Київські адреси Володимира Вернадського

ЗаявникКіржаєв Сергій Миколайович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Від управління ресурсами – до управління знаннями» (2021)
ЗахідСекція 5. Рукописна та архівна спадщина: від рукопису до бази знань.
Назва доповідіКиївські адреси Володимира Вернадського
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 930.253(477):929Вернадський
Кіржаєв Сергій Миколайович,
ORCID: 0000-0002-6715-5686,
кандидат історичних наук, старший науковий співробітник,
відділ археографії,
Інститут архівознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: kirzh@ukr.net

КИЇВСЬКІ АДРЕСИ ВОЛОДИМИРА ВЕРНАДСЬКОГО

Прослідковано «зустрічі» з Києвом народженого у Петербурзі В. І. Вернадського, з’ясовано головні місця його перебування у рідному місті батьків, друзів, колег.
Ключові слова: В. І. Вернадський, Київ, перебування, адреси.

З Києвом визначного ученого і першого президента Української академії наук (далі – УАН) Володимира Вернадського пов’язувало в першу чергу родинне коріння. Його батьки І. В. Вернадський і Г. П. Вернадська (уродж. Константинович) народилися у Києві. Мати мешкала у дитинстві в садибі на Липках (по вул. Левашовській, нині – вул. Шовковична), у якій, за спогадами В. І. Вернадського, він «бував хлопчиком».
Дослідження щоденників Вернадського, зокрема, його «київського» щоденника 1918–1919 рр., спогадів і листування академіка та членів його родини дозволяють відновити «адреси» і пам’ятні місця, пов’язані з видатним науковцем і мислителем.
Вернадський багато разів відвідував Київ у наукових, партійних і особистих справах, часто зупинявся на невеличкий час (зокрема, у 1900, 1902, 1903, 1909 роках) по дорозі, або повертаючись з-за кордону, мандруючи Україною; приїздив в університетське місто і в справах викладацького «Академічного союзу».
Найдовше учений провів у Києві в 1918–1919 рр.: у травні 1918 р. він приїздив на декілька днів для участі у конференції кадетів в Україні, а від 1 червня мешкав у місті більше року (разом з дружиною та дочкою), прийнявши пропозицію М. П. Василенка і очоливши організацію в Українській Державі вищої школи, Академії наук, Національної бібліотеки Української Держави (нині – НБУВ). Був обраний президентом УАН і керував діяльністю академії, провадив геохімічні дослідження і писав про «живу речовину». Восени 1919 р. їздив до Ростова-на-Дону у справі врятувати академію в умовах влади Добровольчої армії, а у листопаді того ж року залишив Київ і виїхав на південь Росії, і далі до Криму.
Після громадянської війни Вернадський відвідав Київ ще чотири рази. Восени 1926 р. він головував на Другому Всесоюзному геологічному з’їзді, що відбувся в Києві 30 вересня – 6 жовтня, зробив на ньому доповідь про земні оболонки; а також доповідав у ВУАН про свою працю щодо «живої речовини». У 1928 р. – двічі відвідав місто: у травні взяв учать в обранні нової президії УАН та президента Д. К. Заболотного, головував під час засідання. А 17–30 серпня 1928 р. побував не лише у Києві, де зустрівся з багатьма товаришами і колегами, був у наукових установах, а й відвідав наукові осередки поза містом, зокрема, Старосілля, де працювала спільна група науковців УАН та АН СРСР. Планував приїхати і у 1929 р. разом з дружиною.
Останнього разу перший президент УАН відвідав українську столицю 4–15 травня 1939 р., взяв учать у двох наукових конференціях: з порівняльної фізіології та з пегматитів. Згадуючи у січні 1942 р. у Боровому цю свою останню поїздку, зазначив, що Київ його «вразив своєю красою».
Справжніми «адресами» ученого були місця його різнотривалого перебування (життя і праці).
Мешкав Вернадський у Києві за різними адресами. Переїхавши до Києва 2 червня 1918 р., зупинився у М. П. Василенка (у буд. 20 по вул. Тарасівський; кв. 5), але вже 4 червня, як зазначав у щоденнику, він домовився з учителькою і давньою знайомою Василенка М. К. Павловською винайняти квартиру у неї до 15–20 серпня. На початку червня Вернадський вказував в листах як зворотну адресу – вул. Тарасівська, буд. 16, кв. 20. Проте вже 4 липня, як сам Вернадський зазначав у щоденнику, родина переселилася до іншої квартири – професора К. Е. Добровольського (по вул. Тарасівській, у буд. 10, кв. 7; за згадкою дочки Ніни, знімали 3 кімнати). Проте наприкінці серпня Вернадські повернулися на квартиру М. К. Павловської – на вул. Тарасівську, 16. Згідно із щоденником, академік мешкав у листопаді – грудні 1918 р. у казенній квартирі в будинку Першої гімназії (Бібіковський бул., 14), потім знов у Добровольських (лютий 1919 р.). Утім в березні 1919 р. лист президенту УАН від правління Київського народного університету-політехнікуму був адресований на квартиру, де мешкав академік С. П. Тимошенко – вул. Гоголівська, 23, кв. 6. У середині листопада 1919 р. Вернадський із дружиною через холод у квартирі по вул. Тарасівській, 10 переїхали до будинку Академії наук по вул. Володимирській, 54. Очевидно, влітку 1919 р., коли Вернадський із донькою виїхали до Старосілля, дружина мешкала на вул. Тарасівській, 10. Імовірно, саме тут були «прописані» Вернадські.
Під час відвідувань Києва у 1926, 1928 та 1939 роках Вернадський зупинявся у відведених Академію готельних кімнатах, у пансіонаті.
Очевидно, до київських адрес академіка можна віднести околиці міста, а також Київщину: він бував у Фастові, у долині р. Тетерів, у Боярці, в лісництві у Чернині, Сваром’ї, два дні провів у Конча-Заспі. У травні 1939 р. кілька днів провів у будинку відпочинку у Преображенському, неподалік від Китаєва та Феофанії.
Пам’ятними локаціями у Києві є також будинки, у яких розташовувалися лабораторія при синдикаті цукрозаводчиків у Києві, де академік провадив досліди «живої речовини», Українське наукове товариство, де Вернадського було обрано першим президентом УАН, Університет Св. Володимира, де учений читав лекції з геохімії, тощо.
У Вернадського було багато київських кореспондентів як серед науковців, так і громадських діячів, професури. Під час відвідувань міста він намагався зустрітися із друзями і колегами, побувати у рідних. У Києві багато років мешкала, зокрема, його двоюрідна сестра Л. О. Нейолова, про яку академік турбувався, підтримував матеріально, відвідував, буваючи у Києві.
Безумовно, Вернадський під час нетривалих поїздок до Києва, а також впродовж більш майже півторарічного життя в місті побував у багатьох його куточках, приватних будинках, культурно-мистецьких закладах, установах, парках. Він любив піші прогулянки.

UDC 930.253(477):929Vernadsky
Sergii Kirzhaiev,
ORCID: 0000-0002-6715-5686,
Candidate of Historical Sciences, Senior Research Associate,
Department of Archaeography,
Institute of Archival Studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: kirzh@ukr.net
KYIV ADDRESSES OF VOLODYMYR VERNADSKY
The study follows the «encounters» of St. Petersburg-born V. Vernadsky with Kyiv, tracks down key locations of his stay in the hometown of his parents, friends and colleagues.
Keywords: V. I. Vernadsky, Kyiv, locations, addresses.