змістом усього свідомого його життя була боротьба за волю українського народу, за існування та розквіт суверенної Української Держави. Постать Романа Шухевича була й залишається тим орієнтиром, за яким йшли і на життя, і на смерть цілі покоління українських націоналістів.
Бібліографічний покажчик «Іван Огієнко: “Я все зробив, що міг зробити...”» (2007), що є другим випуском серії, приурочено 125-літтю від дня народження й 35-річчю від дня світлої пам’яті великого сподвижника національної ідеї, ученого, державного, громадського й церковного діяча, педагога, книгознавця, редактора, богослова Івана Огієнка (Митрополита Іларіона).
До 70-річчя від дня народження відомого археолога за покликанням і фахом, музеєзнавця, який спричинився до створення в нашому краї ряду музеїв і відкриття експозицій, краєзнавця, який випустив кільканадцять краєзнавчих досліджень, історика української культури, етнографа, мистецтвознавця, політичного діяча підготовлено третій випуск серії «Ігор Ґерета: “Велет віри, духу і любові”» (2008). Його мета – якнайповніше представити бібліографію про багатогранне життя й діяльність заслуженого діяча мистецтв України, лауреата премії імені братів Лепких і Всеукраїнської археологічної премії імені Вікентія Хвойки Ігоря Петровича Ґерети – людини українського Ренесансу, людини універсального чину.
Випуск четвертий «Шмуель Йосеф Агнон: Нобелівський лауреат із Тернопільщини» (2008) присвячено видатному письменнику XX ст., класику єврейської літератури уродженцю містечка Бучач. Цей великий майстер слова з Галичини, який талановито змалював історичний і психологічний портрет єврейства, усе своє довге життя розповідав світові про нашу землю й український народ.
Результатом тривалої спільної пошукової діяльності фахівців Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, Державного архіву Тернопільської області, Обласного літературно-меморіального музею Юліуша Словацького, Тернопільського обласного краєзнавчого музею та Наукової бібліотеки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка став вихід у світ бібліографічного покажчика «Юліуш Словацький (4.09.1809–3.04.1849)» (2009). Видання є п’ятим випуском серії і приурочене 200-річчю від дня народження видатного польського поета-романтика, прозаїка, драматурга, ім’я якого пов’язане насамперед із Кременеччиною.
У рiк 165-ї річниці з дня народження Iвана Пулюя – знаменитого фізика, електротехніка, одного із найвидатніших інженерів Європи й цілого світу, вдумливого філософа, професора та ректора Вищої технічної школи в Празі, перекладача Святого Письма, щирого український патріота – Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека та Науково-технічна бібліотека Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя підготували бібліографічний покажчик «Іван Пулюй: життя в ім’я науки та України» (2010), що став шостим випуском серії «Родом з України». Уродженець Гримайлова жив переважно за межами України, але помислами й добрими справами він залишався серед свого народу, підносив його велич. На 60-му році життя вчений писав: «Нема більшого гонору для інтелїґентного чоловіка, як берегти свою і національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому красшу долю».
У 2012 році українська спільнота відзначала 125-ліття від дня народження видатного діяча української культури Леся Курбаса, 90-ту річницю з часу створення новаторського Мистецького об’єднання «Березіль», ідейним засновником і натхненником якого він був, та 75-річчя його розстрілу в урочищі Сандармох (Карелія). Акторові, режисеру й організаторові театру, театральному філософу й педагогу, людині, що в повній мірі розділила трагічну долю свого покоління, присвячено сьомий випуск серії «Лесь Курбас: “Поворот до Європи і до самих себе”» (2012).
Серед когорти подвижників українського національного відродження ХХ ст. вирізняється постать Богдана Лепкого, поета й новеліста, художника й мистецтвознавця, літературознавця й перекладача, видатного педагога й активного громадського діяча. До 140-річчя від дня народження славного сина України Тернопільською обласною універсальною науковою бібліотекою спільно з Обласним комунальним музеєм Богдана Лепкого (м. Бережани), Державним архівом Тернопільської області, Тернопільським обласним краєзнавчим музеєм, Бережанською центральною бібліотекою ім. Т. Шевченка та Бережанським Музеєм книги підготовлено бібліографічний покажчик «Богдан Лепкий: відомий і невідомий (1872–1941)» (2012), який є восьмим випуском серії.
Даниною пам’яті одному з найвидатніших художників XX ст., який, опираючись на свій багатогранний талант і новаторський підхід, а на переосмислення всієї культурної спадщини зумів викристалізувати власну течію в графіці й малярстві та зайняти почесне місце в пантеоні українських і світових геніїв, є дев’ятий випуск серії – «Яків Гніздовський: “Життя людини – тільки недосконалий відблиск її власної мрії”» (2015). Уродженець Галичини, естетичний ідеал і визнання якого повністю склалися в країнах Європи та Сполучених Штатах Америки, завжди підкреслював своє українське походження й був у центрі подій, пов’язаних із рідною землею.
Велику творчу спадщину, наповнену самобутніми думками, положеннями та висновками з історії Української Церкви як частини Вселенського храму, про роль науки, рідної школи й християнської родини в духовному відродженні українського нації залишив Патріарх Йосиф Сліпий. До 125-річчя від дня народження довголітнього предстоятеля УГКЦ фахівцями Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, Державного архіву Тернопільської області й Тернопільського обласного краєзнавчого музею підготовлено десятий випуск серії «“Я з Вами по всі дні і до кінця віку”: Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий (1892–1984)» (2018), Патріарх Йосиф залишив нащадкам велику творчу спадщину, наповнену самобутніми думками, положеннями та висновками з історії Української Церкви як частини Вселенського храму, про роль науки, рідної школи, християнської родини в духовному відродженні українського нації.
Бібліографічний покажчик «Володимир Гнатюк: фольклорист, етнограф, літературознавець (1871–1926)» (2021) – одинадцятий випуск серії. Цей посібник, підготовлений фахівцями Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, Державного архіву Тернопільської області та Тернопільського обласного краєзнавчого музею, є даниною памʼяті фольклористу, етнографу, громадському діячеві, людині, яка присвятила своє життя дослідженню фольклорної та етнографічної спадщини українців.
Репрезентовані біобібліографічні присвячені особистостям, які були із когорти подвижників. Їхні імена залишаться на скрижалях нашої історії, у вічній пам’яті народу. Ми у великому боргу перед ними. І цей борг має бути сплачений заради майбутніх поколінь.

UDC 016:929(477.84)
Larysa Olenych,
The Head of the Information and Bibliographic Department,
Ternopil Regional Universal Scientific Library,
Ternopil, Ukraine
е-mail: bibliogr.tounb@gmail.com
"ORIGINAL FROM UKRAINE": SERIES OF BIO-BIBLIOGRAPHIC PUBLICATIONS TERNOPIL BOOK COLLECTION
A series of bio-bibliographic indexes "From Ukraine" prepared by specialists of the Ternopil Regional Universal Scientific Library in 2007–2021 is presented.
Keywords: biobibliographic index, "From Ukraine" series, outstanding people, Ternopil region.