Роль інформаційно-аналітичних підрозділів бібліотек в протидії негативним інформаційним впливам

ЗаявникПригорницька Оксана Григорівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція "Бібліотека.Наука.Комунікація"
ЗахідСекція 4. Оптимізація бібліотечної діяльності у розвитку національного інформаційного простору
Назва доповідіРоль інформаційно-аналітичних підрозділів бібліотек в протидії негативним інформаційним впливам
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Соціальні мережі, крім виконання комунікаційних функцій, дедалі частіше використовуються для впливу на масову свідомість, стають об'єктами і засобами інформаційного управління і ареною інформаційного протиборства.
До методів впливу варто віднести використання пропаганди, агітації, напівправди та відвертої неправди («фейку»).
Також соціальні мережі активно використовуються представниками спецслужб та керівництвом екстремістських організацій в рамках вербування бойовиків для участі у бойових діях на боці сепаратистів.
У зв’язку з цим особливого значення в сучасних умовах набуває вивчення впливу інформаційних ресурсів, розроблення сучасних заходів протидії інформаційно-медійним війнам, пропаганді.
Важливу роль у протидії негативним інформаційним впливам на користувачів соціальних мереж відіграє їх медіаграмотність. Як показують соціологічні опитування загалом 42 % українців отримують інформацію з інтернет-ресурсів (центральних і місцевих українських, російських чи із соціальних мереж), з яких трохи більше половини (53 %) вважають, що вони принаймні в більшості випадків здатні відрізнити якісну інформацію від дезінформації та фейків (у т. ч. 20 % вважають, що завжди можуть відрізнити якісну інформацію від фейків), а третина (31 %), навпаки, вважають, що вони або взагалі не можуть відрізнити, або можуть лише в меншості випадків. При цьому лише 22,2% опитаних погодилися б стати слухачами курсів із поліпшення медіаграмотності [1] .
Враховуючи значну кількість спотвореної, маніпулятивної інформації перед інформаційно-аналітичними підрозділами бібліотек постає завдання надати користувачу перевірену, якісну та достовірну інформацію. Аналітик має володіти навичками глибокого аналізу контенту, методами опрацювання інформації маніпулятивного характеру та способами мінімізації її впливу у процесі роботи з соціальними мережами.
Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади (СІАЗ) та Національна юридична бібліотека (НЮБ) – інформаційно-аналітичні підрозділи Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) мають певні напрацювання з моніторингу інформації з соцмереж та використання матеріалів при створенні інформаційно-аналітичних продуктів.
Результати дослідження знайшли відображення в інформаційно-аналітичних бюлетенях НБУВ, зокрема «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» та «Проблеми інформатизації», де висвітлюються питання розвитку та перспектив соціальних мереж, їхньої взаємодії з бізнесом, проблеми захисту даних, вплив мережевого спілкування на особистість, а також проблеми суспільної безпеки, інформаційного суверенітету та організації захисту інформаційних ресурсів тощо.
Отже, зважаючи на те, що соціальні мережі, в яких людина стала проводити значну частину свого часу, стали ідеальним інструментарієм впливу на свідомість населення та перетворилися в своєрідний плацдарм інформаційної війни, і тому продукти інформаційно-аналітичних підрозділів бібліотек можуть слугувати джерелом достовірної інформації для користувачів, які мають обмаль часу і, як правило, незначні навички самостійної роботи з великими обсягами інформації.

Список використаної літератури
1. Протидія російській пропаганді та медіаграмотність: результати всеукраїнського опитування громадської думки. Аналітичний звіт.– К.: Детектор медіа, 2018. – 64 с.