ВПЛИВ ЗАКОНУ ЄС ПРО ЦИФРОВІ ПОСЛУГИ НА ДОСТУП ДО ДАНИХ ДЛЯ ДОСЛІДНИКІВ

ЗаявникЛитвинова Лариса Анатоліївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг» (2022)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні пріоритети організації та управління
Назва доповідіВПЛИВ ЗАКОНУ ЄС ПРО ЦИФРОВІ ПОСЛУГИ НА ДОСТУП ДО ДАНИХ ДЛЯ ДОСЛІДНИКІВ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Здійснивши історичний крок на шляху реалізації амбітної мети ЄС –зробити Європу «придатною для цифрової епохи» – Європейський парламент 5 липня 2022 р. на пленарному голосуванні схвалив Закон про цифрові послуги (Digital Services Act – DSA), спрямований на усунення соціальних та економічних наслідків технологічної галузі шляхом встановлення безпрецедентних стандартів відповідальності онлайн-компаній на відкритому та конкурентному цифровому ринку.
DSA встановлює чіткі зобов’язання для постачальників цифрових послуг, таких як соціальні мережі або торговельні майданчики, щодо боротьби з поширенням незаконного контенту, дезінформацією в Інтернеті та іншими соціальними ризиками. Зберігаючи принципи відповідальності посередників, встановлені Директивою про електронну комерцію 2000 року, DSA йде набагато далі, вводячи нові вимоги до них і наділяючи регулюючі органи широкими повноваженнями з розслідування та правозастосування для боротьби з недотриманням вимог на національному рівні та рівні ЄС. DSA дотримується принципу «те, що є незаконним в автономному режимі, також має бути визнане незаконним в Інтернеті» і спрямовано на забезпечення захисту основних прав користувачів.
DSA є першою законодавчою базою щодо доступу дослідників до даних великих онлайн-платформ, що є необхідною умовою для ефективного управління платформою, незалежного вивчення їх практики та розуміння того, як ці платформи працюють.